Menu


Find the EGU on

Follow us on Twitter Find us on Facebook Find us on Google+ Find us on LinkedIn Find us on YouTube

Tag your tweets with #egu2013

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: AS4

AS – Atmospheric Sciences

Programme Group Chairs: Neil Wells, Ulrich Achatz, Astrid Kiendler-Scharr, Oksana Tarasova

AS4 – Interdisciplinary sessions in Atmospheric Sciences

AS4.1/GI2.10

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes (co-organized)
Conveners: Manfred Lange , Jean-Daniel Paris  | Co-Convener: Joachim Reuder 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / Room B16
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

GI2.1/AS4.2

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

AS4.3/GI2.9

Infrasound and atmospheric dynamics (co-organized)
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Läslo G. Evers , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 13:30–17:00  / Room B16
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

BG1.5/AS4.5

Remote Sensing Applications in the Atmospheric and Biogeosciences (co-organized)
Convener: Frank Veroustraete  | Co-Conveners: Simone Lolli , Willem Verstraeten , Davide Dionisi , Paolo Di Girolamo 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–10:00  / Room G5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 17:30–19:00  / Green Posters

AS4.6

Integrated physical and chemical weather modelling with two-way interactions
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15  / Room B10
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

CL2.1

Urban climate, urban heat island and urban biometeorology
Convener: Konstantinos Kourtidis  | Co-Convener: Koen De Ridder 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / Room Y8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

NP3.5/AS4.7/CL5.1/HS8.1.10

Geophysical Downscaling Methods (co-organized)
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Victor Venema , Erika Coppola 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 15:30–17:00  / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

AS4.8/NH1.5

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning. (co-organized)
Convener: Thomas Gjesteland  | Co-Conveners: Sebastien Celestin , Martino Marisaldi 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room B15
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

AS4.9/NP7.2/OS5.7/SM4.3

Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space (co-organized)
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin , Elisabeth Blanc 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 08:30–10:00  / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

AS4.11/BG2.19/NH7.3

Impact of boreal wildfires on tropospheric chemistry (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Detlev Helmig , Piero Di Carlo , Maria Val Martin , Debora Griffin 
Orals
 / Wed, 10 Apr, 15:30–17:00  / Room B11
Posters
 / Attendance Wed, 10 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD13.1 

HS1.4

Patterns in Soil-Vegetation-Atmosphere Systems: Monitoring, Modelling, and Data Assimilation
Convener: Matthieu Masbou  | Co-Conveners: Clemens Simmer , Karsten H. Jensen 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00  / Room R8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters

IG4/AS4.12/BG1.4

Stable isotopes in atmospheric research (co-organized)
Convener: Jan Kaiser  | Co-Conveners: Ralf Koppmann , Thomas Röckmann , Matthew Johnson , Alexander Knohl , Matthias Cuntz , Matthias Zeeman 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room G7
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Yellow Posters

SM1.2/AS4.13

Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: Dr. Andreas Becker  | Co-Conveners: Lars Ceranna , David Brown , Martin Kalinowski , Yan Jia 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:00  / Room B5
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 13:30–15:00  / Blue Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD11.2 

GI1.4/SSS6.11

From Chernobyl to Fukushima: Development of the Geoscientists' Knowledgebase
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Andreas Stohl , Elena Korobova , Gerhard Wotawa , Naohiro Yoshida , Michio Aoyama 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 13:30–17:00  / Room G1
 / Wed, 10 Apr, 08:30–12:00  / Room G1
PICOs
 / Tue, 09 Apr, 08:30–12:00  / Room PICO Spot 1

AS4.14/CL2.13/SSS1.10

Saharan Weather, Climate and Dust (co-organized)
Convener: Claire Ryder  | Co-Conveners: Helen Brindley , Cyrille Flamant 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 08:30–12:00  / Room B10
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Yellow Posters

SSS7.2/AS4.15/BG2.20/CL2.8/NH8.4

Soils and Human Health (co-organized)
Convener: Eric C. Brevik  | Co-Conveners: Teodoro Miano , Raúl Zornoza , M. Ángeles Muñoz , Vanessa Wong 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–10:15  / Room B8
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

NP3.2/AS4.17/GM6.6/HS7.7/SM1.7

Geocomplexity: patterns, processes, scaling and extremes in the geosciences (co-organized)
Conveners: Cristian Suteanu , Ana Maria Tarquis  | Co-Conveners: Sabine Lennartz-Sassinek , Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , Jörn H. Kruhl , Manfred Mudelsee , R M Lark 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 08:30–12:00  / Room Y10
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Convener: Susana Barbosa 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:15  / Room Y5
Posters
 / Attendance Tue, 09 Apr, 17:30–19:00  / Blue Posters

HS1.2

Data & Models, Induction & Prediction, Information & Uncertainty: Towards a common framework for model building and predictions in the Geosciences
Convener: Uwe Ehret  | Co-Conveners: Hoshin Gupta , Steven Weijs , Rohini Kumar , Bodo Ahrens , Erwin Zehe 
Orals
 / Mon, 08 Apr, 08:30–12:00  / Room R4
PICOs
 / Mon, 08 Apr, 13:30–17:00  / Room PICO Spot 1

GI2.7/AS4.18/CL5.10/CR1.4/ESSI1.6

Taking the temperature of the Earth: Temperature Variability and Change across all Domains of Earth's Surface (co-organized)
Convener: Stephan Matthiesen  | Co-Conveners: Nick Rayner , Frank Goettsche 
Orals
 / Tue, 09 Apr, 10:30–12:00  / Room G1
Posters
 / Attendance Mon, 08 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD1.5 

PS1.2/AS4.19

Polarimetry as an invaluable tool to study the Solar System and beyond (co-organized)
Convener: Mathieu Barthelemy  | Co-Convener: Hervé Lamy 
Orals
 / Fri, 12 Apr, 15:30–17:00  / Room Y5
Posters
 / Attendance Fri, 12 Apr, 13:30–15:00  / Red Posters
Poster Summaries & DiscussionsPSD23.1 

HS4.3/AS4.20/NH1.13

Ensemble hydro-meteorological forecasting for improved risk management: across scales and applications (co-organized)
Convener: Schalk Jan van Andel  | Co-Conveners: Florian Pappenberger , Yi He , Maria-Helena Ramos 
Orals
 / Thu, 11 Apr, 13:30–17:00  / Room R6
Posters
 / Attendance Thu, 11 Apr, 17:30–19:00  / Red Posters