Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 

TS – Tectonics & Structural Geology

TS5 – Earthquake Tectonics and Crustal Deformation

TS5.1/NH4.8/SM3.02

Paleoseismicity, active faulting, surface deformation, and the implications on seismic hazard assessment (Fault2SHA) (co-organized)
Convener: Esther Hintersberger  | Co-Conveners: Angela Landgraf , Romain Le Roux-Mallouf , Silke Mechernich , Laura Peruzza , Oona Scotti , Kris Vanneste 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

TS5.2/G3.9/GD2.8/NH4.9/SM2.07

The Interplay between Earthquakes, the Seismic Cycle and Long-term Deformation: Models and Observations (including TS Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Luca Dal Zilio  | Co-Conveners: Marcel Thielmann , Romain Jolivet , Jean-Philippe Avouac , Ylona van Dinther , Adriano Gualandi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

TS5.4/SM1.06 Media

The 2016-2017 Central Italy seismic sequence: understanding earthquake faulting processes from Geodetic, Geological and Seismological data (co-organized)
Convener: Claudio Chiarabba  | Co-Conveners: Paolo Galli , Stefano Gori , Enrico Serpelloni , Emanuele Tondi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

TS5.5/SM2.11

Earthquakes and segmentations along the Himalaya (co-organized)
Convener: Laurent Bollinger  | Co-Conveners: Rodolphe Cattin , György Hetényi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

EMRP1.5/SM6.02/TS5.7

Understanding fluid driven ruptures, from natural earthquakes to reservoirs induced seismicity (EMRP Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Marco Maria Scuderi  | Co-Conveners: Pierre Dublanchet , Francois Passelegue , Marie Violay 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00