bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


G – Geodesy

DM8

Division Meeting for Geodesy (G)
Convener: Michael Schmidt  | Co-Convener: Johannes Boehm 
Wed, 15 Apr, 12:15–13:15 / Room G12

KL3

Commemoration ceremony for Prof. Carl Christian Tscherning
Convener: Michael Schmidt 
Tue, 14 Apr, 19:00–20:00 / Room G11

ML27

Vening Meinesz Medal Lecture by Geoffrey Blewitt
Convener: Michael Schmidt 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 19:00–20:00 / Room G11
G1 –  Geodetic Theory and Algorithms

G1.1

Recent Developments in Geodetic Theory
Convener: Petr Holota  | Co-Conveners: Bernhard Heck , Nico Sneeuw , Robert Cunderlik , Otakar Nesvadba 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

G1.2

Mathematical methods for the analysis of potential field data and geodetic time seriesPICO Session
Convener: Volker Michel  | Co-Conveners: Michael Schmidt , Wieslaw Kosek , Juergen Kusche , Christian Gerlach 
PICO
 / Mon, 13 Apr, 10:30–11:04 / PICO Spot 1

G1.3

High-Precision GNSS Algorithms and Applications in Geosciences
Convener: Pawel Wielgosz  | Co-Conveners: Maorong Ge , Felix Perosanz , Shuanggen Jin , Anna Krypiak-Gregorczyk 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G2 –  Reference Frames and Geodetic Observing Systems

G2.1

The Global Geodetic Observing System: Unifying Geodesy in General and Height Systems in Particular
Convener: Richard Gross  | Co-Conveners: Erricos C. Pavlis , Daniela Thaller , Michael G. Sideris 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

G2.2

The International Terrestrial Reference Frame: Elaboration, Usage and Applications
Convener: Tonie van Dam  | Co-Convener: Zuheir Altamimi 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G3 –  Geodynamics and Earth fluids

G3.1/CL1.19/CR6.6/GD7.7/GM1.12/TS8.12

Recent advances in the modelling and observation of glacial isostatic adjustment (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Markku Poutanen , Wouter van der Wal , Willy Fjeldskaar 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Blue Posters

G3.2/CR2.4/HS6.9/OS1.15

Exploiting spaceborne geodetic sensors for hydro-geodesy, oceanography, and cryospheric applications (co-organized)
Convener: Roelof Rietbroek  | Co-Conveners: Mohammad J. Tourian , Bob Su , Ernst Schrama , Frédérique Seyler , Carmen Boening , Andreas Güntner 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G3.4

Earth Rotation: Theoretical aspects, observation of temporal variations and physical interpretation
Convener: David Salstein  | Co-Conveners: Florian Seitz , Chengli Huang , Sigrid Böhm 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G3.5/GD7.9/SM6.5/TS8.8

Monitoring and modelling of geodynamics and crustal deformation: progress during 34 years of the WEGENER initiative (co-organized)
Convener: Haluk Ozener  | Co-Conveners: Susanna Zerbini , Mustapha Meghraoui 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

TS8.4/ESSI1.7/G3.6/GD7.8/GMPV5.6

Crustal deformation processes observed by InSAR, GPS and photogrammetry (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Rocco Malservisi , Riccardo Lanari , Pietro Teatini , Francesco Zucca 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room B6
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G4 –  Satellite Gravimetry, Gravity and Magnetic Field Modeling

G4.1/EMRP4.12/GD8.5

Acquisition and processing of gravity and magnetic field data and their integrative interpretation (co-organized)
Convener: Bruno Meurers  | Co-Conveners: Jörg Ebbing , Mikhail Kaban , Hans-Jürgen Götze , Carla Braitenberg , Shuanggen Jin 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 15:30–17:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

G4.2

Satellite Gravimetry: GRACE, GOCE and Future Gravity Missions
Convener: Frank Flechtner  | Co-Conveners: Thomas Gruber , Richard Biancale , Torsten Mayer-Guerr 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G9
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G5 –  Geodetic Monitoring of the Atmosphere

G5.1/ST3.2

Observation-based modeling of the ionosphere - from Sun to Earth (co-organized)
Convener: Marco Limberger  | Co-Conveners: Volker Bothmer , Michael Schmidt , Mahmut Onur Karslioglu , Denise Dettmering 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Blue Posters

G5.2/AS4.6/CL2.11

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00 / Room G12
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
G6 –  General Sessions

G6.1

Open session on geodesyPICO Session
Convener: Michael Schmidt  | Co-Conveners: Johannes Bouman , Athanassios Ganas , Rui Fernandes 
PICO
 / Mon, 13 Apr, 13:30–13:40 / PICO Spot 2
G7 –  Co-listed Sessions

GMPV5.4/TS2.8

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Agust Gudmundsson , Adelina Geyer 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room G13
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SSS0.1

Teaching on Earth Sciences
Convener: Xavier Ubeda  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Taru Sandén , Eric C. Brevik , Artemi Cerdà 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:15 / Room B11
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters