Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: TS9

TS – Tectonics & Structural Geology

TS9 – Methods and Techniques in Tectonics and Structural Geology

TS9.1/GD8.2

Recent advances in analogue and numerical modeling of tectonic processes (co-organized)
Convener: Marcel Frehner  | Co-Conveners: Matthias Rosenau , Marcel Thielmann , Dion Weatherley 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room B1
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS9.4/G5.4/GMPV47/NH2.6

Crustal faulting and deformation processes observed by InSAR, pixel offsets, GPS, and modelling techniques (co-organized)
Convener: Thomas R. Walter  | Co-Conveners: Hannes Vasyura-Bathke , Riccardo Lanari , Pietro Teatini , Rocco Malservisi , Francesco Zucca 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00  / Room B9
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS9.5

Advances in paleostress/strain reconstructions in tectonic studies : methods, applications, perspectives
Convener: Olivier Lacombe  | Co-Conveners: Damien Delvaux , Giulio Viola , Klaus Reicherter 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / Room B13
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

TS9.6

Geophysical methods in the service of Structural Geology
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 10:30–12:00  / Blue Posters

GD8.1/TS9.7

Recent advances in computational geodynamics (co-organized)
Convener: Boris Kaus  | Co-Conveners: Dave May , Marcin Dabrowski , Anton Popov 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–15:00  / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD8.1  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  

GD2.5/GMPV10/TS9.8

Long-term rheological behavior of the lithosphere inferred from observations and models at laboratory and geological time and spatial scales (co-organized)
Convener: Evgueni Burov  | Co-Conveners: Anthony Watts , Yury Podladchikov , Laurent Jolivet 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room G10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD8.5  / Thu, 01 Jan, 01:00–16:15  /  

SM4.4/TS9.9

Active seismic investigations of the Earth's crust (co-organized)
Convener: Stefan Buske  | Co-Conveners: Alireza Malehmir , Christopher Juhlin , Cedric Schmelzbach , Michal Malinowski 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room B5
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

SM4.2/GD8.5/TS9.10

Seismic imaging and tomography: theory and practice (co-organized)
Convener: Edi Kissling  | Co-Convener: Ivan Koulakov 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00  / Room B5
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room PICO Spot 4

SM1.3/ESSI2.13/GD8.6/GMPV44/TS9.11

Integrated Research Infrastructures and Services to users: supporting excellence in a science for society (co-organized)
Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Keith Jeffery , Stefano Nativi 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–17:00  / Room B3
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Blue Posters