Posters

GM5.3

Water is the defining feature of the habitable Earth; it is essential for all life as we know it. Evolution and maintenance of life in extremely water limited environments, which cover significant portions of the Earth, is not well understood. Akin to life, water-driven processes leave unique marks on the Earth’s surface. Mars is the only other planet currently known to bear the marks of water-driven surface processes, albeit fossil and of great age. The slow biotic and abiotic surface processes that may operate even in the virtual absence of liquid water are still essentially unknown. What is evident is that transient episodes of increased water availability can leave long lasting traces in extremely water limited environments. Intriguingly, those traces of bursts in Earth surface evolution have rarely been related to bursts in biological colonization/evolution, and vice versa, although both relate to the same trigger: water.

The objective of this session is to showcase research on the mutual evolutionary relationships between Earth surface processes and biota in arid to hyper-arid systems, where both biota and Earth surface process are severely and predominantly limited by the availability of water (rather than by extreme temperatures).
Solicited topics include (not exhaustive):
• fingerprints of biological activity at the (water) limit of the habitable Earth
• surface processes operating in the (virtual) absence of liquid water on Earth or extraterrestrial analogues (e.g. Mars)
• thresholds for biological colonization and concurrent fluvial transformation of landscapes
• tipping point(s) of biotically and abiotically controlled Earth surface systems
• chronometric and spatial information on the colonization and radiation of biota
terrestrial climatic records of (hyper-) arid regions on Earth

Share:
Co-organized as BG7.4/CL4.38/PS4.7
Convener: Tibor J. Dunai | Co-conveners: Eduardo Campos, Cristina Dorador, Claudia Knief, Laura Evenstar
Orals
| Wed, 10 Apr, 08:30–12:30, 14:00–15:45
 
Room 0.31
Posters
| Attendance Thu, 11 Apr, 10:45–12:30
 
Hall X2

Attendance time: Thursday, 11 April 2019, 10:45–12:30 | Hall X2

Chairperson: 15688
X2.37 |
EGU2019-4121
Tibor J. Dunai and the SFB 1211 project leaders
Chairperson: 15688
X2.38 |
EGU2019-5478
Yifan Li, Mark Reyers, and Yaping Shao
Chairperson: 15688
X2.39 |
EGU2019-8930
Wulf Amelung, Roland Bol, Tibor Dunai, Barbara Fuentes, Andrea Jaeschke, Eva Lehndorff, Claudia Knief, Erwin Klumpp, Stephanie Kusch, Ramona Moerchen, and Janet Rethemeyer
Chairperson: 15688
Chairperson: 15688
X2.41 |
EGU2019-12098
Adriana Aránguiz-Acuña, Nancy León, Rodrigo Castillo, and Volker Wennrich
Chairperson: 15688
X2.42 |
EGU2019-18068
Cinthya Tebes, Constanza Rodriguez, Cecilia Demergasso, Guillermo Chong, Nancy Hinman, and Victor Parro
Chairperson: 15688
Chairperson: 15688
X2.44 |
EGU2019-9620
Yichen Zheng, Felix Merklinger, and Thomas Wiehe
Chairperson: 15688
X2.45 |
EGU2019-16747
Daniel Ariztegui, Camille Thomas, and Vincent Grossi
Chairperson: 15688
X2.46 |
EGU2019-5766
Erwin Klumpp, Ghazal Moradi, Ramona Mörchen, Anna Missong, Luka Trbojevic, Barbara Fuentes, Eva Lehndorff, Wulf Amelung, and Roland Bol
Chairperson: 15688
X2.47 |
EGU2019-9332
Andrea Jaeschke, Christoph Böhm, Mark Reyers, Felix Merklinger, Stefano Bernasconi, Enno Schefuß, Stephanie Kusch, and Janet Rethemeyer
Chairperson: 15688
X2.48 |
EGU2019-18621
Antonio Maldonado, Maria Eugenia de Porras, Mauricio Uribe, Eugenia Gayó, Alejandra Vidal, Camila Segura, Calogero M. Santoro, and Jose Luis Antinao
Chairperson: 15688
Chairperson: 15688
X2.50 |
EGU2019-17902
The Llamara basin and its relevance as an important witness of the evolution of the Atacama Desert during upper Cenozoic times
(withdrawn)
Guillermo Chong, Cecila Demergasso, and Javier Urrutia
Chairperson: 15688
X2.51 |
EGU2019-11393
Sebastián Muñoz, Rodrigo Riquelme, Tibor Dunai, Benedikt Ritter, and Eduardo Campos
Chairperson: 15688
X2.52 |
EGU2019-7543
Janek Walk, Georg Stauch, Mark Reyers, Melanie Bartz, Dirk Hoffmeister, Helmut Brückner, and Frank Lehmkuhl
Chairperson: 15688
X2.53 |
EGU2019-10063
Claudia Voigt, Swea Klipsch, Daniel Herwartz, Guillermo Chong, and Michael Staubwasser
Chairperson: 15688
X2.54 |
EGU2019-14451
Swea Klipsch, Daniel Herwartz, and Michael Staubwasser
Chairperson: 15688
X2.55 |
EGU2019-12917
Markus Schiffer, Alexander Stolz, Richard Spanier, Susan Herb, Claus Müller-Gatermann, Stefan Heinze, Steven Binnie, Janet Rethemeyer, Tibor Dunai, and Alfred Dewald
Chairperson: 15688
X2.56 |
EGU2019-14688
Christina Obert, Carsten Münker, Michael Staubwasser, and Daniel Herwartz
Chairperson: 15688
X2.57 |
EGU2019-17782
Alicia Medialdea, Dominik Brill, Georgina King, Simon Matthias May, Anja Zander, and Christoph Burow
Chairperson: 15688
X2.58 |
EGU2019-16033
Ina Martinet, Carsten Münker, and Daniel Herwartz
Chairperson: 15688
X2.59 |
EGU2019-15587
Barbara Blanco, Pritam Yogeshwar, Bülent Tezkan, Volker Wennrich, Wiebke Mörbe, and Daniel Diaz
Chairperson: 15688
X2.60 |
EGU2019-16175
Julia Diederich, Volker Wennrich, Dominik Brill, Emma Fernandez Galego, Stephanie Scheidt, Christian Rolf, Roberto Bao, Karin Niemann, Stefan Buske, Tibor J. Dunai, and Martin Melles
Chairperson: 15688
X2.61 |
EGU2019-1967
Carme Huguet, Andrea Jaeschke, and Janet Rethemeyer