Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: GD2

GD – Geodynamics

GD2 – Crust and Lithosphere Dynamics

GMPV1/GD2.1

Origin, evolution of Earth's crust and the formation of a habitable planet (co-sponsored by GMPV and AGU-VGP) (co-organized)
Convener: Bruno Dhuime  | Co-Convener: Pierre Bouilhol 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room G6
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Blue Posters

GD2.2

Geothermal Heat Flow: Linking Earth's Deep Interior and Surface Processes
Convener: Alan Vaughan  | Co-Conveners: Irina Rogozhina , Christophe Pascal 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Room G10
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Blue Posters

GD2.5/GMPV10/TS9.8

Long-term rheological behavior of the lithosphere inferred from observations and models at laboratory and geological time and spatial scales (co-organized)
Convener: Evgueni Burov  | Co-Conveners: Anthony Watts , Yury Podladchikov , Laurent Jolivet 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD8.5  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  

SM2.1/GD2.7/NH5.8/TS8.4

Large Earthquake and Tsunami Activity (co-organized)
Convener: Mourad Bezzeghoud  | Co-Conveners: Elisa Buforn , Hermann M. Fritz , Maria Ana Baptista , Helene Hebert 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00  / Room B3
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS2.5/GD2.8

Fluids-rocks-tectonics interactions in basins and orogens, and feed-back with geodynamics (co-organized)
Convener: Olivier Lacombe  | Co-Conveners: Antonio Benedicto , Magdalena Scheck-Wenderoth , Nina Kukowski , Antonio Caracausi 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B1
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

GM8.2/GD2.10/TS4.5

Seafloor- and Subseafloor Expression of Tectonic and Geomorphic Processes (co-organized)
Convener: Sebastian Krastel  | Co-Conveners: John K. Hillier , Roger Urgeles , Michael Strasser 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

SM6.3/GD2.11/GMPV26/TS11.6

Moho (co-organized)
Convener: Irina M. Artemieva  | Co-Conveners: Hans Thybo , Brian L. N. Kennett 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room B5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Blue Posters

GMPV9/GD2.13/TS11.8

Evolution of the lithospheric mantle: a petrological and geochemical perspective from the non-cratonic mantle xenoliths and orogenic peridotites (co-organized)
Convener: Theodoros Ntaflos  | Co-Conveners: Costanza Bonadiman , Michel Grégoire , Jacek Puziewicz 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–15:00  / Room G6
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters