bmwfm logo

Find the EGU on

Please select your preferred programme groups:

  • Union wide

  • Disciplinary Sessions

  • Administrative Meetings

  • Programme Groups: CL5

CL – Climate: Past, Present, Future

Programme Group Chairs: Julia Hargreaves, Martin Wild, Jan-Berend Stuut, Natalie Kehrwald, Thomas Blunier

CL5 – Tools for climate studies

BG2.9/CL5.1

Earth observation for monitoring and modeling the global energy, water and carbon cycles over land using model-data integration (co-organized)
Convener: Jean-Christophe Calvet  | Co-Conveners: Nuno Carvalhais , Gabriela Schaepman-Strub , Gianpaolo Balsamo , Matthias Cuntz , Mathias Disney , Roselyne Lacaze , Yiqi Luo , Jan-Peter Muller , Gregor Schürmann 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:15  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

CL5.2

Downscaling: Methods and Application
Convener: Tobias Sauter  | Co-Conveners: Douglas Maraun , Erika Coppola , Victor Venema 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

CL5.3

Synoptic climatology – methods and applications
Convener: Christoph Beck  | Co-Conveners: Andreas Philipp , Prof. Dr. Jucundus Jacobeit 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL5.5/CR3.7/HS4.8/SSS12.14

Linkages between climate and impact models: methodological challenges to serve contextual demands (co-organized)
Convener: Ole Rössler  | Co-Conveners: Andreas Fischer , Sven Kotlarski , Renate Wilcke , Annelie Holzkämper , Nadine Salzmann 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

CL5.6

Integrated climate and landscape evolution analyses: bridging long proxy data time series and instrumental observation
Convener: Achim Brauer  | Co-Conveners: Theresa Blume , Thomas Raab , Martin Wilmking , Markus Schwab , Michał Słowiński , Rik Tjallingii 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

CL5.7

Climate Data Homogenization and Climate Trend and Variability Assessment
Convener: Xiaolan Wang  | Co-Conveners: Rob Roebeling , Petr Stepanek , Enric Aguilar , Wouter Dorigo 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

CL5.8

Regional climate modeling, including CORDEX
Convener: Filippo Giorgi  | Co-Convener: Raymond Arritt 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

CL5.9

Climate Services - Underpinning Science
Convener: Alessandro Dell'Aquila  | Co-Conveners: Carlo Buontempo , Melanie Davis , Paolo Michele Ruti 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

CL5.10/GM1.10

Advances in Quaternary Geochronology (co-organized)
Convener: Irka Hajdas  | Co-Conveners: Andreas Lang , Susan Ivy-Ochs , Dr. Sebastien Nomade 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 14 Apr, 17:30–19:00

AS4.8/BG1.11/CL5.11/HS7.10

Stable isotopes in the atmosphere - from vapor to precipitation (co-organized)
Conveners: Aurel Perşoiu , Hans Christian Steen-Larsen  | Co-Conveners: Didier Roche , Francoise Vimeux , Jesper Sjolte , Martin Werner , Valérie Masson-Delmotte 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

CL5.12/SSP2.2.2

Plants' response to short- and long-term climatic and environmental changes (co-organized)
Convener: Olga Churakova (Sidorova)  | Co-Conveners: Rolf Siegwolf , Elisabeth Koch , Kerstin Treydte , This Rutishauser 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 10:30–12:00

SSP3.3.1/BG6.4/CL5.13/GMPV7.3

Achievements and perspectives in scientific ocean and continental drilling (co-organized)
Convener: Gretchen Früh-Green  | Co-Conveners: Thomas Wiersberg , Martin Ziegler 
Orals
 / Wed, 15 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 15 Apr, 17:30–19:00

NP3.3/CL5.14

Scale, scaling and uncertainty in the climate, climate and
 climate models, in the ocean, atmosphere and hydrosphere (co-organized)
Convener: Shaun Lovejoy  | Co-Conveners: Costas Varotsos , Nathalie Fagel , Anne de Vernal , Isabel de Lima , Christian Franzke , Sabine Lennartz-Sassinek , François G. Schmitt 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

GI1.3/SSS12.15

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Convener: Leila Aliouane 
Orals
 / Tue, 14 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

NP4.1

Time Series Analysis in the Geosciences - Concepts, Methods and Applications
Convener: Reik Donner  | Co-Conveners: Susana Barbosa , Andrea Toreti 
Orals
 / Mon, 13 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 13 Apr, 17:30–19:00

NP3.2

Subgrid modeling and parameterization in nonlinear geosystems
Convener: Isabel de Lima  | Co-Convener: Fernando Porté-Agel 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 08:30–10:00

ESSI1.8

Earth system and space science applications on current and emerging high performance computing architectures
Convener: Xavier Lapillonne  | Co-Conveners: Ebru Bozdag , Valentine Anantharaj , Oliver Fuhrer , R. S. Nanjundiah , Peter Düben 
Orals
 / Thu, 16 Apr, 13:30–17:30
Posters
 / Attendance Thu, 16 Apr, 17:30–19:00

NP8.1/SSS11.9

Chaotic and Stochastic Geosciences
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Daniel Schertzer , Petra Friederichs , Paul Williams , Balasubramanya Nadiga , R M Lark 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

NP2.2

Nonlinear Dynamics of the Atmosphere, Ocean and the Climate System
Convener: Christian Franzke  | Co-Conveners: Henk A. Dijkstra , Frank Kwasniok , Thierry Huck , Klaus Dethloff , Anna von der Heydt , Michel Crucifix 
Orals
 / Fri, 17 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 17 Apr, 13:30–15:00

SC40

Climate workshop for young scientists: Meet the editors
Conveners: Nanna Bjørnholt Karlsson , Julie Durcan 
Tue, 14 Apr, 15:30–17:00

SC43

Climate workshop for young scientists: Introduction to climate modelling
Conveners: Nanna Bjørnholt Karlsson , Julie Durcan 
Wed, 15 Apr, 19:00–20:00