Posters

GM11.1

The ocean floor hosts a tremendous variety of forms that reflect the action of a range of tectonic, sedimentary, oceanographic and biological processes at multiple spatio-temporal scales. Many such processes are hazards to coastal populations and offshore installations, and their understanding constitutes a key objective of national and international research programmes and IODP expeditions. High quality bathymetry, especially when combined with sub-seafloor and/or seabed measurements, provides an exciting opportunity to integrate the approaches of geomorphology and geophysics, and to extend quantitative geomorphology offshore. 3D seismic reflection data has also given birth to the discipline of seismic geomorphology, which has provided a 4D perspective to continental margin evolution.

This interdisciplinary session aims to examine the causes and consequences of geomorphic processes shaping underwater landscapes, including submarine erosion and depositional processes, submarine landslides, sediment transfer and deformation, volcanic activity, fluid migration and escape, faulting and folding, and other processes acting at the seafloor. The general goal of the session is to bring together researchers who characterise the shape of past and present seafloor features, seek to understand the sub-surface and surface processes at work and their impacts, or use bathymetry and/or 3D seismic data as a model input. Contributions to this session can include work from any depth or physiographic region, e.g. oceanic plateaus, abyssal hills, mid-ocean ridges, accretionary wedges, and continental margins (from continental shelves to abyss plains). Datasets of any scale, from satellite-predicted depth to ultra high-resolution swath bathymetry, sub-surface imaging and sampling, are anticipated.

This session is organised by the IAG Submarine Geomorphology Working Group.

Share:
Co-organized as OS4.29/SSP3.14/TS4.10
Convener: Aaron Micallef | Co-conveners: Sebastian Krastel, Alessandra Savini
Orals
| Tue, 09 Apr, 08:30–10:15, 10:45–12:30
 
Room 0.31
Posters
| Attendance Tue, 09 Apr, 14:00–15:45
 
Hall X2

Attendance time: Tuesday, 9 April 2019, 14:00–15:45 | Hall X2

Chairperson: Alessandra Savini
X2.37 |
EGU2019-1791
Stefan Wiehle, Martin Bathmann, and Sven Jacobsen
Hall X2
X2.38 |
EGU2019-7524
Enzo Rizzo, Luigi Capozzoli, Aaron Micallef, and Daniele Spatola
Hall X2
X2.39 |
EGU2019-181
Vladimir Anokhin, Dina Dudakova, Mikhael Dudakov, Vladimir Rybakin, Mikhael Naumenko, and Vladimir Ulitchev
Hall X2
X2.40 |
EGU2019-13411
Gemma Ercilla, Jesus Galindo-Zaldivar, Javier Valencia, Victor Tendero-Salmeron, Ferran Estrada, David Casas, Belen Alonso, Elia d'Acremont, Menchu Comas, Juan Tomas Vazquez, Carlos Sanz de Galdeano, and Patricia Ruano
Hall X2
X2.41 |
EGU2019-14016
Natalia Kosevich, Anna Fetisova, Ivan Lebedev, and Tatiana Bagdasarian
Hall X2
X2.42 |
EGU2019-2249
Maddalena Sammartini, Jasper Moernaut, Achim Kopf, Sylvia Stegmann, Flavio S. Anselmetti, and Michael Strasser
Hall X2
X2.43 |
EGU2019-5610
Benjamin Couvin, Aggeliki Georgiopoulou, Joshu Mountjoy, Gareth Crutchley, and IODP expeditions 372 and 375 participants
Hall X2
X2.44 |
EGU2019-13026
Micropaleontological and taphonomic characteristics of mass wasting transport in the South- Eastern Mediterranean continental slope offshore Israel
(withdrawn)
Orit Hyams-Kaphzan, Ahuva Almogi-Labin, Shani Sultan-Levi, and Oded Katz
Hall X2
Hall X2
Hall X2
X2.47 |
EGU2019-6087
Evolution of canyon heads on the Lebanese continental shelf and slope
(withdrawn)
Afif Ghaith, Paolo Ciavola, Roberta Ivaldi, and Milad Fakhri
Hall X2
Hall X2
X2.49 |
EGU2019-2534
Prabodha Das, Andrew Tien-Shun Lin, and Char-Shine Liu
Hall X2
X2.50 |
EGU2019-15562
Daphnie Galvez, Svenja Papenmeier, and Christian Hass
Hall X2
X2.52 |
EGU2019-7828
| Highlight
Attilio Sulli, Elisabetta Zizzo, Aaron Micallef, and Daniele Spatola
Hall X2
X2.53 |
EGU2019-1625
| Highlight
Alexandra Huff, Paraskevi Nomikou, Lisa Skinner, and Emilie Hooft
Hall X2
X2.54 |
EGU2019-15589
Matteo Conti, Loredana Battaglini, Silvana D’Angelo, and Andrea Fiorentino
Hall X2
X2.56 |
EGU2019-16829
Jens Schneider von Deimling, Peter Feldens, Philipp Held, Florian Gausepohl, Pawel Pocwiardowski, Katja Kuhwald, and Felix Gross
Hall X2
X2.57 |
EGU2019-16769
Alexandra Jarna, Nicole Jeanne Baeten, Sigrid Elvenes, Terje Thorsnes, Valerie Bellec, and Markus Diesing
Hall X2
X2.58 |
EGU2019-10400
Taylor Lee, Warren Wood, Benjamin Phrampus, Adam Skarke, and Jeffery Obelcz
Hall X2
X2.59 |
EGU2019-6040
Warren Wood, Benjamin Phrampus, Taylor Lee, and Jeffrey Obelcz
Hall X2
X2.60 |
EGU2019-10779
Pavel Chernyshov, Teodor Vrecica, and Yaron Toledo
Hall X2
X2.61 |
EGU2019-6060
Benjamin Phrampus, Warren Wood, Jeffrey Obelcz, and Taylor Lee