Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: SSS9

SSS – Soil System Sciences

Programme Group Chairs: Horst H. Gerke, Nunzio Romano, Jerzy Weber, Jaume Bech, Ana Maria Tarquis, Axel Don, Paolo Tarolli, Claudio Zaccone, Daniela Sauer, Elena Korobova, Agata Novara, Heike Knicker, Saskia Keesstra, Giuseppe Provenzano, César Plaza, Lily Pereg (deceased), Anna Smetanova, David C. Finger, Bradley Miller

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

Programme Group Scientific Officer: Anna Smetanova

SSS9.1/NH3.16 Media

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Søren Boje , Stefano Luigi Gariano , Samuele Segoni 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS9.2/GM6.10

Past environmental conditions and human activities as recorded in soils, palaeosols, landforms and vegetation (co-organized)
Convener: Anna Schneider  | Co-Conveners: Daniela Sauer , Alexander Makeev , Giovanni Mastrolonardo , Florian Hirsch , Elisa Carrari , Olga Khokhlova 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS9.4 Media

Pesticides: fate and influence on the environment
Convener: Roberta Masin  | Co-Conveners: Virginia Aparicio , Nicole Baran , Alessandra Cardinali , Glenda Garcia-Santos , Xiaomei Yang 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS9.7

Impact of agriculture on soil functions - processes and indicators
Convener: Hans-Jörg Vogel  | Co-Conveners: Nicolas Brüggemann , Chris Collins , Michael Schloter , Stephen Crittenden , Jasmine Burr-Hersey , Fiona Seaton , Hannah Cooper 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

SSS9.8/BG2.44/GM5.6/HS11.53

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Mariano Moreno de las Heras  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Patricia Saco 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

SSS9.11/NH9.18

Urban sustainable development: resilience to environmental problems and natural hazards through eco-engineering solutions (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Zahra Kalantari , António Ferreira , Juan F. Martinez-Murillo , David C. Finger 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00