bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings


AS – Atmospheric Sciences

AS4 – Inter-disciplinary

AS4.1/GI2.5

Advanced Spectroscopic Measurement Techniques for Atmospheric Science (co-organized)
Convener: Weidong Chen  | Co-Conveners: Paul Seakins , Dean Venables 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

GI2.1/AS4.2

Atmospheric and Meteorological Instrumentation (co-organized)
Convener: Jothiram Vivekanandan  | Co-Conveners: Mike Rose , Christoph Waldmann , Manfred Lange , Guifu Zhang 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

OS5.1/AS4.3

Internal Gravity Waves (co-organized)
Convener: Riwal Plougonven  | Co-Conveners: Ulrich Achatz , Erich Becker , Chantal Staquet 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

AS4.4

Acoustic-gravity waves: From ocean and land to space
Convener: Oleg Godin  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Takashi Maruyama , Nikolay Zabotin 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

AS4.5

Infrasound and atmospheric dynamics
Convener: Alexis Le Pichon  | Co-Conveners: Elisabeth Blanc , Läslo G. Evers 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

G5.2/AS4.6/CL2.11

Atmospheric Remote Sensing with Space Geodetic Techniques (co-organized)
Convener: Rosa Pacione  | Co-Convener: Henrik Vedel 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

AS4.8/BG1.11/CL5.11/HS7.10

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Didier Roche , Francoise Vimeux , Jesper Sjolte , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

AS4.9

Mediterranean aerosol and gazeous precursors: from processes to regional impacts
Convener: Nikos Hatzianastassiou  | Co-Conveners: Nikolaos Mihalopoulos , Pinhas Alpert , Alcide di Sarra , JEAN SCIARE , Stéphane Sauvage 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL4.8/AS4.10

Aeolian dust: Initiator, Player, and Recorder of Environmental Change (co-organized)
Convener: Jan-Berend Stuut  | Co-Convener: Peter Knippertz 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

AS4.12

High Energy Radiation from Thunderstorms and Lightning.
Convener: Sebastien Celestin  | Co-Conveners: Thomas Gjesteland , Martino Marisaldi 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

AS4.13/HS12.12/NH1.12/OS4.8

Integrated Environmental Prediction: Seamless coupled modelling of the dynamics and chemistry of the atmosphere, ocean and land (co-organized)
Convener: Alexander Baklanov  | Co-Conveners: Johannes Flemming , Georg Grell , Huw Lewis , Thorsten Wagener , Pierre Pellerin 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

NP5.1/AS4.14

Inverse Problems, Data Assimilation, Coupled Initialisation, and Impact of initial and model Errors and Predictability (co-organized)
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Conveners: Amos Lawless , Matthew Martin , Alberto Carrassi , Stéphane Vannitsem , Wansuo Duan 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

ESSI1.8

Earth system and space science applications on current and emerging high performance computing architectures
Convener: Xavier Lapillonne  | Co-Conveners: Ebru Bozdag , Valentine Anantharaj , Oliver Fuhrer , R. S. Nanjundiah , Peter Düben 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:30
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

NP3.3/CL5.14

Scale, scaling and uncertainty in the climate, climate and
 climate models, in the ocean, atmosphere and hydrosphere
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Costas Varotsos , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Isabel de Lima , Christian Franzke , Sabine Lennartz-Sassinek , François G. Schmitt 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Susana Barbosa , Andrea Toreti 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

AS4.16/CL3.8

Climate engineering: new insights from (Solar) Radiation Management studies (co-organized)
Convener: Helene Muri  | Co-Conveners: Simon Driscoll , Peter Irvine 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

BG1.7

Towards integrating greenhouse gas (GHG) budgets from terrestrial and aquatic ecosystems - co-sponsored by iLEAPS
Convener: Lutz Merbold  | Co-Conveners: Celia Somlai-Haase , Tonya Del Sontro , PENELOPE SERRANO ORTIZ , Bert Gielen 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:30
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

BG7.1

Methane in the marine and terrestrial realm: geo(physical) aspects, biogeochemical cycling, microbial metabolisms, environmental impacts and climate change
Convener: Helge Niemann  | Co-Conveners: Tomas Feseker , Alina Stadnitskaia 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 15:30–17:00

GMPV5.8/AS4.18/CL3.9

Volcanic Gas Emissions (co-organized)
Co-Conveners: Ulrich Platt , Hiroshi Shinohara , Alessandro AIUPPA 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

AS4.19/GI2.4

Aircraft-based observation of the atmosphere and atmosphere-surface exchange processes (co-organized)
Conveners: Jean-Daniel Paris , Manfred Lange  | Co-Conveners: Andreas Volz-Thomas , Andreas Petzold 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

SM1.4/AS4.20

Research and Development in Nuclear Explosion Monitoring (co-organized)
Convener: Dr. Andreas Becker  | Co-Conveners: Martin Kalinowski , Lars Ceranna , Yan Jia , David Brown 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00

GI1.4/SSS0.27

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Gerhard Wotawa , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Michio Aoyama , Elena Korobova 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

AS4.21/BG3.4/OS3.2

Air-sea exchanges: Impacts on Biogeochemistry and Climate (co-organized)
Convener: Maria Kanakidou  | Co-Conveners: Parvadha Suntharalingam , Frank Dentener , Robert Duce , Peter S. Liss , Manmohan Sarin , Lauren Zamora 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

HS7.4/AS4.23/CL2.8

Change in climate, hydrology and society (co-organized)
Convener: Demetris Koutsoyiannis  | Co-Conveners: João de Lima , Xiaolan Wang , Christophe Cudennec 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

NP2.1

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00