Search


Days


Program Groups

SB – Small Bodies (comets, KBOs, rings, asteroids, meteorites, dust)

Monday, 3 Oct
SB12
Centaurs and Trans-Neptunian Objects
Convener: T. Mueller  | Co-Convener: Stansberry 
Session Details
Oral Program  / Mon, 03 Oct, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room Terre Room
Poster Program  / Attendance Mon, 03 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
SB3
Dawn at Vesta: Early Results
Convener: Sykes  | Co-Conveners: M. T. Capria , A. Nathues 
Session Details
Oral Program  / Mon, 03 Oct, 13:30–17:00 / Room Jupiter Auditorium
Poster Program  / Attendance Mon, 03 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
SB16
Late poster session "Small Bodies"
Poster Program  / Attendance Mon, 03 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
Tuesday, 4 Oct
GP7/SB1
Planetary Rings (co-organized)
Convener: J. Schmidt  | Co-Conveners: F. Spahn , J. Colwell , M. S. Tiscareno 
Session Details
Oral Program  / Tue, 04 Oct, 08:30–15:00 / Room Neptune Room
Poster Program  / Attendance Tue, 04 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
SB8
Small body research from space: NExT, EPOXI, and WISE
Convener: A. W. Harris  | Co-Conveners: Veverka , M. F. A'Hearn , Mainzer , Masiero 
Oral Program  / Tue, 04 Oct, 08:30–17:00 / Room Saturne Auditorium
Poster Program  / Attendance Tue, 04 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
SB15/PD2
The dwarf planets of the outer solar system (co-organized)
Convener: M. Brown  | Co-Conveners: Stansberry , T. Mueller 
Session Details
Oral Program  / Tue, 04 Oct, 13:30–17:00 / Room Terre Room
Poster Program  / Attendance Tue, 04 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
Wednesday, 5 Oct
SB9
Comets: latest research, observations and models
Convener: A. Jäckel  | Co-Convener: J. Agarwal 
Session Details
Oral Program  / Wed, 05 Oct, 13:30–17:00 / Room Saturne Auditorium
 / Thu, 06 Oct, 08:30–17:00 / Room Saturne Auditorium
Poster Program  / Attendance Wed, 05 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
Thursday, 6 Oct
SB2
Small bodies as granular systems and evolution of asteroid binaries
Convener: D. Hestroffer  | Co-Conveners: Scheeres , P. Tanga , P. Michel , Richardson , W. Losert , A. W. Harris 
Session Details
Oral Program  / Thu, 06 Oct, 08:30–12:00 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
GP6/SB13
Satellites of the Outer Solar System (co-organized)
Convener: Verbiscer  | Co-Conveners: H. Hussmann , Rathbun , Singer 
Session Details
Oral Program  / Thu, 06 Oct, 08:30–15:00 / Room Neptune Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
SB4
Asteroids and NEAs
Convener: P. Michel  | Co-Conveners: Binzel , M. Delbo 
Session Details
Oral Program  / Thu, 06 Oct, 13:30–17:00 / Room Terre Room
 / Fri, 07 Oct, 08:30–17:00 / Room Neptune Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP10/MG8/SB14
Surface-environment interactions at airless bodies (co-organized)
Convener: A. Milillo  | Co-Conveners: F. Leblanc , A. Mura 
Session Details
Oral Program  / Thu, 06 Oct, 13:30–17:05 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
SB6
The Exploration of the Martian Moons
Convener: O. Witasse  | Co-Convener: Duxbury 
Session Details
Oral Program  / Fri, 07 Oct, 08:30–12:00 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
SB7
Meteorites, interplanetary and interstellar dust
Convener: Z. Martins  | Co-Conveners: M. Gritsevich , R. Srama , N. Altobelli 
Session Details
Oral Program  / Fri, 07 Oct, 13:30–17:00 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area