Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: OS1

OS – Ocean Sciences

Programme Group Chairs: Karen J. Heywood, Johan van der Molen, Aida Alvera-Azcárate, Daniela Turk, Boris Dewitte

OS1 – Ocean General Circulation and Climate

OS1.1 Media

Open Session on General Circulation, Ocean Climate Variability and Air-Sea Interactions (including Fridtjof Nansen Medal Lecture)
Convener: Sergey Gulev  | Co-Conveners: Niklas Schneider , Bernard Barnier , Virginie Guemas , Boris Dewitte , Antonietta Capotondi 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

OS1.2/BG3.6

Southern Ocean physical and biogeochemical processes from continental shelves to the open ocean (co-organized)
Convener: Judith Hauck  | Co-Conveners: Alexander Haumann , Torge Martin , Ivy Frenger , Carolina Dufour , Ralph Timmermann , Nadine Steiger , Xylar Asay-Davis 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

OS1.5/AS1.29/CL2.14 Media

Climate variability of the Atlantic and Europe (co-organized)
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Richard Greatbatch , Blanca Ayarzagüena , Adam Scaife , Tim Woollings , Michael Kelleher , Penelope Maher , Stephen Thomson , Joe Osborne 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

CL1.20/OS1.6

Past changes in Atlantic Meridional Overturning Circulation (AMOC) structure, variability, and their impact on climate and biogeochemistry (co-organized)
Convener: Jerry Tjiputra  | Co-Conveners: Pepijn Bakker , Jörg Lippold , Laurie Menviel 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

OS1.7/CR6.2 Media

Changes in the Arctic Ocean, sea ice and subarctic seas systems: Observations, Models and Perspectives (co-organized)
Convener: Yevgeny Aksenov  | Co-Conveners: Agnieszka Beszczynska-Möller , Craig Lee , Benjamin Rabe , Markus Janout , Julienne Stroeve , Paul A. Dodd 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

OS1.9/AS1.24/BG3.5/CL4.07

The Indian Ocean's past, present, and future (co-organized)
Convener: Caroline Ummenhofer  | Co-Conveners: Jérôme Vialard , Raleigh Hood , Birgit Gaye , Ben Webber , Gregory L. Cowie 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

OS1.10/AS1.26

Tropical & Subtropical Ocean Circulation, Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions (co-organized)
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside , Peter Brandt 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 08:30–10:00

NP2.1/AS1.25/CL2.10/OS1.13

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

AS5.6/BG4.14/CL5.09/OS1.14

Recent Developments in Numerical Earth System Modelling (co-organized)
Convener: Christopher Eldred  | Co-Conveners: Werner Bauer , Christiane Jablonowski , Christian Kühnlein 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CR1.7/OS1.15 Media

Ice-ocean interactions: past, present and future (co-organized)
Convener: Tom Cowton  | Co-Conveners: Robert Bingham , Brice Rea , Finlo Cottier 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

CR5.4/OS1.16 Media

Ice shelves and tidewater glaciers - dynamics, interactions, observations, modelling (co-organized)
Convener: Adrian Jenkins  | Co-Conveners: Andreas Vieli , Angelika Humbert , Inga Monika Koszalka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

AS2.3/CR8.2/OS1.17/SSS13.1

Boundary Layers in High Latitudes (co-organized)
Convener: Günther Heinemann  | Co-Conveners: Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox , Anna Jones , William Neff , Thomas Spengler , Argentini Stefania , Jennie L. Thomas , Michael Tjernström 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

AS5.10/BG1.13/CL5.08/HS3.6/OS1.18

High resolution weather and climate models on large supercomputers (co-organized)
Convener: Peter Düben  | Co-Conveners: Valentine Anantharaj , Reindert Haarsma , Rieke Heinze , Xavier Lapillonne , Malcolm Roberts , Pier-Luigi Vidale 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

IE2.8/CL4.02/AS1.7/BG1.40/NP2.6/OS1.22 Media

Constraining climate sensitivity from various lines of evidence (co-organized)
Convener: Anna von der Heydt  | Co-Conveners: Michel Crucifix , Julia Hargreaves , Valerio Lucarini , Steven Sherwood , Masahiro Watanabe , Mark Webb 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00