Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: HS5

HS – Hydrological Sciences

Programme Group Chairs: Bettina Schaefli, Chris Onof, Elena Toth, Martine van der Ploeg, Annett Bartsch, Monica Riva, Maria-Helena Ramos, Andrea Castelletti, Hugh Smith, Josie Geris, Maurizio Mazzoleni

HS5 – Water policy, management and control

Programme Group Scientific Officer: Andrea Castelletti

HS5.1

Hydrology & Society: Transdisciplinary approaches to hydrology and water resources management | PICO
Convener: Leon Hermans  | Co-Conveners: Britta Höllermann , Thomas Thaler , Gemma Carr , Eric Lindquist 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00

HS5.2

Water resources - assessment, management, and allocation - in (semi-)arid regions
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Leonor Rodriguez-Sinobas , Laura Foglia 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

HS5.3

Advances in socio-hydrology
Convener: Marcus Nüsser  | Co-Conveners: Murugesu Sivapalan , Britta Höllermann , Giuliano Di Baldassarre , Alberto Viglione , Saket Pande 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

HS5.4

Nature Based Solutions for hydrological extremes and water resource management
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Christian Reinhardt-Imjela , Mary Bourke 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

HS5.5 Media

Assessment and interpretation of state and trends in water quality
Convener: Martina Flörke  | Co-Conveners: Chantal Gascuel-Odoux , Philip Jordan , Per-Erik Mellander , Michelle van Vliet , Rémi Dupas , Ilona Bärlund , Nynke Hofstra 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

HS5.6 Media

Water Resources Management and Policy in a Changing World
Convener: Timothy Foster  | Co-Conveners: Jan Kwakkel , Andrea Castelletti , Manuel Pulido-Velazquez , Greg Characklis , Patrick Reed , Julien Harou , Amaury Tilmant , Kaveh Madani 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

HS5.7/ERE3.8

Advances in modeling and control of environmental systems: from drainage and irrigation to hybrid energy generation. (co-organized)
Convener: Alla Kolechkina  | Co-Conveners: Matteo Giuliani , Andreas Efstratiadis , Eric Duviella , Stefano Galelli , Daniela Anghileri 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

HS5.8

Hydropower and other renewable energy sources: Integration and Planning amid the Water-Energy Nexus
Conveners: Baptiste François , Benoit Hingray  | Co-Conveners: E. Sauquet , Casey Brown , Ludovic Gaudard 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

HS5.9

Advances in Water Footprint Assessment and applications | PICO
Convener: Ashok Chapagain  | Co-Conveners: Stefania Tamea , Marta Antonelli , Joep Schyns , Henry Jordaan , La Zhuo 
PICO
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00

HS5.11

Urban Water Systems Analysis, Modelling, and Management | PICO
Convener: Andrea Cominola  | Co-Conveners: Riccardo Taormina , Alvar Escriva-Bou 
PICO
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00

HS5.14

Water Infrastructure Risks and Cascade Reservoir Operations
Convener: Xiaohui Lei  | Co-Conveners: Jun Xia , Mingna Wang , Xun Sun , Dawei Han , Bruno Merz 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

GM6.5/ERE2.4/HS5.16/NH1.23/SSS13.33

Challenges and opportunities for sustainable soil conservation measures, torrent control works and sediment cascade management: from structure to basin scale (co-organized)
Convener: Guillaume Piton  | Co-Conveners: Yang Yu , Demetrio Antonio Zema , Andrea Castelletti 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

NH8.1/HS5.13/SSS13.60 Media

Arsenic and other contaminants in soil and groundwater: interventions for source control and regulatory compliance (co-organized)
Conveners: Sezin Czarnecki , Prosun Bhattacharya  | Co-Conveners: Loretta Li , Arslan Ahmad , Gavin Gillmore , Manish Kumar Goyal , Jochen Bundschuh 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00