Search


Days


Programme Groups

NH1 – Hydro-Meteorological Hazards

Monday, 3 May
NH1.7/AS4.10
Extreme events induced by extreme weather and climate change: Evaluation and forecasting of disaster risk and proactive planning (co-organized)
Convener: Athanasios Loukas  | Co-Conveners: Maria-Carmen Llasat , Uwe Ulbrich 
Session Details
Oral Programme  / Mon, 03 May, 08:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Mon, 03 May, 17:30–19:00  /
Tuesday, 4 May
NH1.5/AS4.5/CL4.13
Assessment of Weather-related Risk on Agricultural Production and Agribusiness (co-organized)
Convener: Ana Maria Tarquis  | Co-Convener: NIcolas R. Dalezios 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–10:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS5.1/AS1.20/NH1.11/NP3.6
Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Remko Uijlenhoet  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Chris Onof , Alexis Berne , Paolo Burlando , Tim Bellerby 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 08:30–12:00  /
 / Tue, 04 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NH1.4/HS13.3
Flood risk and uncertainty (co-organized)
Convener: Giuseppe Tito Aronica  | Co-Conveners: Heiko Apel , Guy J.-P. Schumann 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 10:30–12:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
NH1.9
Hydrometeorological modeling under extremes: issues of scale, dependence and robust frameworks for collective risk assessment
Convener: Boyko Dodov  | Co-Conveners: András Bárdossy , Murugesu Sivapalan , Antonio Parodi , Efi Foufoula-Georgiou 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
HS4.2
Improving process understanding, classification, model development and evaluation in hydrology using comparative assessment techniques
Convener: Fabrizio Fenicia  | Co-Conveners: Jim Freer , Tobias Krueger , Koray Kamil Yilmaz 
Session Details
Oral Programme  / Tue, 04 May, 15:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Tue, 04 May, 17:30–19:00  /
Wednesday, 5 May
NH1.3/AS4.14
Lightning: physics, detection and atmospheric effects (co-organized)
Convener: Hans D. Betz  | Co-Conveners: Karen Aplin , Colin Price , Yoav Yair , Serge Soula 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:00  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
HS11.4/AS1.22/NH1.12
Towards practical applications in ensemble hydro-meteorological forecasting (co-organized)
Convener: Yi He  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Albrecht Weerts , Michael Bruen , Maria-Helena Ramos 
Session Details
Oral Programme  / Wed, 05 May, 13:30–17:15  /
Poster Programme  / Attendance Wed, 05 May, 17:30–19:00  /
Friday, 7 May
HS11.1/AS4.4/NH1.13
Flash floods: Observations, modelling, forecasting and impacts (co-organized)
Convener: Marco Borga  | Co-Conveners: Jan Szolgay , Rolf Weingartner , Giuseppe Tito Aronica , Günter Blöschl 
Session Details
Oral Programme  / Fri, 07 May, 08:30–12:00  /
 / Fri, 07 May, 13:30–15:00  /
Poster Programme  / Attendance Fri, 07 May, 15:30–17:00  /