Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GM9

GM – Geomorphology

GM9 – Fluvial Processes and Landforms

GM9.1/HS11.18/SSP3.5

Fluvial Geomorphology Across Scales (co-organized)
Convener: Stephen Darby  | Co-Conveners: Daniel Parsons , Jim Best , Christopher Hackney , Joshua Ahmed , Eliisa Lotsari 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

GM9.5/BG9.50/HS11.22/SSS2.28

Interactions of geomorphology, dams and flood hazard (co-organized)
Convener: Christiane Zarfl  | Co-Conveners: Jürgen Berlekamp , Gordon Grant , Ana Lucía , Ian Pattison , Tom Coulthard , Heather Haynes , Sarah Twohig 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

HS10.7/BG9.51/GM9.7

Linking river ecology, hydrology, and geomorphology for integrated river management (co-organized)
Convener: Paolo Perona  | Co-Conveners: Josie Geris , Matthew Johnson , Megan Klaar , Damià Vericat 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

HS9.8/GM9.8

Experimental and numerical investigation of river confluence hydrodynamics and morphodynamics (co-organized)
Convener: Dejana Đorđević  | Co-Conveners: Stuart Lane , Tom De Mulder 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSP3.13/GM9.10/HS11.41

Sedimentological aspects of supercritical flows: Upper flow-regime structures, bedforms and fluid mechanics (co-organized)
Convener: Svetlana Kostic  | Co-Conveners: Arnoud Slootman , Miwa Yokokawa , Matthieu Cartigny 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

HS4.1/AS4.35/GM9.11/NH1.10

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle Braud  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Jose Agustin Brena Naranjo 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00