bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: HS7

HS – Hydrological Sciences

Programme Group Chairs: Gerrit H. de Rooij, Chris Onof, Wouter Buytaert, Elena Toth, Martine van der Ploeg, Laurent Pfister, Dimitri Solomatine, Annett Bartsch, Stan Schymanski, Miriam Coenders-Gerrits, Peter Bayer, Marcel van der Perk

HS7 – Precipitation and Climate

HS7.1/AS1.11/NH1.7/NP9.4

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Eric Wood (deceased), Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Giovanna Grossi , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

HS7.2/AS1.12/CL2.10/NH1.5/NP3.7

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Roberto Deidda  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Giovanna Grossi , András Bárdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

HS7.3/CL2.9/NP9.3

Water, climate and health (co-organized)
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Alexander Kolovos 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

HS7.4/AS4.23/CL2.8

Change in climate, hydrology and society (co-organized)
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , Christophe Cudennec 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS7.6

Using Models for Decision Support and Long Term Planning under Climate and Environmental Uncertainty
Conveners: Markus Disse , Carmen Maftei  | Co-Conveners: Tim Bellerby , Demetris Koutsoyiannis 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

HS7.7/NP3.8

Hydroclimatic and hydrometeorologic stochastics: Extremes, scales, probabilities (co-organized) | PICO
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Ladislav Gaál , Sabine Lennartz-Sassinek , Marco Borga , Auguste Gires , Andreas Langousis , Xiaolan Wang , Demetris Koutsoyiannis , Salvatore Grimaldi , Venugopal Vuruputur 
PICO
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

HS7.8

Precipitation and urban hydrology
Convener: Marie-Claire ten Veldhuis  | Co-Conveners: Patrick Willems , Remko Uijlenhoet , Daniel Schertzer , Nicola Rebora , Hidde Leijnse , Susana Ochoa Rodriguez 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

CL4.12/HS7.9

The hydrological cycle under past, present and future climate change (co-organized)
Convener: Michael Byrne  | Co-Conveners: Robin Chadwick , Florent Brient , Charline Marzin 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

AS4.8/BG1.11/CL5.11/HS7.10

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Didier Roche , Francoise Vimeux , Jesper Sjolte , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

CL5.6

Integrated climate and landscape evolution analyses: bridging long proxy data time series and instrumental observation
Convener: Achim Brauer  | Co-Conveners: Theresa Blume , Thomas Raab , Martin Wilmking , Markus Schwab , Michał Słowiński , Rik Tjallingii 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00