Menu









Programme Groups

EOS – Educational and Outreach Symposia


EOS01
Geosciences Information for Teachers (GIFT) workshop
Convener: Carlo Laj 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–17:30 / Room 29
 / Tue, 05 Apr, 08:30–12:00 / Room 29 / 13:30–17:00 / Room 29
 / Wed, 06 Apr, 08:30–12:30 / Room 29
EOS02/EG3
Cultural and Political Impacts on Building Global Geoscience Human Capacity (co-organized)
Convener: Christopher Keane  | Co-Conveners: Leila Gonzales , Sarah Gaines 
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
EOS03/GD1.8/NH9.4/SM1.10/TS1.10
Science in tomorrow’s classroom (co-organized)
Co-Conveners: Stephen Macko , Angelo Camerlenghi , Annegret Schwarz , Jean-Luc Berenguer , Eve Arnold 
Poster Programme  / Attendance Tue, 05 Apr, 17:30–19:00 / Display Tue, 05 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
EOS04
Contemporary Education in a Changing World
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Edith Perrier , Ruth Falconer , Rosa Benito , Encarnación Taguas , Anne Gobin , Rosa María González-Tirados , EVA VIDAL VÁZQUEZ , Mauro Messerotti , Jose Carlos Gonzalez-Hidalgo 
Oral Programme  / Wed, 06 Apr, 13:30–17:00 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 17:30–19:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Hall XL
Poster Summaries & DiscussionsPSD114 / Wed, 06 Apr, 11:30–12:15 / Room 35 
EOS06/BG1.14/CL5.1/ERE5.4
Modern Climate Science Education and Communications (co-organized)
Convener: Klaus Grosfeld  | Co-Conveners: Annette Ladstaetter-Weissenmayer , Eva-Maria Pfeiffer , Oliver Dilly 
Oral Programme  / Thu, 07 Apr, 08:30–10:00 / Room 29
Poster Programme  / Attendance Thu, 07 Apr, 17:30–19:00 / Display Thu, 07 Apr, 08:00–19:30 / Hall Z
HS1.2/EOS08
Challenges for Future Hydrology Education in a Changing World (co-organized)
Convener: Bellie Sivakumar  | Co-Conveners: Stefan Uhlenbrook , Eduardo Mario Mendiondo , Kevin J. McGuire , Graham Jewitt 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 15:30–17:15 / Room 39
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 08:30–10:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall A
OS4.8/EOS09
Ocean Science Outreach and Education (co-organized)
Convener: Vinca Rosmorduc  | Co-Conveners: Joachim Dengg , Danielle De Staerke , Margaret Srinivasan , Valborg Byfield 
Poster Programme  / Attendance Wed, 06 Apr, 15:30–17:00 / Display Wed, 06 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
Poster Summaries & DiscussionsPSD39 / Wed, 06 Apr, 12:15–13:00 / Room 2 
NH9.3/EOS10
Natural Hazards Education, Communications and Science-Policy-Practice Interface (co-organized)
Convener: Bruce D. Malamud  | Co-Conveners: Eric Lindquist , Maria-Carmen Llasat , Giorgio Boni , Juergen Weichselgartner 
Oral Programme  / Mon, 04 Apr, 15:30–17:00 / Room 2
Poster Programme  / Attendance Mon, 04 Apr, 17:30–19:00 / Display Mon, 04 Apr, 08:00–19:30 / Halls X/Y
SSS7.1/EOS11
New, original and successful ideas for teaching Earth Sciences / EOS (co-organized)
Convener: Artemi Cerdà  | Co-Conveners: Elena Sparrow , Joanne Brunen , Vincent C H Tong , Joseph Liddicoat , Laura Cobden 
Oral Programme  / Fri, 08 Apr, 13:30–17:00 / Room 6
Poster Programme  / Attendance Fri, 08 Apr, 08:30–10:00 / Display Fri, 08 Apr, 08:00–17:00 / Hall Z