Union-wide
Community-led
Inter- and Transdisciplinary Sessions
Disciplinary sessions

FAM – Feedback and admin meetings

UMI – Union administrative meetings

UMI1
EGU e.V. Plenary (open to all the 2024 EGU members, onsite only)
Convener: Irina M. Artemieva
UMI2
Council Meeting I
Convener: Irina M. Artemieva
UMI3
Education Committee Meeting
Convener: Jean Luc Berenguer
UMI4
Biodiversity TF/Policy WG
Convener: Chloe Hill
UMI5
ECS Handover
Convener: Jenny TurtonECSECS
UMI6
Programme Committee Feedback meeting (by invitation only)
Conveners: Athanasios Nenes, Maria-Helena Ramos
UMI7
Council meeting II
Conveners: Irina M. Artemieva, Peter van der Beek

DM – Division Meetings

DM1
Division meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Philip Stier
DM2
Division meeting for Biogeosciences (BG)
Convener: Lisa Wingate
DM3
Division meeting for Climate: Past, Present & Future (CL)
Convener: Kerstin Treydte
DM4
Division meeting for Cryospheric Sciences (CR)
Convener: Carleen Tijm-Reijmer
DM5
Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ERE)
Convener: Viktor J. Bruckman
DM6
Division meeting for Earth & Space Science Informatics (ESSI)
Convener: Jens Klump
DM7
Division meeting for Geodynamics (GD)
Convener: Jeroen van Hunen
DM8
Division meeting for Geodesy (G)
Convener: Annette Eicker
DM9
Division meeting for Geomorphology (GM)
Convener: Kristen Cook
DM10
Division meeting for Geosciences Instrumentation & Data Systems (GI)
Convener: Pietro Tizzani
DM11
Division meeting for Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology (GMPV)
Convener: Holly Stein
DM12
Division meeting for Hydrological Sciences (HS)
Convener: Alberto Viglione
DM13
Division meeting for Natural Hazards (NH)
Convener: Heidi Kreibich
DM14
Division meeting for Nonlinear Processes in Geosciences (NP)
Convener: François G. Schmitt
DM15
Division meeting for Ocean Sciences (OS)
Convener: Johan van der Molen
DM16
Division meeting for Planetary and Solar System Sciences (PS)
Convener: Anezina Solomonidou
DM17
Division meeting for Seismology (SM)
Convener: Alice-Agnes Gabriel
DM18
Division meeting for Stratigraphy, Sedimentology and Palaeontology (SSP)
Convener: Cinzia Bottini
DM19
Division meeting for Soil System Sciences (SSS)
Convener: Heike Knicker
DM20
Division meeting for Solar-Terrestrial Sciences (ST)
Convener: Emilia Kilpua
DM21
Division meeting for Tectonics and Structural Geology (TS)
Convener: Paola Vannucchi