Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: SSS8

SSS – Soil System Sciences

Programme Group Chairs: Horst H. Gerke, Nunzio Romano, Jaume Bech, Ana Maria Tarquis, Axel Don, Paolo Tarolli, Claudio Zaccone, Daniela Sauer, Elena Korobova, Agata Novara, Heike Knicker, Saskia Keesstra, Giuseppe Provenzano, César Plaza, Lily Pereg (deceased), Anna Smetanova, David C. Finger, Bradley Miller

SSS8 – Soil Pollution and Reclamation

Programme Group Scientific Officer: Jaume Bech

SSS8.2

Emerging pollutants and soil degradation: chemical behavior and biological approaches for soil restoration
Convener: Ali El-Keblawy  | Co-Conveners: Sergey Shabala , Concepcion Lopez Alados , David Fernández-Calviño , Remigio Paradelo Núñez , Claire-Sophie Haudin , Kareem A. Mosa 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS8.3

Interdisciplinary approaches to improve bioremediation and biomining techniques and reduce soil pollution | PICO
Convener: Oliver Wiche  | Co-Conveners: Thanh Dao , Balázs Székely 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 13:30–15:00

SSS8.4

Progress in remediation for soils polluted by potentially toxic elements
Convener: Jaume Bech  | Co-Conveners: Hyo-Taek Chon , Carmen Pérez-Sirvent , Elena Korobova , Maria Manuela Abreu , Núria Roca 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:15
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS8.5

Restoration of dryland ecosystems: biogeochemistry, ecohydrology and soil processes, and current rehabilitation practices
Convener: Miriam Muñoz-Rojas  | Co-Conveners: Thomas Baumgartl , Cristina Branquinho , Paloma Hueso González , Buhalqem Mamtimin 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS8.7

Novel sorbent materials for environmental remediation | PICO
Convener: Ioannis Manariotis  | Co-Conveners: Hrissi K. Karapanagioti , David Werner 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00

NH8.1/SSS8.11

Environmental contamination: heavy metals, minerals, radionuclides and dusts (co-organized)
Convener: Sezin Czarnecki  | Co-Conveners: Loretta Li , Gavin Gillmore , Robin Crockett 
Mon, 24 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

GI1.2/AS4.47/BG9.20/ERE1.8/HS11.9/NH8.4/OS4.11/SSS8.12

Geoscience processes related to Fukushima and Chernobyl nuclear accidents (co-organized)
Convener: Masatoshi Yamauchi  | Co-Conveners: Michio Aoyama , Andreas Stohl , Yuichi Onda , Elena Korobova , Gerhard Wotawa 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:10
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00