Oral program 18

18

Seismological and structural studies in Polar Regions and the cryosphere
Conveners: Myrto Pirli , Sergei Lebedev , Peter Voss , Fabian Walter 
Session details
Oral program
 / Thu, 08 Sep, 11:30–17:30  / Room Oceania AB
Poster program
 / Attendance Thu, 08 Sep, 10:30–11:30  / Poster area
Add this session to your personal programme

Thursday, 08 Sep 2016
Room Oceania AB
Chairperson: Myrto Pirli, Peter Voss
General seismology

11:30–11:45
ESC2016-190
Seismological investigation of lithosphere processes in the European Arctic
Galina Antonovskaya, Yana Konechnaya, Irina Basakina, Johannes Schweitzer, and Andrey Fedorov
11:45–12:00
ESC2016-201
Recent earthquakes at Disko Island, Greenland.
Trine Dahl-Jensen, Peter H. Voss, and Tine B. Larsen
12:00–12:15
ESC2016-207
New data about small-magnitude earthquakes of the ultraslow-spreading Gakkel Ridge, Arctic Ocean
Alexey Morozov, Natalya Vaganova, Yana Konechnaya, Galina Antonovskaya, Irina Fedorenko, and Yana Mikhaylova
12:15–12:30
ESC2016-671
A 23 Year Long Seismic Bulletin for the European Arctic
Johannes Schweitzer, Yana Konechnaya, Andrey Fedorov, Steven Gibbons, and Myrto Pirli
12:30–12:45
ESC2016-580
Storfjorden Earthquake Sequence: 2008-2016
Lars Ottemöller, Won-Young Kim, Winfried Dallmann, and Felix Waldhauser
12:45–13:00
ESC2016-96
The joys and woes of missing seismicity: the case of the Longyearbyen CO2 Lab
Daniela Kuehn, Julie Albaric, Bahman Bohloli, Alvar Braathen, Ben Dando, Bettina Goertz-Allmann, Dave Harris, Gregor Hillers, Nadège Langet, Ulrich Polom, Matthias Ohrnberger, Bent Ole Ruud, Andreas Schmidt, and Kim Senger
Lunch break
Chairperson: Peter Voss, Myrto Pirli
Structural studies

14:30–15:00
ESC2016-52
Surface wave studies of the Greenland crust using ambient seismic noise (invited talk)
Anatoli Levshin, Weisen Shen, Barmin Michail, and Ritzwoller Michael
15:00–15:15
ESC2016-172
Tomographic model of seismic body-wave anisotropy and velocity perturbations of the upper mantle beneath Fennoscandia - Application of a novel code AniTomo
Helena Munzarova, Jaroslava Plomerova, Edi Kissling, Ludek Vecsey, and Vladislav Babuska and the LAPNET working group
15:15–15:30
ESC2016-453
Waveform Tomography of the North Atlantic Region
Nicolas Luca Celli, Sergei Lebedev, Andrew Schaeffer, and Carmen Gaina
15:30–15:45
ESC2016-280
Validation of the 3D Moho depth models by active seismic 2D models for the High Arctic.
Nina Lebedeva-Ivanova, Carmen Gaina, and Sergey Kashubin
Cryoseismology

15:45–16:15
ESC2016-53
Analysis of cold glacier ice with active- and passive-source seismics (invited talk)
Anja Diez
16:15–16:30
ESC2016-162
Numerical modelling of iceberg calving and implications in generated seimic waves
Amandine Sergeant, Vladislav Yastrebov, Anne Mangeney, Olivier Castelnau, Jean-Paul Montagner, and Eléonore Stutzmann
16:30–16:45
ESC2016-354
Fine structure of repeating cryogenic seismicity near a shear margin of the Fimbul Ice Shelf, East Antarctica, by cluster analysis, and implications for the study of ice sheet dynamics
Myrto Pirli, Johannes Schweitzer, and Kenichi Matsuoka
16:45–17:00
ESC2016-242
Glacier-related seismicity of Svalbard
Andrey Fedorov, Vladimir Asming, and Andrey Hannibal
17:00–17:15
ESC2016-216
Automatic monitoring of long-term glacier dynamics using single station observations and fuzzy logic classification: a case study from Spitsbergen
Wojciech Gajek, Jacek Trojanowski, and Michał Malinowski
17:15–17:30
ESC2016-198
First results of seismo-infarsound monitoring of Svalbard glaciers with new PYR station
Sergey Baranov, Vladimir Asming, Andrey Fedorov, Anatoly Vinogradov, and Yury Vinogradov