bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: CL1

CL – Climate: Past, Present, Future

Programme Group Chairs: Julia Hargreaves, Martin Wild, Jan-Berend Stuut, Natalie Kehrwald, Thomas Blunier

CL1 – Past climates

CL1.1

The state-of-the-art in ice coring sciences
Convener: Paul Vallelonga  | Co-Conveners: Theo Jenk , Eric Steig , James White 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

CL1.2

Understanding the speleothem archive
Convener: Sophie Verheyden  | Co-Convener: Heather Stoll 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

CL1.3

Paleoclimate and environmental records in Quaternary continental archives | PICO
Convener: Nathalie Fagel  | Co-Conveners: Marie-France Loutre , Sophie Verheyden 
PICO
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00

CL1.4/OS1.12

Annually resolved archives of marine climate change (ARAMACC) (co-organized)
Convener: Paul Butler  | Co-Conveners: Bernd R. Schöne , Eduardo Zorita , Juan Estrella-Martínez , Amy Featherstone , Tamara Trofimova 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

CL1.5/OS1.10

Twenty years of paleoceanographic research within the International Marine Global Changes (IMAGES) program on board the R V. Marion Dufresne (co-organized)
Convener: Catherine Kissel  | Co-Conveners: Markus Kienast , Jose-Abel Flores 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

CL1.6

INTIMATE: INTegrating Ice core, MArine, and TErrestrial records 60-8 ka BP
Convener: W.Z. Hoek  | Co-Conveners: Christine Lane , Irka Hajdas , Achim Brauer , Didier Roche , Danni Pearce 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL1.7/TS5.6

Polar continental margins and fjords – climate, oceanography, tectonics and geohazards (co-organized)
Convener: Matthias Forwick  | Co-Conveners: Jan Sverre Laberg , Kelly Hogan , Berit Oline Hjelstuen , Michele Rebesco , H. Christian Hass (deceased)
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL1.8

Paleoclimates from the Cretaceous to the Holocene: learning from numerical experiments and model-data comparisons, and using paleoclimate modelling and data to learn about the future (including Milutin Milankovic Medal Lecture)
Convener: Masa Kageyama  | Co-Conveners: André Paul , Dan Lunt , Michal Kucera , Julia Hargreaves , Michel Crucifix , Gavin A. Schmidt 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

TS3.3/CL1.9/GM3.6

Investigating Tectonism-Erosion-Climate-Couplings (iTECC): Himalayan orogenic development and climatic feedbacks from micro- to macro-scale (co-organized)
Convener: Guangsheng Zhuang  | Co-Conveners: Jan Wijbrans , Michael Kelly 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 17:30–19:00

CL1.12

Decadal to millennial scale climate variability of the late Quaternary
Convener: Marit-Solveig Seidenkrantz  | Co-Conveners: Antoon Kuijpers , Marie-Alexandrine Sicre , Mads Faurschou Knudsen , Camilla S. Andresen , Kaarina Weckström 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

CL1.13/CR3.6/OS1.11

Antarctic palaeoclimates, sea level change and ice dynamics in past warm episodes: marrying models and data (co-organized)
Convener: Aisling Dolan  | Co-Conveners: Peter Bijl , Carlota Escutia 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

CL1.14/HS2.4.7

Flood and weather extremes of the past (co-organized)
Conveners: Bruno Wilhelm , Stephan Dietrich  | Co-Conveners: Adrian Gilli , Markus Czymzik , Gerrit Lohmann , Ruediger Glaser 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL1.15

Studying the climate of the last two millennia
Convener: Lucien von Gunten  | Co-Conveners: Sebastian Wagner , Jürg Luterbacher , Anne Hormes , Johannes Werner , Elena García-Bustamante 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

CL1.18/SSP2.2.1

Past climate - isotopic and multi-proxy continental records (Sponsors: Thermo Fisher Scientific, OEA Labs Ltd., Picarro Inc.) (co-organized)
Convener: Ana-Voica Bojar  | Co-Conveners: Grzegorz Skrzypek , Stanislaw Hałas , Octavian G. Duliu 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

G3.1/CL1.19/CR6.6/GD7.7/GM1.12/TS8.12

Recent advances in the modelling and observation of glacial isostatic adjustment (co-organized)
Convener: Holger Steffen  | Co-Conveners: Markku Poutanen , Wouter van der Wal , Willy Fjeldskaar 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

CR3.1/GM9.4

Reconstructing paleo ice dynamics: Comparing and combining field-based evidence and numerical modeling
Convener: Irina Rogozhina  | Co-Conveners: John Jansen , Arjen Stroeven , Lev Tarasov 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00