Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: CL3

CL – Climate: Past, Present, Future

CL3 – Future climate

CL3.01

Climate Predictions - from monthly, seasonal to decadal time scales
Convener: Mark A. Liniger  | Co-Conveners: Stéphane Vannitsem , Francisco J. Doblas-Reyes , Wolfgang Müller , Gregory Duane , Noel Keenlyside 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

IE4.6/CL3.02/AS1.18/CR1.9/OS1.8

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CL3.03/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL3.04

Modelling climate impacts: Intercomparison, validation, and improvement of impact models
Convener: Jacob Schewe  | Co-Conveners: Rutger Dankers , Katja Frieler , Christopher Reyer , Carl-Friedrich Schleussner 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS1.17/CL3.07

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS4.8/CL3.10

Servicing Water Users by forecasting, outlooks and climate projections for water services (co-organized)
Convener: Bart van den Hurk  | Co-Conveners: Johannes Hunink , Henning Rust , Tim aus der Beek , Florian Pappenberger , Christopher White , Andrew Robertson , Louise Crochemore 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS10.2/CL3.11

Managing forest and rangeland soils: improving the resilience for sustainable production and global change mitigation (co-organized)
Convener: Agustin Merino  | Co-Conveners: Henri Rueff , Felipe García-Oliva , Shanmugam Mani , Nikolaus J. Kuhn , Chinwe Ifejika Speranza 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

NP2.1/AS4.39/CL3.12/OS1.27 Media

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00