Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU16

Please select your preferred programme groups:

  • Union-wide
  • Disciplinary sessions
  • Programme Groups: SSS9

SSS – Soil System Sciences

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

SSS9.1/BG1.19/GM5.5/NH3.18

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Arnaud Temme 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

GM11.1/PS9.2/SSP3.17/SSS9.2 Media

Aeolian Processes and Landforms (both on Earth and other Planets) (co-organized)
Convener: Joanna Nield  | Co-Conveners: John Gillies , Matthew Baddock , Clement Narteau , Sebastien Rodriguez , Antoine Lucas , Lydie Staron , Sylvain Courrech du Pont , Greg Okin 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS9.5/AS4.40/BG4.3 Media

Fire in the Soil and Earth systems: new insights (co-organized)
Convener: Antonio Jordán  | Co-Conveners: Cathelijne Stoof , Lorena M. Zavala , Nancy Alanís , Nicasio T Jiménez-Morillo , Johannes Kaiser , Melita Keywood , Gitta Lasslop 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

SSS9.7/HS11.35

Soils as Sediment: integrating soil properties into erosion modeling (co-organized)
Convener: Nikolaus J. Kuhn  | Co-Conveners: Richard Cruse , Goswin Heckrath , David Dunkerley 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

SSS9.10/GM6.7

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: Rossano Ciampalini , Joao Pedro Nunes , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:30
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS9.12

Element biogeochemistry and ecological functions of paddy, peatland and wetland soils
Convener: Daniel Said-Pullicino  | Co-Conveners: Karsten Kalbitz , Steven Sleutel , Andrey Zaytsev , Luca Bragazza , César Plaza , Claudio Zaccone 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00

SSS9.14/HS11.34/NH1.25

Soils, water, vegetation and landforms in urban and peri-urban areas: global change impacts and management issues (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Zahra Kalantari , Rory Walsh , Tammo Steenhuis , Artemi Cerdà , Helen K. French 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

SSS9.15

Soils in Space and Time: Soils in Mountain, Boreal and Polar Environments
Convener: Marc Oliva  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández , Filip Hrbáček , Alexandre Nieuwendam 
Orals
 / Fri, 22 Apr, 08:30–12:30
Posters
 / Attendance Fri, 22 Apr, 17:30–19:00

SSS9.19/HS11.37

Post-fire environments: Impacts, Processes, Modelling and Management (co-organized)
Convener: Gary Sheridan  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Juan F. Martinez-Murillo , Christoph Langhans , Jorge Mataix-Solera , Francis Rengers , Artemi Cerdà , Stefan Doerr , Petter Nyman , Anna Brook , Xavier Ubeda 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

AS2.2/SSS9.20

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Joseph Santanello , Insa Thiele-Eich , Clemens Simmer 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS2.3/SSS9.21

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Convener: Thomas Foken 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

AS2.4/CR6.5/OS5.4/SSS9.22

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Christopher Cox 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

BG1.4/SSS9.23

Molecular proxies to trace biogeochemical processes in terrestrial ecosystems (co-organized) | PICO
Convener: Sandra Spielvogel 
PICO
 / Fri, 22 Apr, 10:30–12:00

BG4.2/SSS9.24

Peatlands under pressure (co-organized)
Convener: Annalea Lohila  | Co-Conveners: Eeva-Stiina Tuittila , Mats Nilsson , Leif Klemedtsson , Juul Limpens 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–19:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 10:30–12:00

GM10.4/CR4.7/HS11.18/NH3.20/SSS9.27

Sediment dynamics and meltwater processes in proglacial environments (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Kathryn Adamson , Varyl Thorndycraft , Jacob Bendle , Jan Henrik Blöthe , Tracy Brennand , Miriam Dühnforth , Tobias Heckmann , Philip Marren , David Morche , Ronald Pöppl , Fiona Tweed 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

NH8.2/GM8.5/HS11.22/SSS9.28

Karst Geomorphology and Hazards in carbonate and evaporite terrains (co-organized)
Convener: Mario Parise  | Co-Conveners: Natasa Ravbar , Jo De Waele , Jiri Bruthans 
Orals
 / Tue, 19 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Tue, 19 Apr, 17:30–19:00

HS5.1/SSS9.30

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized)
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Marianne Bechmann , Brian Kronvang 
Orals
 / Thu, 21 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 21 Apr, 17:30–19:00

HS10.9/BG2.26/SSS9.31

Redistribution of water and solutes by vegetation: Patterns, processes, and interactions at the soil-atmosphere interface (co-organized)
Convener: Jan Friesen  | Co-Conveners: Anke Hildebrandt , Miriam Coenders-Gerrits , Alexander Zimmermann , Pilar Llorens 
Orals
 / Wed, 20 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 20 Apr, 17:30–19:00

IE1.4/NP3.7/GI3.12/SSS9.32

Multiscale modeling and analysis of environmental processes (co-organized)
Convener: Pietro Tizzani  | Co-Conveners: Antonello Bonfante , Anna Brook , D'Auria Luca 
Orals
 / Mon, 18 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 18 Apr, 17:30–19:00