Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

GI0

Open Session on Geoscience Instrumentation
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Conveners: Walter Schmidt , Jean-Luc Josset , Valery Korepanov , Mike Rose , Philip Anderson 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
GI1 –  Data networks and analysis

GI1.2

Data Assimilation and Data Publishing in Geosciences
Convener: Jens Klump  | Co-Conveners: Jan Brase , Adelina Geyer , Peter Fox , Michael Diepenbroek 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00 / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00 / Room PICO Spot 1

GI1.5

Open session on advances in Data, Methods, Models and Their Applications in Geosciences
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SM1.4/GI1.6

Improving seismic networks performances: from site selection to data integration (co-organized)
Convener: Damiano Pesaresi 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

HS1.2

Data & Models, Induction & Prediction, Information & Uncertainty: Towards a common framework for model building and predictions in the Geosciences
Convener: Uwe Ehret  | Co-Conveners: Hoshin Gupta , Steven Weijs , Rohini Kumar , Bodo Ahrens , Erwin Zehe 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room R4
PICOs
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room PICO Spot 1
GI2 –  Atmosphere and ocean monitoring, space instrumentation

GI2.1/AS4.2

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.3/PS9.5

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: Mark Leese  | Co-Conveners: Lutz Richter , Günter Kargl 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.5

Preparatory activities for the scientific utilisation of the GMES Sentinel satellites constellations including Cal/Val activities of their optical instruments
Convener: Michael Berger  | Co-Conveners: Josef Aschbacher , Bojan Bojkov , Hugh Mortimer 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.6/HS6.8

Merging hydrologic models and Earth Observation data for reliable information on water (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Thomas Alexandridis , Christoph Waldmann 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.7/AS4.18/CL5.10/CR1.4/ESSI1.6

Taking the temperature of the Earth: Temperature Variability and Change across all Domains of Earth's Surface (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Nick Rayner , Frank Goettsche 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD1.5 / Mon, 08 Apr, 15:30–16:15 / Room R5 

BG2.6

Earth observation for monitoring the global energy, water and carbon cycles over land
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Roselyne Lacaze , Gianpaolo Balsamo , Nuno Carvalhais 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00 / Room G5
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Green Posters

AS4.3/GI2.9

Infrasound and atmospheric dynamics (co-organized)
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Läslo G. Evers , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS4.1/GI2.10

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes (co-organized)
Conveners: Manfred Lange , Jean-Daniel Paris  | Co-Convener: Joachim Reuder 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00 / Room B16
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters

AS3.16

Remote Sensing of Clouds and Aerosols: Techniques and Applications
Convener: Gerrit de Leeuw  | Co-Conveners: Alexander Kokhanovsky , Jan Cermak 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00 / Room B15
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Yellow Posters
GI3 –  Earth surface investigation methods

GI3.1

Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar
Convener: Andrea Benedetto  | Co-Conveners: Lara Pajewski , Andreas Loizos , Fabio Tosti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–10:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI3.2

Instruments and interpretation methods for downhole and complex karst environments
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Maria Jose Jurado , Lev Eppelbaum 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

GI3.4

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Monica Alvarez de Buergo , Lev Eppelbaum , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD1.6 / Tue, 09 Apr, 15:30–16:15 / Room R7 

GI3.5

Electromagnetic sensing techniques and geophysical methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Lorenzo Bigagli 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:02 / Room G1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00 / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00 / Yellow Posters