Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GD8

GD – Geodynamics

Programme Group Chairs: Hans-Peter Bunge, Paul Tackley, Shun-ichiro Karato, Irina M. Artemieva, Andy Biggin

GD8 – Regional Geodynamics

Programme Group Scientific Officer: Paul Tackley

GD8.1/CR6.4/SM4.12/SSP2.18/TS1.6 Media

The Arctic connection - geodynamic, geologic and oceanographic development of the Arctic (co-organized)
Convener: Grace E. Shephard  | Co-Conveners: Carmen Gaina , Kerim Nisancioglu , Cornelia Spiegel , Andrew Schaeffer 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GD8.2/CL4.21/CR8.4/EMRP4.20/SM4.11/TS1.7 Media

Unveiling the structure, evolution and influence of the Antarctic Lithosphere (co-organized)
Convener: Fausto Ferraccioli  | Co-Conveners: Douglas Wiens , Joachim Jacobs 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

GD8.3/GMPV9.4/TS9.10

The geology of the Azores: a comprehensive approach to understanding a unique geological, geochemical and geodynamic setting (co-organized) | PICO
Convener: Christoph Beier  | Co-Conveners: Ulrich Kueppers , Neil Mitchell , Jose Pacheco , Fátima Viveiros 
PICO
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00

GD8.4/EMRP4.21/SM2.13/SSP2.14

Geodynamics of the Caucasian-Arabian Syntaxis and the East African Rift system (co-organized)
Convener: Lev Eppelbaum  | Co-Conveners: Evgenii Sharkov , Atalay Ayele , Chiara Civiero , Fakhraddin Gadirov (Kadirov) , Michael Floyd , Cécile Doubre , Ryan Gallacher , Sylvie Leroy 
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

TS7.5/GD8.5

Variscan and Altai orogens in Europe and Asia and their relative contribution to the building of Pangea supercontinent/Prototethys – Paleotethys – Neotethys: How to build the southern-central Eurasian continent (co-organized)
Convener: Franz Neubauer  | Co-Conveners: Yunpeng Dong , Karel Schulmann , Wenjiao Xiao 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

TS7.12/GD8.6/SM4.13

The Alps and neigbouring mountain belts (Apennines, Dinarides, Carpathians): a multidisciplinary vision (AlpArray) (co-organized)
Convener: Anne Paul  | Co-Conveners: György Hetényi , Irene Molinari , Marco Giovanni Malusa' , Andrea Brogi , Sveva Corrado 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

TS7.7/GD8.8/GMPV9.5/SM2.14

Dynamics and Structures of the Tethyan realm: Collisions and back-arcs from the Mediterranean to the Himalayas (co-organized)
Convener: Alexis Plunder  | Co-Conveners: Derya Gürer , Laurent Jolivet , Ágnes Király , Claudia Piromallo , Jonas B. Ruh , Jeroen van Hunen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00