Orals

SSP2.5

This session aims to showcase an interesting diversity of state-of-art advances in all aspects of Cambrian to Cretaceous paleoceanography, paleoclimatology and stratigraphy. Within this broad topic we intend to invite an exciting range of contributions including, but not limited to, organic and inorganic geochemistry, sedimentology, (micro-)paleontology, and modelling. Inter- or multidisciplinary studies are also encouraged. The session will potentially be organized into thematic blocks to allow more in-depth exploration and discussion of topics.

Share:
Co-organized as BG5.2/CL1.03
Convener: Jens Herrle | Co-conveners: David Bajnai, Cinzia Bottini, Stefan Huck, Christopher Fielding, Daniel Le Heron, Pierre Dietrich
Orals
| Mon, 08 Apr, 10:45–12:30, 14:00–18:00
 
Room D3
Posters
| Attendance Tue, 09 Apr, 14:00–15:45
 
Hall X1

Monday, 8 April 2019 | Room D3

Chairperson: Pierre Dietrich, Christopher Fielding, Daniel Le Heron
Late Paleozoic to Early Mesozoic paleoceanography and glaciations
10:45–11:00 |
EGU2019-18849
Jean-Loup Rubino, Brendan Simon, François Guillocheau, Mathieu Rousseau, Serge Veillard, and Galo San-Miguel
11:00–11:15 |
EGU2019-6187
Neil P. Griffis, Roland Mundil, Isabel P. Montañez, John Isbell, Nicholas D. Fedorchuk, Bastien Linol, Roberto Iannuzzi, Fernando Vesely, Thammy Mottin, Eduardo da Rosa, Brenhin Keller, and Qing-Zhu Yin
11:15–11:30 |
EGU2019-8898
Laurent Petitpierre, Stephane Bodin, Sebastian Frohlich, Dina Vachtman, and Jonathan Redfern
11:30–11:45 |
EGU2019-11643
Sophia Macarewich, Christopher J. Poulsen, Isabel Montañez, and Neil Griffis
12:00–12:15 |
EGU2019-2812
Philipp Widmann, Hugo Bucher, Marc Leu, Elke Schneebeli-Hermann, Nicolas Goudemand, Borhan Bagherpour, and Urs Schaltegger
Early Jurassic to Late Cretaceous paleoceanographic and paleoclimatic changes
Lunch break
Chairperson: David Bajnai, Cinzia Bottini, Stefan Huck, Jens Herrle
14:00–14:15 |
EGU2019-7600
Iris Schöllhorn, Thierry Adatte, Guillaume Charbonnier, Jorge Spangenberg, and Karl B. Föllmi
14:15–14:30 |
EGU2019-973
Bruno Rodrigues, Matías Reolid, Ricardo Silva, João Mendonça Filho, and Luís Duarte
14:30–14:45 |
EGU2019-12795
Stephane Bodin, Malte Mau, Jan Danisch, Driss Sadki, and Alexis Nutz
14:45–15:00 |
EGU2019-11139
Adriano D. Reis, Claiton M. S. Scherer, Francyne B. Amarante, Marcos M. M. Rossetti, Carrel Kifumbi, Ezequiel G. Souza, João Pedro F. Ferronatto, and Amanda Owen
15:15–15:30 |
EGU2019-8264
Gregory Price, David Bajnai, and Jens Fiebig
15:30–15:45 |
EGU2019-9439
Lawrence Percival, Leonardo Tedeschi, Cinzia Bottini, Robert Creaser, Elisabetta Erba, Fabienne Giraud, Hugh Jenkyns, and Tamsin Mather
Coffee break
Chairperson: Stefan Huck, David Bajnai, Cinzia Bottini, Jens Herrle
16:30–16:45 |
EGU2019-16738
James R. Lucas, Stuart A. Robinson, Chris Ballentine, and Hugh C. Jenkyns
16:45–17:00 |
EGU2019-9483
Mathieu Martinez, Aguirre-Urreta Beatriz, Lescano Marina, Omarini Julieta, Tunik Maisa, Frederichs Thomas, Nickl Anna-Leah, and Pälike Heiko
Jean-Baptiste Lamarck Lecture, Conveners: Helmut Weissert, Marc De Batist