Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions

Please select your preferred programme group, day, and one or more time blocks

  • PGs: AS
  • Day: Please select
  • TB: whole day








AS – Atmospheric Sciences

Monday, 18 Apr

AS1.20

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Helen Dacre  | Co-Conveners: Jennifer Catto , Hanna Joos 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.10

Satellite observations of tropospheric composition and pollution, analyses with models and applications
Convener: Andreas Richter  | Co-Conveners: Cathy Clerbaux , Pieternel Levelt 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS3.23

Air Pollution Modelling
Convener: Jørgen Brandt  | Co-Conveners: Pedro Jimenez-Guerrero , Andrea Pozzer , Ulas Im 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS3.25/BG3.6/CL2.13/GI2.14/OS1.13

Quantifying greenhouse gas fluxes on local, regional and global scales using atmosphere, ocean and biosphere measurements (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Paul Palmer , Mathew Williams , Andrew J. Watson , Sylvia Toet , Simon O'Doherty , Phil DeCola , James Butler 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS7.9/AS1.30/CL2.21/NH1.12/NP3.8

Precipitation variability: spatio-temporal scales and hydrometeorologic extremes (co-organized)PICO Session
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Alexis Berne , Marco Borga , Alin Andrei Carsteanu , Salvatore Grimaldi , Demetris Koutsoyiannis , Andreas Langousis , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld , Sabine Lennartz-Sassinek , Remko Uijlenhoet , Venugopal Vuruputur , Xiaolan Wang 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / PICO spot 2

NP6.1/AS2.6

Turbulence in the Atmosphere (co-organized)
Convener: Carlos Yagüe  | Co-Conveners: Francesco Tampieri , Maria Antonia Jimenez Cortes 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL2.01/AS4.4

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology (co-organized)
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Hendrik Wouters , Matei Georgescu , Konstantinos Kourtidis , Matthias Demuzere 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

HS4.1/AS4.30/GM9.12/NH1.7 Media

Flash floods and associated hydro-geomorphic processes: observation, modelling and warning (co-organized)
Convener: Isabelle BRAUD  | Co-Conveners: Marcel Hürlimann , Marco Borga , Jonathan Gourley , Jose Agustin Brena Naranjo , Massimiliano Zappa 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NP2.1/AS4.39/CL3.12/OS1.27 Media

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.5 Media

Aviation Meteorology: Observations, Modeling, and Operations
Convener: Ismail Gultepe  | Co-Conveners: Andrew Heymsfield , Wayne Feltz , Debra Blondin , Dr. Michael Witiw 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

NH1.2/AS1.6/SSS2.25 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Y. Takahashi , Serge Soula 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room N2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

CL2.03/AS4.19/BG1.21 Media

Phenology and seasonality in climate change and ecology (co-organized)
Convener: This Rutishauser  | Co-Conveners: Kjell Bolmgren , Elisabeth Koch , Mark D. Schwartz 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.12

Atmospheric processes over complex terrain
Convener: Dino Zardi  | Co-Conveners: Ivana Stiperski , Stefano Serafin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS1.29

Clouds, Aerosols, Radiation and Precipitation (General Session)
Convener: Heike Wex  | Co-Conveners: Nicolas Bellouin , Philip Stier , Annica Ekman , Edward Gryspeerdt , Wei-Kuo Tao 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS4.21

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Thorsten Wagener , Johannes Flemming , Georg Grell , Huw Lewis , Pierre Pellerin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:15 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL5.12/AS1.3/OS4.10

Downscaling: methods and applications (co-organized)
Convener: Douglas Maraun  | Co-Conveners: Erika Coppola , Victor Venema , Sabine Radanovics , Marlis Hofer 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CR1.4/AS4.3 Media

Glaciers and ice caps under climate change (co-organized)
Convener: Jon Ove Hagen  | Co-Conveners: Georg Kaser , Matthias Huss , Nicholas Barrand , Willem Jan van de Berg , Thomas Mölg 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL2.02/AS4.10/CR6.6/OS1.22

Taking the temperature of Earth: Variability, trends and applications of observed surface temperature data across all domains of Earth's surface (co-organized)
Convener: Darren Ghent  | Co-Conveners: Nick Rayner , Stephan Matthiesen , Simon Hook , G.C. Hulley , Janette Bessembinder 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL4.15/AS4.11/HS11.6

Understanding past and future changes in the hydrological cycle (co-organized)
Convener: Michael Byrne  | Co-Conveners: Peter Greve , Giuseppe Zappa 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS1.17/CL3.07

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.11

Remote-Sensing of Atmospheric Carbon Dioxide and Methane
Convener: Michael Buchwitz  | Co-Conveners: Dietrich G. Feist , Justus Notholt , Hartmut Boesch , Sander Houweling 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS3.21 Media

Megacities: Air Quality and Climate Impacts from Local to Global Scales
Convener: Luisa Molina  | Co-Conveners: Michael Gauss , Alexander Baklanov 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE2.1/NH2.1/AS3.6/GMPV7.2

Atmospheric emissions from volcanoes and their dispersion (co-organized)
Convener: Elisa Carboni  | Co-Conveners: Nicolas Theys , Lieven Clarisse , Guangliang Fu 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

CL1.13/AS4.28/HS2.4.7 Media

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Bruno Wilhelm  | Co-Conveners: Markus Czymzik , Ruediger Glaser , Gerrit Lohmann , Stefanie Wirth , Markus Stoffel 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS4.3/AS4.31/NH1.9

Ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Fredrik Wetterhall  | Co-Conveners: Schalk Jan van Andel , Maria-Helena Ramos , Kolbjorn Engeland , Rodrigo Paiva , Jan Verkade 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00 / Room 2.95
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

Tuesday, 19 Apr

AS1.7/GI2.10

Atmospheric applications in microwave radiometry (co-organized)
Convener: Francisco Navas-Guzmán  | Co-Conveners: Stefan Buehler , Ulrich Löhnert , Domenico Cimini , Susanne Crewell 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS1.24

Cloud processes and cloud feedbacks in models and observations
Convener: Florent Brient  | Co-Conveners: Sara Dal Gesso , Ian Boutle , Christine Nam 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.15

Polar Ozone and Polar Stratospheric Clouds
Convener: Farahnaz Khosrawi  | Co-Conveners: Geir O. Braathen , Bjoern-Martin Sinnhuber , Marc von Hobe , Michael Pitts 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS3.24

Urban air quality
Convener: Michiel van der Molen  | Co-Conveners: Ulrike Dusek , Dominik Brunner , Felix Vogel , Roderic Jones 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.6

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (including Vilhelm Bjerknes Medal Lecture)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Peter S. Liss , Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Manmohan Sarin , Robert Duce 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE2.2/GMPV6.2/AS4.26/NH2.9

Volcanic gas emissions (co-organized)
Convener: Christoph Kern  | Co-Conveners: Nicole Bobrowski , Giuseppe G. Salerno , Franco Tassi 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS1.23

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Bo Christiansen , Seok-Woo Son 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS1.27

Observing and modeling processes in moderately supercooled clouds
Convener: Vaughan Phillips  | Co-Conveners: Constantin Andronache , Franz Conen , Trude Storelvmo 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.8

Remote Sensing of Clouds and Aerosols: Techniques and Applications
Convener: Gerrit de Leeuw  | Co-Conveners: Alexander Kokhanovsky , Jan Cermak 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.12

Atmospheric composition variability and trendsPICO Session
Convener: Oksana Tarasova  | Co-Conveners: Sophie Szopa , Euan Nisbet , Pedro Jimenez-Guerrero , Andrea Pozzer 
PICO
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / 15:30–17:00 / PICO spot 4

BG1.5/AS4.7

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient and water cycles in experiments and models (co-organized)
Conveners: Teresa Gimeno , Maarten Braakhekke  | Co-Conveners: Jean-Christophe Domec , John E Drake , Karin Rebel 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Foyer M

ML33

Vilhelm Bjerknes Medal Lecture by Maria Kanakidou
Convener: Annica Ekman 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 11:00–12:00 / Room F1

AS1.8

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Gail Jackson , Yukari Takayabu 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room F1
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.16

Atmospheric transport of trace species and aerosols: Modeling and observations
Convener: Heiko Bozem  | Co-Conveners: Harald Sodemann , Ignacio Pisso , Sabine Eckhardt , Daniel Kunkel , Petra Seibert 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

IE2.5/AS3.5/CL2.07 Media

Stratospheric aerosol, volcanic eruptions and their radiative effects (co-organized)
Convener: Graham Mann  | Co-Conveners: Matthew Toohey , Claudia Timmreck 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS7.2/AS1.10/CL2.20/NH1.20/NP10.4

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Giovanna Grossi , Andràs Bàrdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby , Roberto Deidda 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room B
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

CL3.03/AS4.27 Media

Extreme Events and Impacts (co-organized)
Convener: Stéphane Goyette  | Co-Convener: Erich Fischer 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.20/OS4.4

Recent Developments in Numerical Earth System Modeling (co-organized)
Conveners: David Hall , Florian LEMARIE  | Co-Conveners: Ram Nair , Thierry Penduff , Laurent Debreu , Sergey Danilov , Mehmet Ilicak 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL5.06/AS4.9

Synoptic climatology – methods and applications (co-organized)
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

GI0.3/EOS13/AS4.33/BG1.13/CL5.01/CR2.5/EMRP4.11/ERE1.11/GMPV8.7/HS11.8/NH9.15

Application of Open-Source Microcontroller-Based Kits in Geosciences and Education (co-organized)
Convener: Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Christian Panton , Hera Guðlaugsdóttir , Max Berkelhammer , Clement Miege , Samuel Monk 
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

Wednesday, 20 Apr

AS1.8

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Gail Jackson , Yukari Takayabu 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00 / Room F1
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS1.22

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS3.3

Atmospheric Ice Particles
Convener: Hinrich Grothe  | Co-Conveners: Joachim Curtius , Peter Spichtinger 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.5

Impact of Biogenic versus Anthropogenic emissions on Clouds and Climate: towards a Holistic UnderStanding (BACCHUS)
Convener: Ulrike Lohmann  | Co-Conveners: Maria Cristina Facchini , Maria Kanakidou , Jon Egill Kristjansson , Albert Ansmann , Philip Stier , Christina Schnadt Poberaj 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NH1.6/AS1.4/HS4.9

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room 2.61
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall D

CR6.4/AS1.19

Clouds and precipitation in polar regions (co-organized)
Convener: Irina V. Gorodetskaya  | Co-Conveners: Susanne Crewell , Tom Lachlan-Cope 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00 / Room L2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

SSS9.5/AS4.40/BG4.3 Media

Fire in the Soil and Earth systems: new insights (co-organized)
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Lorena M. Zavala , Nancy Alanís , Nicasio T Jiménez-Morillo , Johannes Kaiser , Melita Keywood , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:15 / Room -2.32
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X1

AS3.19 Media

Air pollution in Asia
Convener: Hendrik Fuchs  | Co-Conveners: Keding Lu , Xin Li 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.14/BG1.11/CL2.12/HS11.1

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Francoise Vimeux , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte , Didier Roche , Jesper Sjolte 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

HS7.1/AS1.9/NH1.19/NP10.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Eric Wood , Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby , T. B. J. M. Quarda 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–17:00 / Room C
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

NH4.7/AS4.37/EMRP4.21/SM3.5

Short-term Earthquakes Forecast (StEF) and multi-parametric time-Dependent Assessment of Seismic Hazard (t-DASH) (co-organized)
Convener: Valerio Tramutoli  | Co-Conveners: Pier Francesco Biagi , Katsumi Hattori , Jann-Yenq Liu , Vladimir Kossobokov , Giovanni Martinelli , Dimitar Ouzounov , Gerassimos Papadopoulos 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–19:00 / Room L3
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 10:30–12:00 / Hall D

AS3.1 Media

Aerosol Chemistry and Microphysics
Convener: Francis Pope  | Co-Conveners: Ulrich Krieger , Markus Kalberer , David Topping 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.18

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes
Conveners: Jean-Daniel Paris , Manfred Lange  | Co-Conveners: Andreas Petzold , Andreas Volz-Thomas 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL4.08/AS1.13/BG4.14/CR1.12/HS11.5

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Andreas Gobiet  | Co-Conveners: Wolfgang Schöner , Douglas Maraun , Sven Kotlarski , Heimo Truhetz , Nick Pepin , Walter Immerzeel , Elisa Palazzi , Michael Stoelzle , Erin Gleeson 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room F1
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

CL5.14/AS2.5/OS1.14 Media

Ocean waves in the Earth's climate (co-organized)
Convener: Mikhail Dobrynin  | Co-Conveners: Alvaro Semedo , Xiaolan Wang , Mark Hemer 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

PS2.4/AS4.35

Atmospheres of Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Emmanuel Marcq  | Co-Convener: Francisco González-Galindo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.49
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:30 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

AS4.29

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning
Convener: Sebastien Celestin  | Co-Conveners: Thomas Gjesteland , Martino Marisaldi 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

NP5.2/AS1.2/HS4.10

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.16
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

BG1.1/AS4.8/CR6.8/ERE1.15/GI2.15/GMPV1.6/HS11.42/OS3.4/SSS4.13 Media

Open session on Biogeosciences (Posters only) (Sponsored by PalAss) (co-organized)
Convener: Alina Stadnitskaia  | Co-Conveners: Albert Benthien , Andy Ridgwell , Tom J. Battin , Caroline P. Slomp , Michael E. Böttcher , Emmanuelle J. Javaux , Stephan Glatzel 
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 15:30–17:00 / Foyer M

Thursday, 21 Apr

AS1.16/CL1.18

The global monsoon system: variability, dynamics and prediction (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS2.1/OS5.3

Turbulence in Atmospheric and Oceanic Boundary Layers (co-organized)
Convener: Arakel Petrosyan 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.1 Media

Aerosol Chemistry and Microphysics
Convener: Francis Pope  | Co-Conveners: Ulrich Krieger , Markus Kalberer , David Topping 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room F2
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS3.13

Halogens in the Troposphere
Convener: Alfonso Saiz-Lopez  | Co-Convener: Rolf Sander 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS2.3/SSS9.21

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Convener: Thomas Foken 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS2.4/CR6.5/OS5.4/SSS9.22

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.18

Mediterranean aerosol and gaseous precursors: from sources to processes and regional impacts
Convener: Nikos Hatzianastassiou  | Co-Conveners: Nikolaos Mihalopoulos , Pinhas Alpert , Alcide di Sarra , JEAN SCIARE , Stéphane Sauvage 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / 13:30–15:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

G5.2/AS4.17/CL2.22

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.50
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

DM1 ECS

Division meeting for Atmospheric Sciences (AS)
Convener: Annica Ekman 
Thu, 21 Apr, 12:15–13:15 / Room F2

AS2.2/SSS9.20

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Joseph Santanello , Insa Thiele-Eich , Clemens Simmer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.20 Media

Atmospheric Composition and Asian Monsoon
Convener: Federico Fierli  | Co-Conveners: Ritesh Gautam , Gabriele Stiller 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE4.4/AS4.2

Regionally integrated perspectives on Arctic processes from the International Arctic Systems for Observing the Atmosphere (IASOA) (co-organized)PICO Session
Convener: Christopher Cox  | Co-Conveners: Timo Vihma , Taneil Uttal , William Neff 
PICO
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / PICO spot 3

CL1.11/AS4.12/CR1.14/OS1.21

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary (co-organized)
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen , Kaarina Weckström , Christof Pearce 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

BG4.5/AS4.38

Stable isotopes and novel tracers in biogeochemical and atmospheric research (co-organized)
Conveners: Thomas Röckmann , Lydia Gentsch  | Co-Conveners: Jan Kaiser , Matthias Cuntz , Alexander Knohl 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room 2.83
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Foyer N

GI2.1/AS4.15/BG1.20/CL5.18/NH1.22/OS1.23/PS9.11/ST4.8

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

AS3.2

Constraining global aerosol model forcing estimates with in-situ observations
Convener: Cathrine Lund Myhre  | Co-Conveners: Bjørn Samset , Lucia Mona , elisabeth andrews , Michael Schulz 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.14

Gas Phase Composition and Reactivity
Convener: Hartwig Harder  | Co-Conveners: Daniel Stone , Luc Vereecken , Terry Dillon 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.22

Atmospheric Pollution in the Hindu Kush-Himalaya (HKH) and Indo-Gangetic Plain (IGP) regions
Co-Conveners: Maheswar Rupakheti , Arnico K. Panday , Vinayak Sinha , Andrea Mues , Manish Naja , Shichang Kang , Dr. Elizabeth (Betsy) Stone , Xiaoping Wang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:00 / Room -2.91
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.7/CL2.06

Radiative effects of natural and anthropogenic aerosols (co-organized)
Convener: Andreas Petzold  | Co-Conveners: Bernadett Weinzierl , Joshua Schwarz 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

IE4.6/CL3.02/AS1.18/CR1.9/OS1.8

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Cecilia Bitz , Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

PS2.4/AS4.35

Atmospheres of Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Emmanuel Marcq  | Co-Convener: Francisco González-Galindo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.49
 / Thu, 21 Apr, 17:30–19:30 / Room 0.49
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00 / Hall X4

Friday, 22 Apr

AS1.15

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Enrico Scoccimarro , Eric Maloney 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS1.21/ST3.2

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken , Jan Laštovička 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.7/CL2.06

Radiative effects of natural and anthropogenic aerosols (co-organized)
Convener: Andreas Petzold  | Co-Conveners: Bernadett Weinzierl , Joshua Schwarz 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00 / Room F2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.9/GI2.13

MAX-DOAS and other scattered light DOAS systems: instruments, techniques and applications (co-organized)
Convener: Steffen Beirle  | Co-Conveners: Folkard Wittrock , Thomas Wagner , Michel Van Roozendael M 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Hall X2

AS4.16/GI2.12

Advanced Spectroscopic Measurement Techniques for Atmospheric Science (co-organized)
Convener: Weidong CHEN  | Co-Conveners: Dean Venables , Paul Seakins 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall X2

IE4.6/CL3.02/AS1.18/CR1.9/OS1.8

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Cecilia Bitz , Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room G2
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

CL5.10/AS1.26

Atmospheric convection and convection-permitting modelling (co-organized)
Convener: Marie Piazza  | Co-Conveners: Cathy Hohenegger , Lance F. Bosart , Leo Donner , Andrew Ferrone , Douglas Maraun , Edmund Meredith , Andreas F. Prein , Holger Tost , Silke Troemel , Heimo Truhetz , Jun-Ichi Yano 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Room 0.31
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Hall X3

CL1.01/AS4.13/OS1.20

INTIMATE: INTegrating Ice core, MArine, and TErrestrial records (co-organized)
Convener: Christine Lane  | Co-Conveners: Didier Roche , Irka Hajdas , Achim Brauer , W.Z. Hoek , Christof Pearce 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Room E2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall X3

OS5.1/AS4.23

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Chantal Staquet  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Riwal Plougonven , Bruno Ribstein 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Room L8
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 08:30–10:00 / Hall X4

AS4.24/NH1.8/SM8.1

Infrasound, acoustic-gravity waves, and atmospheric dynamics (co-organized)
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Läslo G. Evers , Oleg Godin , Nikolay Zabotin 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room -2.20
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 10:30–12:00 / Hall X2

GI1.4/AS3.17/BG5.6/ERE2.4/GMPV8.6/HS11.9/NH8.3/OS2.7/SSS5.14 Media

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Michio Aoyama , Elena Korobova , Yuichi Onda 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–11:45 / 13:30–15:00 / Room -2.47
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall A

AS1.1

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00 / Room 0.93
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS3.4/CL4.13/GM11.4

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Peter Knippertz  | Co-Conveners: Jan-Berend Stuut , Joanna Nield , Tobias Lauer 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–16:45 / Room F2
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X2

AS4.34/PS9.7

Impacts of cosmic dust in the terrestrial and other planetary atmospheres (co-organized)
Convener: John Plane  | Co-Conveners: Jorge Chau , Zoltan Sternovsky 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–15:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3

AS4.36/PS9.8

Airglow layers on Earth and Terrestrial Planets (co-organized)
Convener: Mykhaylo Grygalashvyly  | Co-Conveners: Alessandra Migliorini , Patrick Espy , Erich Becker 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 15:30–17:00 / Room 0.88
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00 / Hall X3