Search


Days


Program Groups

TP – Terrestrial Planets

Monday, 3 Oct
TP3
Active Surface Processes on Mars
Convener: AS McEwen  | Co-Conveners: N. Thomas , C. Hansen , Masse 
Session Details
Oral Program  / Mon, 03 Oct, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Mon, 03 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
Tuesday, 4 Oct
TP7
Geophysics of the Terrestrial Planets
Convener: R. Ziethe  | Co-Convener: S. Schumacher 
Session Details
Oral Program  / Tue, 04 Oct, 13:30–15:00 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Tue, 04 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP9
General Planetology
Convener: R. Ziethe  | Co-Convener: Byrne 
Session Details
Oral Program  / Tue, 04 Oct, 15:30–17:00 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Tue, 04 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP2
Mercury after Six Months of MESSENGER Orbital Observations
Convener: S. C. Solomon  | Co-Conveners: J. Benkhoff , R. L. McNutt, Jr. 
Session Details
Oral Program  / Wed, 05 Oct, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room Jupiter Auditorium
Poster Program  / Attendance Tue, 04 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP5
Atmospheres of Terrestrial Planets
Convener: C. F. Wilson  | Co-Conveners: D. Titov , S.S. Limaye , T. Imamura 
Session Details
Oral Program  / Wed, 05 Oct, 08:30–10:00 / 13:30–17:00 / Room Neptune Room
 / Thu, 06 Oct, 08:30–17:00 / Room Jupiter Auditorium
Poster Program  / Attendance Tue, 04 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
Wednesday, 5 Oct
TP6
Fluvial landforms and sedimentary deposits on planetary bodies
Convener: N. Mangold  | Co-Conveners: R. Jaumann , R. Craddock , L. LeDeit 
Session Details
Oral Program  / Wed, 05 Oct, 13:30–15:00 / Room Mars Room
Poster Program  / Attendance Wed, 05 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP8
Ice in the Inner Solar System
Session Details
Oral Program  / Wed, 05 Oct, 15:30–17:00 / Room Mars Room
Poster Program  / Attendance Wed, 05 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
Thursday, 6 Oct
TP10/MG8/SB14
Surface-environment interactions at airless bodies (co-organized)
Convener: A. Milillo  | Co-Conveners: F. Leblanc , A. Mura 
Session Details
Oral Program  / Thu, 06 Oct, 13:30–17:05 / Room Uranus Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP1
Exploring the Moon
Convener: M. Robinson  | Co-Convener: B. W. Denevi 
Session Details
Oral Program  / Fri, 07 Oct, 08:30–17:00 / Room Jupiter Auditorium
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP11
Spectral analysis of planetary surfaces
Convener: M. Sowe  | Co-Conveners: J. Flahaut , D. Tirsch 
Session Details
Oral Program  / Fri, 07 Oct, 08:30–12:00 / Room Terre Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP12/GP10
Planetary Magnetism (co-organized)
Convener: Christensen  | Co-Convener: S. V. Starchenko 
Session Details
Oral Program  / Fri, 07 Oct, 13:30–17:00 / Room Terre Room
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area
TP13
Late poster session "Terrestrial Planets"
Poster Program  / Attendance Thu, 06 Oct, 17:30–19:00 / Poster Area