Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: AS1

AS – Atmospheric Sciences

AS1 – Meteorology

AS1.1

Numerical weather prediction, data assimilation and ensemble forecasting
Convener: Haraldur Ólafsson  | Co-Convener: Jian-Wen Bao 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

NP5.2/AS1.2/HS4.10

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

CL5.12/AS1.3/OS4.10

Downscaling: methods and applications (co-organized)
Convener: Douglas Maraun  | Co-Conveners: Erika Coppola , Victor Venema , Sabine Radanovics , Marlis Hofer 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

NH1.6/AS1.4/HS4.9

Coupled atmosphere-hydrological modeling for improved hydro-meteorological predictions (co-organized)
Convener: Harald Kunstmann  | Co-Conveners: Alfonso Senatore , D. gochis , Francesca Viterbo 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS1.5 Media

Aviation Meteorology: Observations, Modeling, and Operations
Convener: Ismail Gultepe  | Co-Conveners: Andrew Heymsfield , Wayne Feltz , Debra Blondin , Dr. Michael Witiw 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

NH1.2/AS1.6/SSS2.25 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Colin Price , Yukihiro Takahashi , Serge Soula 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

AS1.7/GI2.10

Atmospheric applications in microwave radiometry (co-organized)
Convener: Francisco Navas-Guzmán  | Co-Conveners: Stefan Buehler , Ulrich Löhnert , Domenico Cimini , Susanne Crewell 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

AS1.8

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (General Session)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Gail Skofronick-Jackson , Yukari Takayabu 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

HS7.1/AS1.9/NH1.19/NP10.2

Precipitation: from measurement to modelling and application in catchment hydrology (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Eric Wood , Alin Andrei Carsteanu , Remko Uijlenhoet , Chris Onof , Alexis Berne , Hidde Leijnse , Paolo Burlando , Tim Bellerby , T. B. J. M. Quarda 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

HS7.2/AS1.10/CL2.20/NH1.20/NP10.4

Precipitation uncertainty and variability: observations, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Alin Andrei Carsteanu  | Co-Conveners: Giovanna Grossi , András Bárdossy , Andreas Langousis , Tim Bellerby , Roberto Deidda 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

AS1.12

Atmospheric processes over complex terrain
Convener: Dino Zardi  | Co-Conveners: Ivana Stiperski , Stefano Serafin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

CL4.08/AS1.13/BG4.14/CR1.12/HS11.5

Mountain climates: processes, change and related impacts (co-organized)
Convener: Andreas Gobiet  | Co-Conveners: Wolfgang Schöner , Douglas Maraun , Sven Kotlarski , Heimo Truhetz , Nick Pepin , Walter Immerzeel , Elisa Palazzi , Michael Stoelzle , Erin Gleeson 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS1.15

Tropical Meteorology

Convener: Jean Philippe Duvel  | Co-Conveners: Enrico Scoccimarro , Eric Maloney 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

AS1.16/CL1.18

The global monsoon system: variability, dynamics and prediction (co-organized)
Convener: Jianping Li  | Co-Conveners: Andrew Turner , Pascal Terray , Rondro Barimalala 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS1.17/CL3.07

Mid-latitude Cyclones and Storms: Diagnostics of Observed and Future Trends, and related Impacts (co-organized)
Convener: Gregor C. Leckebusch  | Co-Conveners: Joaquim G. Pinto , Uwe Ulbrich 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

IE4.6/CL3.02/AS1.18/CR1.9/OS1.8

Polar Climate Predictability and Prediction (co-organized)
Convener: Neven-Stjepan Fuckar  | Co-Conveners: Virginie Guemas , Torben Koenigk , Matthieu Chevallier , Ed Hawkins , Edward Blanchard-Wrigglesworth 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

CR6.4/AS1.19

Clouds and precipitation in polar regions (co-organized)
Convener: Irina V. Gorodetskaya  | Co-Conveners: Susanne Crewell , Tom Lachlan-Cope 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS1.20

Dynamical Meteorology (General Session)
Convener: Helen Dacre  | Co-Conveners: Jennifer Catto , Hanna Joos 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

AS1.21/ST3.2

Joint Session of the MLT and the VarSITI-ROSMIC program (co-organized)
Convener: Martin Kaufmann  | Co-Conveners: Peter Preusse , Franz-Josef Lübken , Jan Laštovička 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

AS1.22

Dynamics and chemistry of the upper troposphere and stratosphere: observations and models
Conveners: Peter Braesicke , Peter Hoor  | Co-Conveners: Harald Boenisch , Thomas Birner , Ulrike Langematz , Johannes Laube 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS1.23

Dynamical coupling between the stratosphere and the troposphere
Convener: Thomas Reichler  | Co-Conveners: Bo Christiansen , Seok-Woo Son 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

AS1.24

Cloud processes and cloud feedbacks in models and observations
Convener: Florent Brient  | Co-Conveners: Sara Dal Gesso , Ian Boutle , Christine Nam 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

CL5.10/AS1.26

Atmospheric convection and convection-permitting modelling (co-organized)
Convener: Marie Piazza  | Co-Conveners: Cathy Hohenegger , Lance F. Bosart , Leo Donner , Douglas Maraun , Edmund Meredith , Andreas F. Prein , Holger Tost , Silke Troemel , Heimo Truhetz , Jun-Ichi Yano 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 08:30–10:00

AS1.27

Observing and modeling processes in moderately supercooled clouds
Convener: Vaughan Phillips  | Co-Conveners: Constantin Andronache , Franz Conen , Trude Storelvmo 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

AS1.29

Clouds, Aerosols, Radiation and Precipitation (General Session)
Convener: Heike Wex  | Co-Conveners: Nicolas Bellouin , Philip Stier , Annica Ekman , Edward Gryspeerdt , Wei-Kuo Tao 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

HS7.9/AS1.30/CL2.21/NH1.12/NP3.8

Precipitation variability: spatio-temporal scales and hydrometeorologic extremes (co-organized) | PICO
Convener: Auguste Gires  | Co-Conveners: Alberto Viglione , Alexis Berne , Marco Borga , Alin Andrei Carsteanu , Salvatore Grimaldi , Demetris Koutsoyiannis , Andreas Langousis , Hidde Leijnse , Katharina Lengfeld , Sabine Lennartz-Sassinek , Remko Uijlenhoet , Venugopal Vuruputur , Xiaolan Wang 
PICO
 / Mon, 18 Apr, 08:30–10:00