Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: ST4

ST – Solar-Terrestrial Sciences

ST4 – Space Weather and Space Climate

ST4.1

New Scientific Space Weather Products and Forecasting Capabilities for Geomagnetic, Ionospheric, and Magnetospheric Conditions
Convener: Guram Kervalishvili  | Co-Conveners: Therese Moretto Jorgensen , Maria Usanova , Yulia Bogdanova , Alan Thomson , Claudia Borries , Rico Behlke , Anna Belehaki 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

ST4.2 Media

Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Convener: Viviane Pierrard 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

ST4.3

The Use of Observations and Models to Improve Space Weather Forecasting Capabilities in the Heliosphere
Convener: Simon Thomas  | Co-Conveners: Miho Janvier , Sophie Murray , Rui Pinto 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

PS4.4/ST4.4

Planetary Space Weather (including Arne Richter Award for Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Anna Milillo  | Co-Conveners: Philippe Garnier , Zhonghua Yao 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

ST4.5/AS4.15/CL2.02

Solar Total and Spectral Irradiance Recent Observations and Results, Links with Models and Possible Consequences for Climate (co-organized)
Convener: Luc Damé  | Co-Conveners: William Ball , Margit Haberreiter , Katja Matthes , Martin Snow , Rémi Thiéblement , Martin Wild 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

ST4.6

Space Climate before, during and after the Grand Modern Maximum
Convener: Kalevi Mursula  | Co-Conveners: Rainer Arlt , Luke Barnard , Katya Georgieva , Natalie Krivova 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

CL5.02/AS5.7/BG1.38/GD10.9/GI0.5/GM2.10/GMPV10.9/HS11.25/NH11.1/NP9.4/OS4.14/PS6.4/SM7.04/SSP1.12/SSS13.12/ST4.8/TS11.9

The development of geoscientific modelling (co-organized) | PICO
Convener: Julia Hargreaves  | Co-Conveners: Lutz Gross , David Ham , Astrid Kerkweg , Didier Roche , Rolf Sander , David Topping 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00

GI2.1/AS5.2/BG1.29/CL5.27/NH1.19/PS5.4/ST4.9

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Anders La Cour-Harbo , Guifu Zhang 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00