Please select your preferred program groups:

Please select your preferred program group, day, and one or more time blocks

  • PGs: TP
  • Day: Please select
  • TB: whole day







TP – Terrestrial Planets

Tuesday, 9 Sep

TP2

Mercury
Convener: J. Benkhoff  | Co-Conveners: L. Iess , D. Rothery 
Oral Program
 / Tue, 09 Sep, 09:00–10:30  / Room Neptune
Poster Program
 / Attendance Tue, 09 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP1

General Planetology: Observations and Simulations
Convener: R. Ziethe  | Co-Convener: S. Schumacher 
Oral Program
 / Tue, 09 Sep, 14:00–17:30  / Room Saturn
Poster Program
 / Attendance Tue, 09 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

Wednesday, 10 Sep

TP4.1

Mars' Atmosphere and Surface
Conveners: A. Spiga , E. Hauber  | Co-Conveners: M. Sornig , G. Erkeling 
Oral Program
 / Wed, 10 Sep, 09:00–12:30  / Room Jupiter
 / Wed, 10 Sep, 14:00–17:30  / Room Uranus
 / Thu, 11 Sep, 09:00–12:30  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

Thursday, 11 Sep

TP3

Venus
Convener: C. F. Wilson  | Co-Conveners: C. T. Russell , T. Satoh 
Oral Program
 / Thu, 11 Sep, 09:00–12:28  / 14:00–17:30  / Room Jupiter
 / Fri, 12 Sep, 09:00–12:36  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP4.1

Mars' Atmosphere and Surface
Conveners: A. Spiga , E. Hauber  | Co-Conveners: M. Sornig , G. Erkeling 
Oral Program
 / Wed, 10 Sep, 09:00–12:30  / Room Jupiter
 / Wed, 10 Sep, 14:00–17:30  / Room Uranus
 / Thu, 11 Sep, 09:00–12:30  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP5

Lunar Science and Exploration
Convener: B.H. Foing  | Co-Conveners: H. Hiesinger , J. Carpenter 
Oral Program
 / Thu, 11 Sep, 14:00–17:30  / Room Uranus
 / Fri, 12 Sep, 09:00–12:18  / 14:00–17:33  / Room Jupiter
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP4.2

Stratigraphy of Aqueous Mineralogy on Mars Through Coordinated Analyses of Mineralogy, Geochemistry and Morphology
Convener: J. L. Bishop  | Co-Conveners: D. Tirsch , J. Flahaut 
Oral Program
 / Fri, 12 Sep, 09:00–10:30  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

Friday, 12 Sep

TP3

Venus
Convener: C. F. Wilson  | Co-Conveners: C. T. Russell , T. Satoh 
Oral Program
 / Thu, 11 Sep, 09:00–12:28  / 14:00–17:30  / Room Jupiter
 / Fri, 12 Sep, 09:00–12:36  / Room Uranus
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP4.2

Stratigraphy of Aqueous Mineralogy on Mars Through Coordinated Analyses of Mineralogy, Geochemistry and Morphology
Convener: J. L. Bishop  | Co-Conveners: D. Tirsch , J. Flahaut 
Oral Program
 / Fri, 12 Sep, 09:00–10:30  / Room Venus
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP5

Lunar Science and Exploration
Convener: B.H. Foing  | Co-Conveners: H. Hiesinger , J. Carpenter 
Oral Program
 / Thu, 11 Sep, 14:00–17:30  / Room Uranus
 / Fri, 12 Sep, 09:00–12:18  / 14:00–17:33  / Room Jupiter
Poster Program
 / Attendance Thu, 11 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area