Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


ML – Medal Lectures

ML1

Alfred Wegener Medal Lecture by Edouard Bard
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML2

Arthur Holmes Medal Lecture by Sierd Cloetingh
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML3

Jean Dominique Cassini Medal Lecture by Roger-Maurice Bonnet
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 12:15–13:15 / Room R1

ML4

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Alexis P. Rouillard
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 11:30–12:00 / Room Y1

ML5

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Simon M. Mudd
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 13:30–14:00 / Room B6

ML6

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Xavier Fettweis
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 12:00–12:30 / Room G11

ML7

Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture by Hang Su
Conveners: Donald B. Dingwell , Günter Blöschl 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 12:00–12:30 / Room B16

ML8

Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by John P. Burrows
Convener: Oksana Tarasova 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 14:00–15:00 / Room B10

ML9

Vladimir Ivanovich Vernadsky Medal Lecture by Albertus J. Dolman
Convener: Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–16:30 / Room G4

ML10

Milutin Milankovic Medal Lecture by Didier Paillard
Conveners: Denis-Didier Rousseau , Thomas Blunier 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–14:30 / Room Y9

ML11

Hans Oeschger Medal Lecture Miryam Bar-Matthews
Conveners: Denis-Didier Rousseau , Thomas Blunier 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 10:30–11:30 / Room Y9

ML12

Louis Agassiz Medal Lecture by Florent Dominé
Conveners: G. Hilmar Gudmundsson , Jürg Schweizer 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room G11

ML13

Ian McHarg Medal Lecture by Alessandro Annoni
Conveners: Stefano Nativi , Joan Masó 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 11:00–12:00 / Room R11

ML14

Vening Meinesz Medal Lecture by Zuheir Altamimi
Conveners: Markku Poutanen , Michael Schmidt 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room R1

ML15

Augustus Love Medal Lecture by Michael Gurnis
Conveners: J. Huw Davies , Irina Artemieva 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 09:00–10:00 / Room G11

ML16

Ralph Alger Bagnold Medal Lecture by James W. Kirchner
Convener: Andreas Lang 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 18:00–20:00 / Room B8

ML17

Robert Wilhelm Bunsen Medal Lecture by Catherine A. McCammon
Convener: Nicholas T. Arndt 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–14:30 / Room G9

ML18

John Dalton Medal Lecture by Michael Roderick
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room R1

ML19

Henry Darcy Medal Lecture by Georgia Destouni
Convener: Gerrit H. de Rooij 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room R6

ML20

Louis Néel Medal Lecture by Mark D. Zoback
Convener: Georg Dresen 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room B10

ML21

Petrus Peregrinus Medal Lecture by Dominique Jault
Convener: Georg Dresen 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room B10

ML22

Plinius Medal Lecture by Justin Sheffield
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 19:00–20:00 / Room G9

ML23

Lewis Fry Richardson Medal Lecture by Jürgen Kurths
Conveners: Henk A. Dijkstra , Shaun Lovejoy 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 16:15–17:15 / Room Y5

ML24

Fridtjof Nansen Medal Lecture by Harry Bryden
Conveners: Bernard Barnier , Peter Brandt  | Co-Convener: Sergey Gulev 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 15:30–16:30 / Room Y4

ML25

Beno Gutenberg Medal Lecture by Jeroen Tromp
Convener: CharLotte Krawczyk 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–14:30 / Room B5

ML26

Jean Baptiste Lamarck Medal Lecture by Helmut Weissert
Conveners: Darren R. Gröcke , Patric Jacobs 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 16:00–17:00 / Room B11

ML27

Philippe Duchaufour Medal Lecture by William Shotyk
Convener: Artemi Cerdà 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 18:00–20:00 / Room B9

ML28

Hannes Alfvén Medal Lecture by Göran Marklund
Convener: Norma B. Crosby 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 10:30–11:30 / Room Y1

ML29

Julius Bartels Medal Lecture by Nikolai Tsyganenko
Convener: Norma B. Crosby 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–09:30 / Room Y1

ML30

Stephan Mueller Medal Lecture by Leigh H. Royden
Conveners: Fabrizio Storti , Susanne Buiter 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 11:00–12:00 / Room B9

ML31

Runcorn-Florensky Medal Lecture by Tilman Spohn
Conveners: Athena Coustenis , Özgür Karatekin 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 15:30–16:30 / Room Y1

ML32

Sergey Soloviev Medal Lecture by Emile A. Okal
Convener: Stefano Tinti 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 19:00–20:00 / Room B9