bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


GI – Geosciences Instrumentation & Data Systems

DM10

Division Meeting for Geosciences Instrumentation and Data Systems (GI)
Convener: Francesco Soldovieri 
Tue, 14 Apr, 12:15–13:15 / Room B13

ML2

Alfred Wegener Medal Lecture by Sergej Zilitinkevich
Convener: Hans Thybo 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 12:15–13:15 / Room Y1

ML11

Christiaan Huygens Medal Lecture by Kristine M. Larson
Convener: Walter Schmidt 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 09:15–10:15 / Room B11
GI0 –  General Session on Geoscience Instrumentation

GI0.1

Open Session on Geosciences Instrumentation and Methods (including Christiaan Huygens Medal Lecture)
Convener: Håkan Svedhem  | Co-Conveners: Walter Schmidt , Jens Klump , Valery Korepanov , Stephan Matthiesen , Michael Diepenbroek 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

SSP3.4.3/GI0.2/GM12.1/HS12.11/SM5.3

Combining research in geophysical and Earth processes: advances in multidisciplinary geosciences (co-organized)
Convener: Julien Moreau  | Co-Conveners: Guilhem Amin Douillet , Patric Jacobs 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00 / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

SM1.5/EOS4/GI0.3

History of Geophysics (co-organized)
Convener: Rainer Kind  | Co-Conveners: Johannes Schweitzer , Domenico Di Giacomo 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00 / Room G3
GI1 –  Data networks and analysis

SM1.3/ESSI2.2/GD1.2/GI1.1/GMPV7.1/TS9.2

Integrated Research Infrastructures and Services to users: supporting excellence in a science for society (co-organized)
Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Walter Schmidt , John Ludden 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00 / Room G3
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI1.3/SSS12.15

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI1.4/SSS0.27

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Michio Aoyama , Elena Korobova 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00 / Red Posters

SM1.2/GI1.5

Improving seismic networks performances: from site selection to data integration (co-organized)
Convener: Damiano Pesaresi  | Co-Conveners: Helle Pedersen , Yuri Starovoit 
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters
GI2 –  Atmosphere and ocean monitoring, space instrumentation

GI2.1/AS4.2

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00 / Red Posters

AS3.17/GI2.2

Lidar and Applications (co-organized)
Convener: Matthias Wiegner  | Co-Conveners: Doina Nicolae , Vassilis Amiridis , Rodanthi-Elisavet Mamouri 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS3.13/GI2.3

MAX-DOAS: Towards vertical profiles of aerosols and tropospheric trace gases (co-organized)
Convener: Steffen Beirle  | Co-Conveners: Folkard Wittrock , Thomas Wagner , Julia Remmers , Michel Van Roozendael 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.19/GI2.4

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes (co-organized)
Conveners: Jean-Daniel Paris , Manfred Lange  | Co-Conveners: Andreas Volz-Thomas , Andreas Petzold 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00 / Room B10
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

AS4.1/GI2.5

Advanced Spectroscopic Measurement Techniques for Atmospheric Science (co-organized)
Convener: Weidong Chen  | Co-Conveners: Paul Seakins , Dean Venables 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00 / Room B15
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Blue Posters

GI2.8/PS1.2

Space Instrumentation, Planetary landers and Rovers (co-organized)
Convener: Mark Leese  | Co-Conveners: Lutz Richter , Günter Kargl , David Mimoun 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI2.9

Scientific Exploitation of Copernicus Sentinels – EO Research and Innovation
Convener: Yves-Louis DESNOS  | Co-Convener: Josef Aschbacher 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00 / Room B12
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

PS1.1/GI2.10

New missions and techniques for planetary exploration (co-organized)PICO Session
Convener: Christian Muller  | Co-Conveners: Manuel Grande , Bernard Foing , Kim Reh 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 13:30–14:06 / PICO Spot 1

PS1.4/GI2.12

Instrument Design and Development (co-organized)PICO Session
Convener: Maike Brigitte Neuland  | Co-Convener: Martin Wieser 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 15:30–16:02 / PICO Spot 1

PS1.3/GI2.13

Nano-satellites deployed from carrier spacecraft - a paradigm shift in planetary sciences? (co-organized)
Convener: Sebastian M. Ernst  | Co-Conveners: Faisal Shahzad , Amara Graps 
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters
GI3 –  Earth surface investigation methods

GI3.1

Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar
Convener: Andrea Benedetto  | Co-Conveners: Lara Pajewski , Andreas Loizos , Fabio Tosti 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI3.3

Sensing techniques, geophysical methods, sensor network architectures and data analysis methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Lorenzo Bigagli , F.C. Ponzo 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters

GI3.4

From Artefact to Historical Site : Geoscience and Non-Invasive Methods for the Study and Conservation of Cultural Heritage
Convener: Nicola Masini  | Co-Conveners: Lev Eppelbaum , Monica Alvarez de Buergo , Francesco Soldovieri 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00 / Room B11
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00 / Red Posters