Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: AS2

AS – Atmospheric Sciences

Programme Group Chairs: Hinrich Grothe, Annica Ekman, Rune Grand Graversen, Jordi Vila-Guerau de Arellano

AS2 – Boundary Layer Processes

Programme Group Scientific Officer: Jordi Vila-Guerau de Arellano

AS2.1/SSS13.2

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Linda Schlemmer , Clemens Simmer , Chiel van Heerwaarden 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS2.2/SSS13.3

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized) (co-organized)
Convener: Marc Aubinet  | Co-Conveners: Andreas Ibrom , Thomas Foken , Christoph Thomas 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

AS2.3/CR8.2/OS1.17/SSS13.1

Boundary Layers in High Latitudes (co-organized)
Convener: Günther Heinemann  | Co-Conveners: Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox , Anna Jones , William Neff , Thomas Spengler , Argentini Stefania , Jennie L. Thomas , Michael Tjernström 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

OS5.1/AS2.4/CL2.25

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean (co-organized)
Convener: Alexander Babanin  | Co-Conveners: Francisco J. Ocampo-Torres , Miguel Onorato , Fangli Qiao 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NP6.1/AS2.5

Turbulence in the Atmosphere and Ocean (co-organized)
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Maria Antonia Jimenez Cortes , David Pino , Jose M. Redondo , François G. Schmitt , Joe LaCasce , Margarita Diez , Svetlana Karimova 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00