Menu









Programme Groups

US – Union Symposia


US0
EGU Award Ceremony
Conveners: Tuija Pulkkinen , Donald B. Dingwell 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 17:30–20:00 / Room D
US1
A Planet Under Pressure
Convener: Denis-Didier Rousseau 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 13:30–15:10 / Room D
US2
The Future of Water Cycle Earth Observing Systems
Convener: Bob Su  | Co-Conveners: Eric Wood , Valentijn Pauwels 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 13:30–15:10 / Room D
US3
How Science Can Aid Society in Tackling Emerging Risks
Convener: Helen Crowley 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 13:30–15:10 / Room D
US4
The 22 February 2011 Christchurch Earthquake
Conveners: Mary Fowler , CharLotte Krawczyk , Bruce D. Malamud  | Co-Convener: Ramon Carbonell 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–10:15 / Room D
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Poster Area P
US5
The 11 March 2011 Tohoku (Sendai) Earthquake and Tsunami
Conveners: Stefano Tinti , Bruce D. Malamud  | Co-Convener: Euan Nisbet 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 08:30–10:20 / Room D
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 10:30–12:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Poster Area P
ML1
Alfred Wegener Medal Lecture by Gerold Wefer
Convener: Tuija Pulkkinen 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 12:15–13:15 / Room D
ML2
Arthur Holmes Medal Lecture by William E. Dietrich
Convener: Tuija Pulkkinen 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 12:15–13:15 / Room D
ML3
Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Jean-Pierre Lebreton
Convener: Tuija Pulkkinen 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 12:15–13:15 / Room D
ML30
Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists by Florian Pappenberger
Convener: Tuija Pulkkinen 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 16:30–17:00 / Room 33
ML31
Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists by Yuri Y. Shprits
Convener: Tuija Pulkkinen 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 09:30–10:00 / Room 31
ML32
Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists by Boris J.P. Kaus
Convener: Tuija Pulkkinen 
Oral Programme  / Tue, 05 Apr, 16:30–17:00 / Room 22