Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: CL4

CL – Climate: Past, Present, Future

Programme Group Chairs: Julia Hargreaves, Didier Roche, Martin Wild, Jan-Berend Stuut, Natalie Kehrwald, Thomas Blunier

CL4 – Past-Present-Future climates

CL4.01/AS3.4/GM11.2

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized) | PICO
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Conveners: Peter Knippertz , Joanna Nield , Tobias Lauer 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:00

CL4.03

Climate change and its impacts in the Baltic and North Sea regions: Observations and model projections | PICO
Convener: Marcus Reckermann  | Co-Conveners: Corinna Schrum , Markus Quante , Markus Meier 
PICOs
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00

CL4.04/OS1.16

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (co-organized)
Conveners: Joel B. Pedro , Helle Astrid Kjær , Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Anne de Vernal , Ruth Mottram , Kerim Nisancioglu , Markus Jochum , Mari F. Jensen , Michal Kucera , Antoon Kuijpers , Paul G. Myers , Christof Pearce 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS9.13/BG9.45/CL4.06/CR4.7

Soils in cold-climate regions (co-organized)
Convener: Alevtina Evgrafova  | Co-Conveners: Sebastian Zubrzycki , Marc Oliva , João Canario , Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

CL4.07/AS1.14/BG9.18/CR1.7/HS11.3 Media

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Wolfgang Schöner  | Co-Conveners: Sven Kotlarski , Douglas Maraun , Elisa Palazzi , Walter Immerzeel , Heimo Truhetz , Erin Gleeson , Nick Pepin , Andreas Gobiet 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL4.08/HS11.5

Understanding past, present and future changes in the hydrological cycle (co-organized)
Convener: Robin Chadwick  | Co-Conveners: Peter Greve , Giuseppe Zappa , Ruth Geen 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

CR1.2/CL4.09

Ice-sheet and climate interactions (co-organized)
Convener: Heiko Goelzer  | Co-Conveners: Philippe Huybrechts , Andrey Ganopolski 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL4.10/CR1.13/OS1.12 Media

Sea level rise: past, present and future (co-organized)
Convener: Svetlana Jevrejeva  | Co-Conveners: Aslak Grinsted , Guy Woppelmann , Nadya Vinogradova , Detlef Stammer , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

CL4.11

Land-climate interactions from models and observations: Implications from past to future climate
Convener: Wim Thiery  | Co-Conveners: Adriaan J. (Ryan) Teuling , Sonia Seneviratne , Philippe Ciais , Andrea Alessandri , Gianpaolo Balsamo , Diego G. Miralles 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

GM6.1/CL4.12/TS4.5

Geomorphic and tectonic response to climate variability at different temporal and spatial scales: insights from surface processes and continental archives (co-organized)
Convener: Pierre Valla  | Co-Conveners: Romain Delunel , Hendrik Vogel , Rasmus Thiede , Stephanie Olen 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

AS1.25/CL4.14

Past and future atmospheric temperature changes and their drivers (co-organized)
Convener: Amanda Maycock  | Co-Conveners: Andrea K. Steiner , William Randel 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

CL4.15

The climate of the Mediterranean region: from basic science to impacts
Convener: Piero Lionello  | Co-Conveners: Andrea Toreti , Marta Marcos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

OS1.9/AS1.17/BG9.60/CL4.16

The Indian Ocean’s past, present, and future – A session in Honour of Gary Meyers (co-organized)
Convener: Caroline Ummenhofer  | Co-Conveners: Jérôme Vialard , Susan Wijffels , Birgit Gaye , Gregory L. Cowie , Tim Rixen 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

CL4.17/AS1.16/OS1.22

Tropical Climate Variability and Teleconnections: past, present and future (co-organized)
Convener: Joke Lübbecke  | Co-Conveners: Belen Rodríguez de Fonseca , Irene Polo , Elsa Mohino , Fred Kucharski , Teresa Losada 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

CL4.18

Understanding, representing and communicating earth system processes in weather and climate
Convener: Laxmi Sushama  | Co-Conveners: Jens H. Christensen , Patrick Samuelsson , Francis Zwiers , John Gyakum , Shawn Marshall , Ramon de Elia 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

NH1.5/AS4.37/CL4.19/HS11.27/SM10.9/SSS10.16 Media

Hazard Risk Management of Agroecosystems and Induced Human Migration (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Anne Gobin , Margarita Ruiz-Ramos , NIcolas R. Dalezios , Avijit Sahay , NIKHIL ROY , SURAJ PRASAD 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

US1/AS4.52/BG9.67/CL4.20/SSS0.4

Vegetation-climate interactions across time scales (co-organized)
Convener: Gilles Ramstein  | Co-Conveners: Wu-Kuang Soh , Hugo de Boer 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 13:30–15:00