Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: SSS12

SSS – Soil System Sciences

SSS12 – Material and Methods in Soil Science

SSS12.1/HS11.62

Advancing proxies in the critical zone for deciphering time-dependent processes in weathering profile and natural and anthropognenic fingerprinting of water (sponsored by European Association of Geochemistry) (co-organized)
Convener: Philippe Negrel  | Co-Conveners: F. Chabaux , Emmanuelle Petelet-Giraud , Sophie Opfergelt 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS12.2/GM1.9/HS11.63

Experiments in Earth Surface Processes - From understanding to quantification (co-organized)
Convener: Manuel Seeger  | Co-Conveners: Miriam Marzen , Nikolaus J. Kuhn 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS12.5/HS7.10

Rainfall simulators as a tool in Soil Science, Geomorphology and Hydrology research and teaching (co-organized)
Convener: Thomas Iserloh  | Co-Conveners: Wolfgang Fister , Steffen Seitz , Saskia Keesstra , Daniel Green , Donald Gabriels 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS12.6/GI2.13/GM3.9

Unmanned Aerial Systems: Platforms, Sensors and Applications in Soil, Agriculture and Geosciences (co-organized) | PICO
Convener: Michael Smith  | Co-Conveners: Mike James , Damià Vericat , Karen Anderson 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

SSS12.8

Soil mapping, classification, and process modelling for sustainability
Convener: Bradley Miller  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Eric C. Brevik , Anna Smetanova , Miriam Muñoz-Rojas , David L. Lindbo , László Pásztor , Stephan Mantel , Karen Vancampenhout , John Triantafilis 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–17:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS12.11/GM3.7

Learning from spatial data: unveiling the geo-environment through quantitative approaches (co-organized)
Convener: Sebastiano Trevisani  | Co-Conveners: Marco Cavalli , Igor Bogunovic , Jean Golay , Paulo Pereira , Aldina Piedade , Stefano Crema 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS12.13/BG9.26

Innovative analytical methods and hyphenated techniques in soil analysis (co-organized) | PICO
Convener: Tonu Tonutare  | Co-Conveners: Viia Lepane , Manfred Sager 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:00

GI3.8/HS11.10/SSS12.19

Broadband and multi/hyper-spectral IR sensing techniques for the retrieval of land surface temperature and emissivity; IR sensing for environmental studies (i.e geo-hazards, agriculture, atmosphere and urban) (co-organized)
Co-Conveners: Stefano Pignatti , Eyal Ben Dor , M. Schlerf , Angelo Palombo 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

NH6.1/CR2.7/GI2.8/HS11.29/SM5.7/SSS12.20

Application of remote sensing and Earth-observation data in natural hazard and risk studies (co-organized)
Co-Conveners: Peter Webley , Robert Wright , Luca Pulvirenti , Matthew Blackett , Bailly Jean-Stéphane 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

NH6.3/AS4.43/GI2.10/HS11.31/SM5.8/SSS12.21

The use of Remotely Piloted Aircraft Systems (RPAS) in monitoring applications and management of natural hazards (co-organized)
Convener: Daniele Giordan  | Co-Conveners: Yuichi S. Hayakawa , Fabio Remondino , Francesco Nex , Marc Adams 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

HS9.1/GM4.9/SSS12.22

Measuring and numerical modelling of hydro-morphological processes in open-water environments (co-organized)
Conveners: Stephan Dietrich , Nils Rüther  | Co-Conveners: Mário J Franca , Stefan Haun , Axel Winterscheid , Kordula Schwarzwälder , Gabriele Harb , Sándor Baranya 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

GM2.1/CL5.02/SSS12.23

Advances in the use of cosmogenic nuclides and the quantification of landscape evolution (co-organized)
Convener: Vincent Regard  | Co-Conveners: Sebastien Carretier , Maarten Lupker 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

GM3.2/GI2.12/GMPV6.4/HS11.13/NH8.9/SSS12.24

High Resolution Topography in the Geosciences: Methods and Applications (co-organized)
Convener: Anette Eltner  | Co-Conveners: Mark Smith , Damià Vericat , Mike James , Andreas Kaiser 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GI1.1/EMRP4.16/SSS12.25

Applications of Data, Methods and Models in Geosciences (co-organized)
Convener: Sid-Ali Ouadfeul  | Co-Conveners: Leila Aliouane , Nicolas Younan 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

GI3.6/EMRP4.18/ERE5.9/SSP1.7/SSS12.27

Geoscientific Underground Labs and Test Sites (co-organized)
Convener: Jochem Kück  | Co-Conveners: Stefan Buske , Suvi Heinonen , María de los Ángeles García Juanatey 
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00