Orals

NP4.3

This session aims to bring together researchers working with big data sets generated from monitoring networks, extensive observational campaigns and detailed modeling efforts across various fields of geosciences. Topics of this session will include the identification and handling of specific problems arising from the need to analyze such large-scale data sets, together with methodological approaches towards semi or fully automated inference of relevant patterns in time and space aided by computer science-inspired techniques. Among others, this session shall address approaches from the following fields:
• Dimensionality and complexity of big data sets
• Data mining in Earth sciences
• Machine learning, including deep learning and other advanced approaches
• Visualization and visual analytics of big data
• Informatics and data science
• Emerging big data paradigms, such as datacubes

Share:
Co-organized as AS5.20/CL5.25/ESSI2.3/GD8.5/HS3.5/NH11.11/SM7.8
Convener: Mikhail Kanevski | Co-conveners: Peter Baumann, Sandro Fiore, Kwo-Sen Kuo, Nicolas Younan
Orals
| Mon, 08 Apr, 10:45–12:30, 14:00–18:00
 
Room L3
Posters
| Attendance Tue, 09 Apr, 10:45–12:30
 
Hall X4

Monday, 8 April 2019 | Room L3

Chairperson: Nicolas Younan, Mikhail Kanevski
10:45–11:00 |
EGU2019-1659
Julia Wagemann, Stephan Siemen, Jörg Bendix, and Bernhard Seeger
11:00–11:15 |
EGU2019-11094
Kaylin Bugbee, Robert Griffin, Brian Freitag, Jeffrey Miller, Rahul Ramachandran, and Jia Zhang
11:30–11:45 |
EGU2019-18732
Sepideh Karimi, Andrew Reynen, and Dario Baturan
11:45–12:00 |
EGU2019-10697
Fabrizio Falasca, Julien Cretat, Pascale Braconnot, and Annalisa Bracco
12:00–12:15 |
EGU2019-8842
Thomas Rieutord, Alexandre Paci, and Alain Dabas
12:15–12:30 |
EGU2019-11238
Anton Sokolov, Egor Dmitriev, Hervé Delbarre, and Cyril Gengembre
Lunch break
Chairperson: Sandro Fiore, Mikhail Kanevski
14:00–14:15 |
EGU2019-12798
Konrad Bogner and Massimiliano Zappa
14:15–14:30 |
EGU2019-4221
Alfiah Rizky Diana Putri, Panagiotis Sidiropoulos, and Jan-Peter Muller
14:30–14:45 |
EGU2019-9134
Thilo Wrona, Indranil Pan, Rebecca Bell, Haakon Fossen, and Rob Gawthorpe
14:45–15:00 |
EGU2019-16256
| Highlight
Jonathan Rizzi, Ingvild Nystuen, Misganu Debella-Gilo, Nils Egil Søvde, and Eva Solbjørg Flo Heggem
15:00–15:15 |
EGU2019-12541
Felix Kleinert, Bing Gong, Markus Götz, and Martin Georg Schultz
15:15–15:30 |
EGU2019-17539
Natalia Tilinina, Mikhail Krinitskiy, Yulia Zyulyaeva, and Sergey Gulev
Coffee break
Chairperson: Kwo-Sen Kuo, Mikhail Kanevski
16:15–16:30 |
EGU2019-15318
Emiliano Diaz Salas Porras, Adrian Perez Suay, Valero Laparra, and Gustau Camps Valls
16:30–16:45 |
EGU2019-12085
Catherine de Groot-Hedlin and Michael Hedlin
16:45–17:00 |
EGU2019-10411
Themis Sapsis, Zhong Yi Wan, Boyko Dodov, Henk Dijkstra, and Christian Lessig
17:00–17:15 |
EGU2019-10543
Bing Gong, Martin G. Schultz, and Felix Kleinert
17:15–17:30 |
EGU2019-3424
Luke Weidner, Gabriel Walton, and Ryan Kromer
17:45–18:00 |
EGU2019-14074
| Highlight
Max Callagan