Please select your preferred programme groups:


TP – Terrestrial Planets

TP1

General Planetology: Observations and Simulations
Convener: R. Ziethe  | Co-Convener: S. Schumacher 
Oral Program
 / Fri, 13 Sep, 09:00–12:30  / Room Saturn - Chemistry C. Ingold Auditorium
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP2

Mars
Convener: E. Hauber  | Co-Convener: G. Erkeling 
Oral Program
 / Tue, 10 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–17:30  / Room Saturn - Chemistry C. Ingold Auditorium
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP2.1

Phyllosilicates on Mars as Indicators of Aqueous Processes and Geochemical Environments
Convener: J. Bishop 
Oral Program
 / Thu, 12 Sep, 14:00–17:30  / Room Venus - Wilkins Gustave Tuck
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP2.2

Mars Science Laboratory
Convener: J. Bridges 
Oral Program
 / Thu, 12 Sep, 09:00–12:40  / Room Jupiter - Bloomsbury Theatre
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP3

New Science from Mercury
Convener: J. Benkhoff 
Oral Program
 / Wed, 11 Sep, 09:00–12:30  / Room Venus - Wilkins Gustave Tuck
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP5

Exploration of the Moon: New results and future prospects
Co-Conveners: J. Carpenter , M. Anand 
Oral Program
 / Mon, 09 Sep, 11:00–12:30  / 14:00–19:15  / Room Venus - Wilkins Gustave Tuck
 / Thu, 12 Sep, 09:00–12:30  / 14:00–17:30  / Room Saturn - Chemistry C. Ingold Auditorium
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP6

Atmospheres of Terrestrial Planets
Convener: C. Wilson  | Co-Conveners: A. Spiga , D. Titov 
Oral Program
 / Mon, 09 Sep, 14:00–19:09  / Room Uranus - Chemistry C. Ingold Lecture Theatre
 / Tue, 10 Sep, 09:00–12:30  / Room Uranus - Chemistry C. Ingold Lecture Theatre
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP7

Planetary magnetism
Co-Convener: M. Kotelnikova 
Oral Program
 / Wed, 11 Sep, 14:00–15:30  / Room Mars - Chadwick
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP9

Volcanism and Tectonism Across the Solar System
Convener: T. Platz  | Co-Conveners: E. Hauber , P. Byrne , M. Massironi 
Oral Program
 / Fri, 13 Sep, 11:00–12:25  / Room Venus - Wilkins Gustave Tuck
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

CP6/TP11

Impact Processes in Solar System (co-organized)
Convener: K. Wünnemann  | Co-Conveners: J. Ormö , N. Artemieva 
Oral Program
 / Fri, 13 Sep, 14:00–17:30  / Room Uranus - Chemistry C. Ingold Lecture Theatre
Poster Program
 / Attendance Thu, 12 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

SB4/TP12

Phobos, Deimos, and Other Small bodies of the Solar System (co-organized)
Co-Convener: K. Willner 
Oral Program
 / Mon, 09 Sep, 14:00–15:30  / Room Mercury - Pearson
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area

TP13/MG8

Solar wind interaction with planetary ionospheres (co-organized)
Convener: H. Pérez-de-Tejada  | Co-Convener: R. Lundin 
Oral Program
 / Mon, 09 Sep, 17:45–19:15  / Room Mars - Chadwick
Poster Program
 / Attendance Tue, 10 Sep, 17:45–19:15  / Poster Area