Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GI1

GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

GI1 – Data networks and analysis

GI1.1/EMRP4.3/ESSI2.10/SSS13.15

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan , Rachel Killick , Lijing Cheng , Tim Boyer , Rebecca Cowley , Catia Domingues 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GI1.2/AS4.21/BG1.31/EMRP4.4/ERE5.6/HS11.11/NH8.8/OS4.11/SSS13.16 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda , Nikolaos Evangeliou 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GI1.3/AS5.15/BG1.30/CL5.10/EMRP4.5/ESSI1.6/HS11.12/SM5.03

Environmental sensor network (co-organized)
Convener: Misha Krassovski  | Co-Convener: Walter Schmidt 
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GI1.4/GMPV10.1/NH11.9/SM5.04

New frontiers of multiscale monitoring, analysis and modeling of environmental systems (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Francesca Bianco , Nemesio M. Pérez , Antonello Bonfante , Susi Pepe , Raffaele Castaldo , Vincenzo De Novellis 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

GI1.5/EMRP4.6/ESSI2.11/NH11.10/PS5.5

Data fusion, integration, correlation and advances of non-destructive testing methods and numerical developments for engineering and geosciences applications (co-organized)
Convener: Andrea Benedetto  | Co-Conveners: Morteza (Amir) Alani , Andreas Loizos , Francesco Soldovieri , Fabio Tosti 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

ESSI2.8/GI1.6

Environmental physical and data infrastructures: practices, access and technologies - towards system level understanding (co-organized)
Convener: Ari Asmi  | Co-Conveners: Magdalena Brus , Zhiming Zhao , Markus Stocker 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 15:30–17:00

IE4.5/AS5.14/BG1.22/CL5.26/EMRP4.35/ESSI2.12/GD10.7/GI1.7

Information extraction from satellite observations using data-driven methods (co-organized)
Convener: Miguel Mahecha  | Co-Conveners: Matthias Demuzere , Wouter Dorigo , Diego G. Miralles 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

NH9.9/AS5.20/GI1.9/HS11.41/SSS13.64

Monitoring and modelling of dangerous phenomena: innovative, low-cost techniques, tools and constraint of engineering-geological models for hazard evaluation and risk mitigation (co-organized)
Convener: Giulio G.R. Iovine  | Co-Conveners: Johannes Huebl , Manuel Pastor , Denis Cohen , Veronica Pazzi , Stefano Morelli , Stefano Utili , Gabriel Rodriguez Roca , Matteo Del Soldato , Roberto Tomás Jover 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

SSS12.1/GI1.11/GM2.14

Learning from spatial data: unveiling the geo-environment through quantitative approaches (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Igor Bogunovic , Marco Cavalli , Stefano Crema , Jean Golay , Paulo Pereira , Aldina Piedade , Giordano Teza 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00