Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: CL5

CL – Climate: Past, Present, Future

Programme Group Chairs: Denis-Didier Rousseau, Thomas Blunier

CL5 – Tools for climate studies

NP3.5/AS4.7/CL5.1/HS8.1.10

Geophysical Downscaling Methods (co-organized)
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Victor Venema , Erika Coppola 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

CL5.2/GM1.3

Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: Geoff Duller  | Co-Conveners: Irka Hajdas , Frédéric Parrenin , Andreas Lang , Thorsten Kiefer 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room Y6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

CL5.3

Regional climate modeling, including CORDEX
Convener: Filippo Giorgi  | Co-Convener: Raymond Arritt 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room Y5
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

CL5.4

Climate Data Bias-Correction and Homogenization and Climate Trends and Variability Assessment
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Enric Aguilar , Wouter Dorigo , Rob Roebeling , Petr Stepanek , Manfred Mudelsee , Michael Schulz , Martin H. Trauth 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.6 

CL5.6

Ensemble Methods for Combining Alternative Models of Climate Change
Convener: Gregory Duane  | Co-Convener: Frank M. Selten 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00  / Room Y6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

CL5.7/NP8.1

Stochasticity and Statistical Physics in Climate Dynamics (co-organized)
Convener: Michael Ghil  | Co-Convener: Valerio Lucarini 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:00  / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 10:30–12:00  / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD7.3 

CL5.8

Climate Services - Underpinning Science
Convener: Alessandro Dell'Aquila  | Co-Convener: Paolo Michele Ruti 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room Y6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Yellow Posters

CL5.9/BG1.8/EMRP4.3/ERE5.6/GD8.7/GI3.8/GM11.1/GMPV39/HS12.2/NH5.9/OS3.4/SSP1.4

Major achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Carlota Escutia  | Co-Conveners: Ursula Röhl , Thomas Wiersberg , Ruediger Stein 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room Y8
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

GI2.7/AS4.18/CL5.10/CR1.4/ESSI1.6

Taking the temperature of the Earth: Temperature Variability and Change across all Domains of Earth's Surface (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Nick Rayner , Frank Goettsche 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD1.5 

G5.2/AS3.17/CL5.11

Atmospheric Water Vapour Retrieval by Space Geodetic Techniques: Present Status and New Challenges (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Room R14
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Red Posters

NP2.2/AS1.17/CL5.12/OS5.8

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System (co-organized)
Conveners: Christian Franzke , Michel Crucifix  | Co-Conveners: Klaus Dethloff , Thierry Huck , Frank Kwasniok , Henk A. Dijkstra , Anna von der Heydt 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:15  / Room Y10
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

HS7.2/AS1.6/CL5.13/NH1.3/NP3.8

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Andreas Langousis , Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , András Bárdossy , Tim Bellerby 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room R6
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

NP2.4/CL5.14/ESSI2.10

Complex networks and data-driven knowledge discovery in geophysical systems (co-organized)
Conveners: Reik Donner , Mike Sips  | Co-Conveners: Jürgen Kurths , Thomas Nocke , Karsten Steinhaeuser , Torsten Möller 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–17:15  / Room Y10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

IG5/CL5.15/SSP4.2

Stable isotopes as a tool in (paleo-)climate studies in different environments and by multi-proxi approaches (co-organized)
Convener: Attila Demény  | Co-Conveners: Rolf Siegwolf , Ana-Voica Bojar , Olga Churakova (Sidorova) , Aurel Perşoiu , Kerstin Treydte 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room G13
PICOs
 / Wed, 10 Apr, 13:30–15:00  / Room PICO Spot 4

NP3.1

Scaling in atmospheric, terrestrial, oceanic and biogeophysical processes
Conveners: François G. Schmitt , Dionysia Panagoulia  | Co-Conveners: Shaun Lovejoy , Marco Marani , Witold Krajewski , Remko Uijlenhoet , João de Lima , Panayiotis Dimitriadis 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters