Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: SSS0

SSS – Soil System Sciences

SSS0 – General Soil Science and Short Courses

SC13/SSS0.1 ECS

Short course: How to convene a session at the EGU 2017 (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Saskia Keesstra , Agata Novara , Axel Don , Antonio Jordán 
Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

SC14/SSS0.2 ECS

Short course: How to write and publish your research in Soil Science journals and new dynamic reference projects (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Eric C. Brevik , Erik Cammeraat , Allan Graubard , Daniel Gimenez 
Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SC15/SSS0.3

Short Course: Restoration of degraded lands: optimising methods for monitoring and assessment (co-organized)
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Paloma Hueso González , Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Artemi Cerdà 
Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SC16/SSS0.4

Short course: Experiments in Geosciences (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Phil Greenwood , Manuel Seeger , Thomas Iserloh 
Mon, 18 Apr, 10:30–12:00

SC17/GM13.5/SSS0.5

Short course: Soil as a Record of the Past; Reading Soils from the Past (co-organized)
Co-Convener: Sjoerd Kluiving 
Thu, 21 Apr, 08:30–10:00

SC18/SSS0.6

Short-course: Soil mapping and process modelling at diverse scales (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: V.L. (Titia) Mulder , Miriam Muñoz-Rojas , Joao Pedro Nunes , Anna Smetanova , Eric C. Brevik 
Wed, 20 Apr, 15:30–17:00

SC19/BG1.15/GI3.8/SSS0.7

Short course: Analytical techniques for revealing the nature and chemical properties of natural organic matter (co-organized)
Convener: Heike Knicker  | Co-Conveners: Agustin Merino , José María De la Rosa , José González-Pérez 
Fri, 22 Apr, 12:15–13:15

SC20/SSS0.8

Short-course: Fire in the earth system. Causes, impacts and management (co-organized)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Artemi Cerdà , Agata Novara , Xavier Ubeda , Saskia Keesstra 
Mon, 18 Apr, 15:30–17:00

SC22/SSS0.10

Short Course: Modelling soil water time series data using R program (co-organized)
Convener: Basem Aljoumani  | Co-Convener: Jose A Sanchez-Espigares 
Tue, 19 Apr, 08:30–12:00

SC23/SSS0.11

Short Course: Secrets from the statistics panel: common statistical problems in soil science papers (co-organized)
Convener: R M Lark 
Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SC24/SSS0.12

Short Course: Computational methods to optimize spatial sampling (co-organized)
Convener: R M Lark  | Co-Convener: Alessandro Samuel-Rosa 
Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SC25/SSS0.13

Short Course: Image Analysis for Soil CT data (co-organized)
Convener: Ruth E Falconer 
Mon, 18 Apr, 13:30–15:00

SC26/SSS0.14

Short course on soil science in a changing world (co-organized)
Convener: Saskia Keesstra  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Johan Bouma 
Thu, 21 Apr, 13:30–15:00

SSS0.18

Restoration and Rehabilitation in agriculture and forest land. Strategies and Techniques for a sustainable management | PICO
Convener: Manuel Esteban Lucas-Borja  | Co-Conveners: Artemi Cerdà , Mary Nichols , Peter Robichaud 
PICO
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00

GM1.1/CL5.15/SSS0.20

Beyond the case study: Concepts in Earth Sciences (co-organized)
Convener: Michael Dietze  | Co-Conveners: Kevin Norton , Margret Fuchs , Jacky Croke 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00