Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: ST3

ST – Solar-Terrestrial Sciences

Programme Group Chairs: Natalia Ganushkina, Jan Laštovička, Manuela Temmer, Olga Malandraki, Margit Haberreiter

ST3 – Ionosphere and Thermosphere

Programme Group Scientific Officer: Dalia Buresova

ST3.1

Open Session on the Ionosphere and Thermosphere
Convener: Dalia Buresova  | Co-Conveners: Carlo Scotto , David Altadill 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

ST3.2

Advances in ionospheric measurement techniques
Convener: Anna Belehaki  | Co-Conveners: Dalia Buresova , Bodo W. Reinisch 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

PS9.1/ST3.4

Comparative Magnetosphere-ionosphere coupling in the solar system planets (co-organized)
Convener: Zhonghua Yao  | Co-Conveners: Licia Ray , Quanqi Shi , Aikaterini Radioti , Ali Varsani 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

AS1.26/ST3.5

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken , Jan Laštovička 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

G5.1/ST3.6

Observation-based modeling of the ionosphere - from Sun to Earth (co-organized)
Convener: Angela Aragon-Angel  | Co-Conveners: Volker Bothmer , Mahmut Onur Karslioglu , Eren Erdogan , Andrzej Krankowski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

GI2.1/AS4.42/BG9.21/CL5.16/NH6.10/PS1.6/ST3.7

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00