Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


PSD – Poster Summaries & Discussions

EOS –  PSD - Educational and Outreach Symposia

PSD1.1

EOS13 - Geoethics and Geoeducation
Convener: Vaclav NEMEC  | Co-Conveners: Pavel Kalenda , Peter Varga 
PSD1.1
 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room B4
OS –  PSD - Ocean Sciences

PSD2.13

OS1.5 - Sea surface salinity variability: in situ and satellite observations
Convener: Gilles Reverdin  | Co-Conveners: Arnold L. Gordon , Jacqueline Boutin , Gilles Reverdin 
PSD2.13
 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room B4

PSD2.15

OS2.1 - Open Session on Coastal and Shelf Seas
Convener: Johan van der Molen  | Co-Conveners: Huib E. de Swart , Georgy Shapiro , Andreas Lehmann 
PSD2.15
 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room B4

PSD2.16

OS2.3 - Oceanography at coastal scales. Modelling, coupling and observations
Convener: Sandro Carniel  | Co-Conveners: Judith Wolf , Emil Stanev , Georg Umgiesser , Agustín Sánchez-Arcilla 
PSD2.16
 / Thu, 01 May, 15:30–16:15 / Room B4

PSD2.17

OS4.2 - Ocean Remote Sensing
Convener: Aida Alvera-Azcárate  | Co-Conveners: Guoqi Han , Tong Lee , Craig Donlon , Ad Stoffelen , Christopher Ruf 
PSD2.17
 / Thu, 01 May, 10:30–11:15 / Room B4

PSD2.18

OS4.3 - Physical and Biogeochemical Ocean Modelling: Development, Applications, assessment
Convener: Thierry Penduff  | Co-Conveners: Wolfgang Koeve , Laurent Debreu , Stephen M. Griffies , David Ham , Olaf Duteil 
PSD2.18
 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room B7

PSD2.19

OS1.6 - Tropical-Subtropical Ocean Circulation, and Equatorial to Mid-Latitude Air-Sea Interactions
Convener: Alban Lazar  | Co-Conveners: Marcus Dengler , Noel Keenlyside 
PSD2.19
 / Thu, 01 May, 13:30–14:15 / Room B4
PS –  PSD - Planetary & Solar System Sciences

PSD3.4

PS5.1/ST4.3 - Planetary Plasma Physics and Interactions in the Solar System
Convener: Philippe Garnier  | Co-Conveners: Aikaterini Radioti , Anna Milillo 
PSD3.4
 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R7

PSD3.7

PS3.1 - Outer planets, icy satellites and rings
Convener: Athena Coustenis  | Co-Conveners: Hauke Hussmann , Glenn Orton , Linda Spilker , Sushil K. Atreya , Jean-Pierre Lebreton 
PSD3.7
 / Mon, 28 Apr, 13:30–14:15 / Room R5

PSD3.8

PS2.5 - Atmospheres of Terrestrial Planets (including David Bates Medal Lecture)
Convener: Anni Määttänen  | Co-Conveners: Francisco González-Galindo , Emmanuel Marcq 
PSD3.8
 / Wed, 30 Apr, 17:30–18:15 / Room R5

PSD3.9

PS3.2 - 10 years of Cassini
Convener: Nicolas Altobelli  | Co-Conveners: Linda Spilker , Athena Coustenis , Jonathan I. Lunine , Jean-Pierre Lebreton 
PSD3.9
 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room R7

PSD3.10

PS2.3 - Lunar Science and Exploration
Convener: Bernard Foing  | Co-Convener: Harald Hiesinger 
PSD3.10
 / Thu, 01 May, 15:30–16:15 / Room R5

PSD3.11

PS6.1 - Exoplanets: observations, formation, dynamics and habitability
Conveners: Daniel Winterhalter , Juan Cabrera  | Co-Conveners: James Cho , Nadine Nettelmann 
PSD3.11
 / Thu, 01 May, 14:30–15:15 / Room R5
ST –  PSD - Solar-Terrestrial Sciences

PSD4.4

ST2.4/PS5.4 - Radiation Belt Dynamics
Convener: Ioannis A. Daglis  | Co-Conveners: Ian Mann , Elias Roussos 
PSD4.4
 / Wed, 30 Apr, 15:30–16:15 / Room R12

PSD4.6

ST5.1/NH8.5/PS5.5 - Space Weather and its Effects on Terrestrial and Geo-Space Environments: Science and Application
Convener: Hanna Rothkaehl  | Co-Conveners: Jean Lilensten , Viviane Pierrard 
PSD4.6
 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room B4

PSD4.7

ST1.3 - Particle acceleration mechanisms in solar system plasmas: observations and theory
Convener: Alessandro Retinò  | Co-Conveners: Harald Kucharek , Adam Masters , Drew Turner 
PSD4.7
 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room R7

PSD4.8

ST2.3 - Earth's Inner Magnetosphere: Feeding, Dynamics and Coupling Processes
Co-Conveners: Fabien Darrouzet , Sandrine Rochel Grimald 
PSD4.8
 / Wed, 30 Apr, 08:30–09:15 / Room B7
GM –  PSD - Geomorphology

PSD5.1

GM9.2/HS9.11/NH3.12 - Geomorphic and hydrological processes in proglacial areas under conditions of (rapid) deglaciation
Convener: Tobias Heckmann  | Co-Conveners: Martin Geilhausen , David Morche 
PSD5.1
 / Thu, 01 May, 15:30–16:15 / Room B7

PSD5.3

GM1.9/SSS0.16 - Landforms and Geodiversity
Convener: Zbigniew Zwoliński  | Co-Convener: Marco Giardino 
PSD5.3
 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room B7
ESSI –  PSD - Earth & Space Science Informatics

PSD6.1

ESSI1.9 - Unmanned aerial vehicles for high resolution sensing in the geosciences
Convener: Christian Briese  | Co-Convener: Norbert Pfeifer 
PSD6.1
 / Mon, 28 Apr, 08:30–09:15 / Room R12

PSD6.2

ESSI2.7 - Free and Open Source Software (FOSS) for Geoinformatics and Geosciences
Convener: Jens Klump  | Co-Conveners: Dominik E. Reusser , Peter Löwe , Yann Chemin 
PSD6.2
 / Tue, 29 Apr, 08:30–09:15 / Room R7

PSD6.3

ESSI2.9 - International cross-project collaboration and interoperability of data management systems
Convener: Bernd Ritschel  | Co-Convener: Wim Hugo 
PSD6.3
 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room R5

PSD6.4

ESSI3.1 - Techniques and tools for effective visualization and sonification in the geosciences
Convener: Jon Blower  | Co-Conveners: Niklas Röber , Karen Mair , Natasha Barrett 
PSD6.4
 / Wed, 30 Apr, 08:30–09:15 / Room R7

PSD6.5

ESSI2.12 - Real Use of Standards and Technologies - Live Demonstrations
Convener: John van de Vegte  | Co-Conveners: David Arctur , George Percivall 
PSD6.5
 / Wed, 30 Apr, 17:30–18:15 / Room R7
G –  PSD - Geodesy

PSD7.1

G4.1/GD8.3 - Acquisition and processing of gravity and magnetic field data and their integrative interpretation (co-organized)
Convener: Bruno Meurers  | Co-Conveners: Jörg Ebbing , Mikhail Kaban , Hans-Jürgen Götze , Carla Braitenberg , Shuanggen Jin 
PSD7.1
 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room R7
SSS –  PSD - Soil System Sciences

PSD9.1

SSS1.5 - Teaching and Communicating Science: Soils and geosciences
Convener: Jess Drake  | Co-Conveners: Joseph Liddicoat , María Fernández Raga , David L. Lindbo , Willie Towers 
PSD9.1
 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room B4

PSD9.2

SSS2.2/BG2.14 - Arid Lands Restoration & Combat of Desertification: Theory and Practice in Vegetation Reestablishment and Sustainable Land Management
Co-Conveners: Janet Hooke , Christoph Külls , María José Marqués Pérez , Gudrun Schwilch , Cristina Branquinho 
PSD9.2
 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room B7

PSD9.3

SSS2.6 - Data acquisition in soil erosion studies in catchments: what are we measuring and why?
Convener: Encarnación Taguas  | Co-Conveners: John Quinton , Manuel Seeger , Jose Alfonso Gomez , Gema Guzmán , Agustin Millares , Yongping Yuan 
PSD9.3
 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room B7

PSD9.4

SSS2.7 - Soil erosion and desertification processes in Mediterranean areas
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Rossano Ciampalini , Jean Poesen , Lorena M. Zavala , Paulo Pereira , María Fernández Raga , Luis Parras-Alcántara , Emilia Urbanek 
PSD9.4
 / Tue, 29 Apr, 17:30–18:15 / Room B7

PSD9.5

SSS2.10/BG9.7/GM4.8/HS8.3.9/NH3.9 - How vegetation influences soil erosion and slope stability: monitoring and modeling eco-hydrological and geo-mechanical factors
Convener: Giovanni Battista Chirico  | Co-Conveners: Hans Peter Rauch , Freddy Rey , Federico Preti 
PSD9.5
 / Fri, 02 May, 15:30–16:15 / Room B7

PSD9.7

SSS3.3 - Use of soil records in geoecology and landscape archaeology
Convener: Sjoerd Kluiving  | Co-Conveners: Claudio Zaccone , Daniela Sauer , Jan van Mourik , Ian Simpson 
PSD9.7
 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room B4

PSD9.8

SSS7.2/GM6.12/HS8.3.8 - Dynamic soil properties for understanding flow and transport in the landscape
Convener: Horst H. Gerke  | Co-Convener: Antonio Coppola 
PSD9.8
 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room B7

PSD9.9

SSS7.4/HS8.3.14 - Soil water repellency in a changing climate: occurrence and interactions with extreme meteorological and hydrological events
Convener: Emilia Urbanek  | Co-Conveners: Stefan Doerr , Stan Kostka 
PSD9.9
 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room B4

PSD9.10

SSS7.6 - Physical and chemical properties of soils and substrates - invasive and non-invasive methods for it's characterisation
Convener: Thomas Nehls 
PSD9.10
 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room B7

PSD9.11

SSS9.4 - Recent advances in the knowledge and methods for assessing fire impact on vegetation, soil and water quality in recent burnt areas
Convener: Juan F. Martinez-Murillo  | Co-Conveners: Jan Jacob Keizer , Javier Cancelo-González , Jonay Neris 
PSD9.11
 / Wed, 30 Apr, 15:30–16:15 / Room B7

PSD9.12

SSS10.10/HS8.3.20 - Irrigated Agriculture: Natural Resources Management for the Sustainability of the Ecosystem Maintaining Productivity
Convener: Leonor Rodriguez-Sinobas  | Co-Conveners: Ana Maria Tarquis , Guy Levy , Giuseppe Provenzano , Marcos Lado , Ricardo Serralheiro , José Roldán Cañas 
PSD9.12
 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R5

PSD9.13

SSS11.1/ESSI3.6 - Communication of uncertainty about information in earth sciences
Convener: R M Lark  | Co-Conveners: Joan Masó , Alice Milne , Gerard Heuvelink 
PSD9.13
 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room B7

PSD9.14

SSS3.1/GM1.13/SSP3.1.21 - Soil and sediments micromorphology: reconstruction of palaeoenvironments, anthropogenic processes, or more recent human impact on ecosystems
Convener: Luca Trombino  | Co-Convener: Martine Gérard 
PSD9.14
 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00 / Room B7
IG –  PSD - Isotopes in Geosciences: Instrumentation and Applications

PSD10.1

IG7/CL6.14/SSP1.3 - Stable isotopes as a tool in (paleo-)climate studies in different environments and by multi-proxi approaches
Convener: Rolf Siegwolf  | Co-Convener: Attila Demény 
PSD10.1
 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room R5
GI –  PSD - Geosciences Instrumentation & Data Systems

PSD11.1

GI1.4 - Geoscience processes related to Fukushima nuclear accident
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama 
PSD11.1
 / Mon, 28 Apr, 15:30–16:15 / Room R12

PSD11.3

GI3.5 - Sensing techniques, geophysical methods, sensor network architectures and data analysis methods for critical and transport infrastructures monitoring and diagnostics
Convener: Jean Dumoulin  | Co-Conveners: Francesco Soldovieri , Lorenzo Bigagli , F.C. Ponzo 
PSD11.3
 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room B4

PSD11.4

GI3.1 - Civil Engineering Applications of Ground Penetrating Radar
Convener: Lara Pajewski  | Co-Conveners: Andrea Benedetto , Andreas Loizos , Fabio Tosti 
PSD11.4
 / Wed, 30 Apr, 08:30–09:15 / Room R5
SM –  PSD - Seismology

PSD12.3

SM1.3/ESSI2.14/GD8.7/GI1.6/GMPV56/TS1.5 - Integrated Research Infrastructures and Services to users: supporting excellence in a science for society
Convener: Massimo Cocco  | Co-Conveners: Stefano Nativi , Walter Schmidt 
PSD12.3
 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room B4

PSD12.4

SM4.1/GD2.6/GMPV45/TS9.10 - Structure of the continental upper mantle
Convener: Ulrich Achauer  | Co-Convener: Jaroslava Plomerova 
PSD12.4
 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room B7

PSD12.5

SM1.5/AS4.16 - Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring
Convener: Andreas Becker  | Co-Conveners: Martin Kalinowski , Lars Ceranna , David Brown , Yan Jia 
PSD12.5
 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room R5

PSD12.6

SM1.2/GI3.7 - Improving seismic networks performances: from site selection to data integration
Convener: Damiano Pesaresi  | Co-Conveners: Helle Pedersen , John Clinton 
PSD12.6
 / Mon, 28 Apr, 11:30–12:15 / Room B7
ERE –  PSD - Energy, Resources and the Environment

PSD13.3

ERE2.5 - Modelling underground environmental processes resulting from energy-related subsurface utilization
Convener: Thomas Kempka  | Co-Conveners: Marco Dentz , Auli Niemi , Jesús Carrera , Holger Class 
PSD13.3
 / Thu, 01 May, 15:30–16:15 / Room R7

PSD13.4

ERE1.14/GMPV44* - Unconventional hydrocarbon resources: Advances and new technologies
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
PSD13.4
 / Wed, 30 Apr, 17:30–18:15 / Room B7

PSD13.5

ERE2.4/TS9.5 - Field methods and analysis of field data for CO2 geological storage
Convener: Auli Niemi  | Co-Conveners: Martin Sauter , Marco Dentz , Jesús Carrera , Sonja Martens 
PSD13.5
 / Thu, 01 May, 17:30–18:15 / Room R12

PSD13.6

ERE2.2 - Long term storage of CO2 and the petrophysics of unconventional hydrocarbons: Results from laboratory studies
Convener: Alexandra Amann-Hildenbrand  | Co-Conveners: Suzanne Hangx , Pieter Bertier 
PSD13.6
 / Wed, 30 Apr, 09:30–10:15 / Room R12
AS –  PSD - Atmospheric Sciences

PSD14.1

AS1.2 - Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
PSD14.1
 / Thu, 01 May, 15:30–16:15 / Room R12

PSD14.2

AS1.6/NP4.7 - Atmospheric processes over complex terrain
Convener: Dino Zardi  | Co-Conveners: Ivana Stiperski , Stefano Serafin 
PSD14.2
 / Fri, 02 May, 08:30–09:15 / Room R12

PSD14.3

AS1.13 - The global monsoon system: variability and dynamics
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray 
PSD14.3
 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room R12

PSD14.5

AS1.15 - Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Bo Christiansen , Seok-Woo Son 
PSD14.5
 / Wed, 30 Apr, 08:30–09:15 / Room R12

PSD14.6

AS2.3 - Boundary Layers in High Latitudes and Over Snow and Ice: Physics and Chemistry
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Susanne Preunkert , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch 
PSD14.6
 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room R12

PSD14.7

AS3.15 - Remote Sensing of Clouds and Aerosols: Techniques and Applications
Convener: Alexander Kokhanovsky  | Co-Conveners: Gerrit de Leeuw , Jan Cermak 
PSD14.7
 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room R12

PSD14.9

AS4.4/BG5.5/CL4.7/SSS.0.14 - Pan Eurasian Experiment (PEEX)
Convener: Tuukka Petäjä  | Co-Conveners: Alexander Baklanov , Anatoly Shvidenko 
PSD14.9
 / Mon, 28 Apr, 11:30–12:15 / Room R12

PSD14.10

AS4.6 - Infrasound and atmospheric dynamics
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Läslo G. Evers 
PSD14.10
 / Thu, 01 May, 13:30–14:15 / Room R12

PSD14.11

AS4.7/OS5.4 - Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin 
PSD14.11
 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room R12

PSD14.12

AS4.2 - Integrated physical and chemical weather modelling with two-way interactions
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell 
PSD14.12
 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room B7

PSD14.13

AS4.11 - Mediterranean aerosols: from physico-chemical and optical properties to radiative and climate effects
Convener: Nikos Hatzianastassiou  | Co-Conveners: Nikolaos Mihalopoulos , Pinhas Alpert , Alcide di Sarra , JEAN SCIARE 
PSD14.13
 / Wed, 30 Apr, 15:30–16:15 / Room R7

PSD14.14

AS1.14 - Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
PSD14.14
 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room R12
CR –  PSD - Cryospheric Sciences

PSD15.2

CR5.1 - Mass and energy balance of snow and ice
Convener: Willem Jan van de Berg  | Co-Convener: Thomas Mölg 
PSD15.2
 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room B7

PSD15.3

CR6.1 - Assessing the effects of global warming on permafrost degradation - contributions from field studies, remote sensing and modeling
Convener: Annett Bartsch  | Co-Conveners: Reginald Muskett , Guido Grosse , Christina Schädel , Hanna Lee , Birgit Heim , Jens Strauss 
PSD15.3
 / Mon, 28 Apr, 13:30–14:15 / Room R12

PSD15.4

CR3.2/GM9.6 - Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: Lev Tarasov , Arjen Stroeven 
PSD15.4
 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room R12
TS –  PSD - Tectonics & Structural Geology

PSD16.21

TS9.1/GD8.6 - Advances in analogue and numerical modeling of geologic processes
Convener: Marcel Frehner  | Co-Convener: Matthias Rosenau 
PSD16.21
 / Mon, 28 Apr, 14:30–15:15 / Room B7

PSD16.24

TS1.2/GD7.9 - Transpressional/Transtensional deformation at oblique tectonic settings
Co-Convener: Karen Leever 
PSD16.24
 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room B4

PSD16.28

TS8.1/GD6.9 - Plate tectonics of Asia: India-Asia collision, SE Asia, Australia-Oceania and the Central Asian Orogenic Belt
Convener: Jonny Wu  | Co-Conveners: Douwe J. J. van Hinsbergen , Sabin Zahirovic , Wenjiao Xiao , Keda Cai 
PSD16.28
 / Fri, 02 May, 08:30–09:15 / Room B4

PSD16.29

TS5.2/NH4.5/SM2.4 - Earthquake Geology and Seismic Hazard Assessment (Posters only)
Convener: Riccardo Caputo  | Co-Conveners: Alexandros Chatzipetros , Akın Kürçer 
PSD16.29
 / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15 / Room R7

PSD16.30

TS7.2/GD5.6/GMPV24/SM6.8 - On and through the plate interface: zooming into subduction zone processes (co-sponsored by AGU-Tectonophysics)
Convener: Philippe Agard  | Co-Conveners: Peter E. van Keken , Andreas Rietbrock , Paola Vannucchi 
PSD16.30
 / Fri, 02 May, 08:30–09:15 / Room B7

PSD16.31

TS9.2/GI3.12/GM2.4/SSP3.2.11/SSS11.9 - Digital Field Mapping (Posters only)
PSD16.31
 / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15 / Room R5

PSD16.32

TS3.3/ERE5.3 - Internal dynamics of salt structures, salt rheology and feedbacks between intra- and suprasalt processes
Convener: Janos Urai  | Co-Conveners: Hemin Koyi , Frank Strozyk 
PSD16.32
 / Wed, 30 Apr, 11:30–12:15 / Room B4

PSD16.33

TS4.1/GM3.3/SSP3.2.6 - Tectonics, surface processes and sedimentation from mountain belts to sedimentary basins (co-sponsored by GSA-SGT)
Convener: Alex Whittaker  | Co-Conveners: Sebastien Castelltort , Judith Sippel , Christian Heine 
PSD16.33
 / Wed, 30 Apr, 09:30–10:15 / Room B4
NP –  PSD - Nonlinear Processes in Geophysics

PSD17.2

NP1.2 - Artificial Intelligence, Cognitive models and Data Inversion In Geosciences
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
PSD17.2
 / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15 / Room B4

PSD17.3

NP6.3 - Turbulence in the Atmosphere
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Convener: Francesco Tampieri 
PSD17.3
 / Tue, 29 Apr, 17:30–18:15 / Room B4

PSD17.4

NP5.1/AS4.25/CL6.11 - Inverse Problems, Data Assimilation and Coupled Initialisation in the Geoscience
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Conveners: Peter Jan van Leeuwen , Julien Aubert , Amos Lawless , Matthew Martin , Polly Smith 
PSD17.4
 / Wed, 30 Apr, 11:30–12:15 / Room R7
CL –  PSD - Climate: Past, Present, Future

PSD18.1

CL2.3 - Late Quaternary palaeoenvironments of African drylands
Co-Convener: James Collins 
PSD18.1
 / Mon, 28 Apr, 08:30–09:15 / Room B7

PSD18.3

CL3.11/AS4.24/BG5.6 - Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-sponsored by PEP725, USA-NPN and ISB)
Conveners: This Rutishauser , Kjell Bolmgren  | Co-Conveners: Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz 
PSD18.3
 / Tue, 29 Apr, 15:30–16:15 / Room B7

PSD18.4

CL6.1 - Integrated climate and landscape evolution analyses: bridging long proxy data time series and instrumental observation
Convener: Achim Brauer  | Co-Conveners: Theresa Blume , Thomas Raab , Martin Wilmking 
PSD18.4
 / Tue, 29 Apr, 16:30–17:15 / Room B4

PSD18.5

CL6.2 - Climate Data Bias-Correction and Homogenization and Climate Trends and Variability Assessment
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Rob Roebeling , Isaac Moradi , Petr Stepanek , Enric Aguilar , Wouter Dorigo 
PSD18.5
 / Mon, 28 Apr, 13:30–14:15 / Room B7

PSD18.6

CL3.2 - Synoptic climatology – methods and applications
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
PSD18.6
 / Wed, 30 Apr, 15:30–16:15 / Room R5
BG –  PSD - Biogeosciences

PSD19.1

BG1.3/IG9 - Application of stable isotopes in Biogeosciences (co-sponsored by the European Association of Geochemistry (EAG)
Convener: Michael E. Böttcher  | Co-Conveners: Alexander Knohl , Kirstin Dähnke , Gerd Gleixner , Matthias Cuntz 
PSD19.1
 / Tue, 29 Apr, 16:30–17:15 / Room B7

PSD19.2

BG1.5 - Remote Sensing and data assimilation in the Biogeosciences (co-sponsored by iLEAPS)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Willem Verstraeten , Jochem Verrelst 
PSD19.2
 / Wed, 30 Apr, 08:30–09:15 / Room B4

PSD19.3

BG1.8 - Excitation-emission fluorescence spectroscopy in characterisation of dissolved organic matter in natural and engineered aquatic systems
Convener: Magdalena Bieroza  | Co-Conveners: Andrea Butturini , Elfrida Carstea 
PSD19.3
 / Fri, 02 May, 11:30–12:15 / Room B7

PSD19.4

BG2.4/SSS9.21 - Fire in the Earth System
Convener: Melita Keywood  | Co-Conveners: Johannes Kaiser , Paulo Artaxo , Gitta Lasslop 
PSD19.4
 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room R7

PSD19.5

BG2.8 - Carbon allocation in plants and ecosystems: mechanisms, responses and biogeochemical implications
Convener: Michael Bahn  | Co-Conveners: Andrew Richardson , Mariah Carbone , Daniel Epron 
PSD19.5
 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room R5

PSD19.6

BG2.13/SSS5.11 - Nitrogen cycling in forest landscapes
Convener: Robert Bradley  | Co-Conveners: Cindy Prescott , Tiina Maileena Nieminen , Kathrin Rousk , Jean-Philippe Bellenger 
PSD19.6
 / Mon, 28 Apr, 10:30–11:15 / Room R5

PSD19.7

BG3.3/OS3.3 - Understanding the Indian Ocean System: Past, Present and Future
Convener: Hermann Bange  | Co-Conveners: Raleigh Hood , Greg Cowie , Tim Rixen 
PSD19.7
 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room R5

PSD19.8

BG5.1 - Environmental, Socio-economic and Climatic Changes in Northern Eurasia and their Feedbacks to the Global Earth System
Convener: Pavel Groisman  | Co-Conveners: Shamil Maksyutov , Evgeny Gordov , Qiuhong Tang , Elena Kukavskaya 
PSD19.8
 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room R7

PSD19.9

BG7.1/AS4.15 - Methane in the marine and terrestrial realm: from microbial metabolisms to environmental impacts and climate change
Convener: Helge Niemann  | Co-Conveners: Tomas Feseker , Alina Stadnitskaia 
PSD19.9
 / Wed, 30 Apr, 16:30–17:15 / Room R7

PSD19.10

BG7.2 - Hydrothermal energy transfer and its relation to ocean carbon cycling: from mechanisms and rates to services for marine ecosystems
Convener: Nadine Le Bris 
PSD19.10
 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room R5
GD –  PSD - Geodynamics

PSD20.4

GD6.4/CR1.6/SM6.6 - The Arctic connection - plate tectonics and mantle dynamics in the North Atlantic, North Pacific and the High Arctic
Convener: Carmen Gaina 
PSD20.4
 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room B4

PSD20.5

GD7.1/EMRP4.13/GMPV50/SM5.5 - Anisotropy from crust to core: Observations, models and implications
Convener: Stéphane Rondenay  | Co-Conveners: Sergei Lebedev , Andrea Tommasi 
PSD20.5
 / Wed, 30 Apr, 13:30–14:15 / Room R7

PSD20.9

GD2.1/GMPV46/PS8.3/SM6.15/TS8.6 - Geodynamics of continental crust and upper mantle
Convener: Irina Artemieva  | Co-Conveners: Hans Thybo , Manel Fernandez , Sonja Aulbach , Catherine A. Rychert , Alan G. Jones , Jörg Ebbing 
PSD20.9
 / Mon, 28 Apr, 16:30–17:15 / Room R5

PSD20.10

GD1.2/SM6.1/SSP3.2.1/TS6.6 - Lithosphere dynamics, intraplate deformation, and sedimentary basins - in memory of P. Ziegler
Convener: Sierd Cloetingh  | Co-Convener: Hans Thybo 
PSD20.10
 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room R5

PSD20.11

GD3.2/TS9.7 - Recent advances in computational geodynamics
Convener: Dave May  | Co-Conveners: Boris Kaus , Marcin Dabrowski , Thibault Duretz 
PSD20.11
 / Tue, 29 Apr, 12:15–13:00 / Room R12

PSD20.12

GD8.1/CL2.4/EMRP4.12/GMPV63/SM4.9/SSS7.17 - Integrated Geophysical Observations and Modeling in Geodynamics
Convener: Andrea Förster  | Co-Conveners: Saskia Goes , Tim Wright , Shun-ichiro Karato , Alan G. Jones , Alan Vaughan , Rob Govers 
PSD20.12
 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room B7
HS –  PSD - Hydrological Sciences

PSD21.1

HS4.1/AS4.18/GM7.14/NH1.7 - Flash floods and associated hazards: monitoring, forecasting, preparedness and coping strategies
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Emmanouil Anagnostou , Eric Gaume , Jonathan Gourley , Massimiliano Zappa , Giuseppe Tito Aronica 
PSD21.1
 / Thu, 01 May, 13:30–14:15 / Room R7

PSD21.2

HS4.3/AS1.17/NH1.10 - Ensemble hydro-meteorological forecasting
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Yi He , Maria-Helena Ramos , Ronald Hutjes , Sara Liguori 
PSD21.2
 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room R12

PSD21.3

HS5.1 - Catchment Science and management: providing evidence for environmental directives
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Convener: Marianne Bechmann 
PSD21.3
 / Thu, 01 May, 16:30–17:15 / Room R7

PSD21.4

HS5.8 - Stakeholders, public involvement and collaborative processes in hydrology research and water management
Convener: Tobias Krueger  | Co-Convener: Gemma Carr 
PSD21.4
 / Thu, 01 May, 10:30–11:15 / Room R7

PSD21.5

HS6.1 - Open session on remote sensing applications in hydrology and climate studies
Convener: Annett Bartsch  | Co-Conveners: Ralf Ludwig , Giuseppe Mascaro , Joris Timmermans 
PSD21.5
 / Tue, 29 Apr, 10:30–11:15 / Room R12

PSD21.6

HS7.4/AS4.21/CL3.8 - Change in climate, hydrology and society
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , C. Cudennec , Carmen Maftei 
PSD21.6
 / Tue, 29 Apr, 08:30–09:15 / Room R12

PSD21.7

HS7.8 - Precipitation and urban hydrology
Convener: Marie-Claire ten Veldhuis  | Co-Conveners: Patrick Willems , Remko Uijlenhoet , Daniel Schertzer , Nicola Rebora , Hidde Leijnse , Miriam Coenders-Gerrits 
PSD21.7
 / Mon, 28 Apr, 13:30–14:15 / Room R7

PSD21.8

HS8.1.6/SM5.3/SSP3.2.5/TS2.5 - Fluid processes on different spatiotemporal scales: from colloids to sedimentary basins
Convener: Nina Kukowski  | Co-Convener: Kai Uwe Totsche 
PSD21.8
 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room R5

PSD21.9

HS8.2.7 - Mountainous Catchment Hydrogeology
Convener: Diana Allen  | Co-Convener: Gerfried Winkler 
PSD21.9
 / Mon, 28 Apr, 16:30–17:15 / Room R12

PSD21.10

HS9.3/GM7.9 - Climatic and geodynamic record from the sediments and suspended load of large rivers
Convener: Franck Poitrasson  | Co-Convener: Poliana Dutra Maia 
PSD21.10
 / Thu, 01 May, 13:30–14:15 / Room R5

PSD21.11

HS10.2 - Lakes and inland seas in a changing environment
Convener: Peter Zavialov  | Co-Conveners: Jana Friedrich , Elena Roget , Gerhard Soja 
PSD21.11
 / Mon, 28 Apr, 16:30–17:15 / Room R7

PSD21.12

HS10.4/GM7.13 - Linking river ecology, hydrology, and geomorphology for integrated river management
Convener: Josie Geris  | Co-Conveners: Paolo Perona , Megan Klaar , Matthew Johnson 
PSD21.12
 / Tue, 29 Apr, 13:30–14:15 / Room R7

PSD21.13

HS10.8 - Environmental and anthropogenic change: adaptation and co-evolution in ecohydrological systems
Convener: Salvatore Manfreda  | Co-Conveners: Stan Schymanski , Miriam Coenders-Gerrits , Maurits Ertsen , Simone Fatichi , Saket Pande , Sjoerd Kluiving , Giulia Vico 
PSD21.13
 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room R7
NH –  PSD - Natural Hazards

PSD22.4

NH2.7/GMPV69/SM1.4/TS1.6 - The European contribution to the GEO Supersite initiative
Convener: Giuseppe Puglisi  | Co-Conveners: Nurcan Meral OZel , Freysteinn Sigmundsson 
PSD22.4
 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room R7

PSD22.5

NH3.5 - Advanced methods in landslides research I: Characterizing and monitoring landslide processes using remote sensing and geophysics
Convener: Michel Jaboyedoff  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Gilles Grandjean 
PSD22.5
 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00 / Room R7

PSD22.6

NH5.1 - Tsunami
Convener: Helene Hebert  | Co-Conveners: Alberto Armigliato , Ira Didenkulova , Gerassimos Papadopoulos , Joachim Wächter 
PSD22.6
 / Thu, 01 May, 12:15–13:00 / Room B4

PSD22.7

NH5.2 - Extreme seas and non-linear waves
Convener: Alexey Slunyaev  | Co-Conveners: Efim Pelinovsky , Alessandro Toffoli , Elzbieta Bitner-Gregersen 
PSD22.7
 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room R12

PSD22.8

NH5.3 - Nonlinear Dynamics of the Coastal Zone
Convener: Ira Didenkulova  | Co-Convener: Efim Pelinovsky 
PSD22.8
 / Fri, 02 May, 12:15–13:00 / Room R7

PSD22.9

NH8.1 - Heavy-Metal Contamination of the Environment
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Bruce D. Malamud , Jennifer A. Holden , Loretta Li 
PSD22.9
 / Fri, 02 May, 10:30–11:15 / Room R7

PSD22.10

NH9.2 - Forensic Disaster Analyses – Learning from Disasters
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Convener: Michael Kunz 
PSD22.10
 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room B7

PSD22.11

NH9.3 - The Costs of Natural Hazards
Convener: Heidi Kreibich  | Co-Conveners: Thomas Glade , Reimund Schwarze , Jaroslav Mysiak 
PSD22.11
 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room R5

PSD22.12

NH9.5 - Natural hazard impacts on technological systems and urban areas
Convener: Elena Petrova  | Co-Conveners: Maria Bostenaru Dan , Elisabeth Krausmann 
PSD22.12
 / Fri, 02 May, 08:30–09:15 / Room R7

PSD22.13

NH9.8 - Geoethics: Ethical Challenges In Communication, Geoeducation And Management of Natural Hazards
Convener: Silvia Peppoloni  | Co-Conveners: Yuriy Kostyuchenko , Susan W. Kieffer , Eduardo Marone 
PSD22.13
 / Tue, 29 Apr, 08:30–09:15 / Room R5

PSD22.14

NH1.9 - Hydro-meteorological hazards: Changing pattern of risk and effective risk mitigation strategies
Convener: Thomas Glade  | Co-Conveners: Cees van Westen , Farrokh Nadim 
PSD22.14
 / Mon, 28 Apr, 12:15–13:00 / Room B4

PSD22.15

NH2.3/AS3.17 - Atmospheric Emissions from Volcanoes
Convener: Shona Mackie  | Co-Conveners: Elisa Carboni , Stefano Corradini 
PSD22.15
 / Wed, 30 Apr, 12:15–13:00 / Room R5

PSD22.16

NH1.1 - Extreme meteorological and hydrological events induced by severe weather and climate change
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
PSD22.16
 / Wed, 30 Apr, 09:30–10:15 / Room B7
GMPV –  PSD - Geochemistry, Mineralogy, Petrology & Volcanology

PSD23.2

GMPV33/TS3.5 - Physics of Volcano Plumbing Systems (co-sponsored by AGU-VGP)
Convener: Olivier Galland  | Co-Conveners: Matthieu Kervyn , Steffi Burchardt , Eoghan Holohan , Benoit Taisne 
PSD23.2
 / Wed, 30 Apr, 14:30–15:15 / Room B7

PSD23.4

GMPV10 - Deviations from Lithostatic Pressure During Metamorphism: fact or fiction?
Convener: Lucie Tajcmanova  | Co-Conveners: James Connolly , Holger Stunitz 
PSD23.4
 / Fri, 02 May, 13:30–14:15 / Room R5

PSD23.5

GMPV40/G6.11/NH2.8/TS3.6 - Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (including Arne Richter Award for Outstanding Young Scientists Lecture)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Giuseppe Puglisi , Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Agust Gudmundsson 
PSD23.5
 / Wed, 30 Apr, 10:30–11:15 / Room R5