Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU17

Please select your preferred programme groups:

Union-wide

Interdisciplinary Events
Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: SSS9

SSS – Soil System Sciences

Programme Group Chairs: Horst H. Gerke, Nunzio Romano, Jaume Bech, Ana Maria Tarquis, Axel Don, Paolo Tarolli, Claudio Zaccone, Daniela Sauer, Elena Korobova, Agata Novara, Heike Knicker, Saskia Keesstra, Giuseppe Provenzano, César Plaza, Lily Pereg (deceased), Anna Smetanova, David C. Finger, Bradley Miller

SSS9 – Soil, Environment and Ecosystem Interactions

Programme Group Scientific Officer: Anna Smetanova

SSS9.2

Soil quality and health in agriculture areas: impact of current and novel management practices
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Paulo Pereira , Chris Stoate , Ryunosuke Kikuchi 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.3

Fire impacts on the Ecosystems (including SSS Division Outstanding ECS Award Lecture)
Convener: Paulo Pereira  | Co-Conveners: Jorge Mataix-Solera , Xavier Ubeda , Zeng Qiang , Katarina Chrenková , Juan F. Martinez-Murillo , Antonio Jordán , Deng Jun , Manfred W. Wuttke , Bernardo Maestrini 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.4/HS11.54/NH1.20

Threats and potentials in urban and peri-urban areas: soil and water degradation, ecosystem services and risk management (co-organized)
Convener: Carla Ferreira  | Co-Conveners: Sarah Pariente , Zahra Kalantari , Rory Walsh , Paulo Pereira 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.5/NH3.13

Landslide early warning systems: monitoring systems, rainfall thresholds, warning models, performance evaluation and risk perception. (co-organized)
Convener: Luca Piciullo  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Søren Boje , Samuele Segoni 
Orals
 / Tue, 25 Apr, 13:30–17:30
Posters
 / Attendance Tue, 25 Apr, 17:30–19:00

SSS9.7/CL5.21/GM7.8/HS11.55

Soil Erosion, Land Use and Climate Change: mapping, measuring, modelling, and societal challenges (co-organized)
Convener: Anna Smetanova  | Co-Conveners: Joao Pedro Nunes , Rossano Ciampalini , Elias Symeonakis , Marcus Schindewolf 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:15  / 13:30–15:15
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

SSS9.8/BG9.8/GM6.5/NH9.26

Coevolution of soils, landforms and vegetation: patterns, feedbacks and ecosystem stability thresholds (co-organized)
Convener: Patricia Saco  | Co-Conveners: Jantiene Baartman , Jose Rodriguez , Jane Willenbring 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

SSS9.13/BG9.45/CL4.06/CR4.7

Soils in cold-climate regions (co-organized)
Convener: Alevtina Evgrafova  | Co-Conveners: Sebastian Zubrzycki , Marc Oliva , João Canario , Paulo Pereira , Jesús Ruiz Fernández 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS9.14/BG9.46/CL3.13 Media

Carbon sequestration in soils for mitigation, adaptation and food security: making the ‘4 per 1000’ goal a reality and studying soils based negative emissions technologies (NETs) (co-organized)
Convener: Suzanne Lutfalla  | Co-Conveners: Pete Smith , Jean-François Soussana , Johannes Lehmann , G Philip Robertson , Keith Paustian , D.S. Reay 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS9.15

Impact of agriculture on soil ecosystem services
Convener: Hans-Jörg Vogel  | Co-Conveners: Stephen Crittenden , Nicolas Brüggemann , Michael Schloter , María José Marqués Pérez , Guénola Pérès 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 08:30–10:15
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS9.17/CL2.10

Land Use and Climate Change Impact on Grasslands and Wetlands: a Pedological, Hydrological, Biological and Geomorphological Approach (co-organized)
Convener: Xingliang Xu  | Co-Conveners: Xiaoyong Cui , Huai Chen 
Posters
 / Attendance Wed, 26 Apr, 17:30–19:00

SSS9.19

Fate of pollutants in soil and water/sediment systems | PICO
Convener: Roberta Masin  | Co-Conveners: Dragana Dordevic , Alessandra Cardinali , Mélanie Kah , David C. Finger 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 08:30–10:00

SSS9.20/BG9.62/HS11.57

Water repellency of soil, biological and manmade materials: origin, assessment and implications (co-organized)
Convener: Emilia Urbanek  | Co-Conveners: Antonio Jordán , Stefan Doerr , Lorena M. Zavala , Matthias Leopold , Miriam Muñoz-Rojas 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 15:30–17:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

SSS9.21

Nature-based solutions in land and water management for hydro-meteorological risk reduction and climate change adaptation
Convener: Zahra Kalantari  | Co-Conveners: Georgia Destouni , Saskia Keesstra , David C. Finger , Jannes Stolte , Carla Ferreira 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

AS2.1/SSS9.25

Impact of Land-Surface-Atmosphere Feedbacks on Weather and Climate (co-organized)
Convener: Volker Wulfmeyer  | Co-Conveners: Matthias Mauder , Clemens Simmer , Chiel van Heerwaarden , Linda Schlemmer 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–09:45
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS2.2/SSS9.26

Air-Land Interactions (General Session) (co-sponsored by iLEAPS) (co-organized)
Convener: Andreas Ibrom  | Co-Conveners: Thomas Foken , Christoph Thomas , Marc Aubinet 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS2.3/CR6.4/OS5.5/SSS9.27

Boundary Layers in High Latitudes: Physical and Chemical Exchange Processes over Ocean-Ice-Snow-Land Surfaces (co-organized)
Convener: William Neff  | Co-Conveners: Günther Heinemann , Anna Jones , Michael Tjernström , Philip Anderson , Thorsten Bartels-Rausch , Stefania Argentini , Christopher Cox 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 10:30–12:15
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

AS2.4/HS11.2/SSS9.28

Challenges of a changing Mediterranean natural environment (co-organized) | PICO
Convener: Jennifer Brooke  | Co-Conveners: Martin Best , Jan Polcher , Aaron Boone 
PICOs
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00

NH1.2/AS1.6/SSS9.29 Media

Atmospheric Electricity, Thunderstorms, Lightning and their effects (co-organized)
Convener: Yoav Yair  | Co-Conveners: Serge Soula , Colin Price , Yukihiro Takahashi , R.Giles Harrison 
Orals
 / Mon, 24 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 24 Apr, 17:30–19:00

NH3.2/SM8.6/SSS9.30

Mechanisms and processes of landslides in seismically or volcanically active environments (co-organized)
Convener: Randall W. Jibson  | Co-Conveners: Vincenzo Del Gaudio , Janusz Wasowski , Hiroshi Fukuoka , Chyi-Tyi Lee 
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

HS5.6/SSS9.33

Catchment Science and Management: Nature-Based Solutions for rural and urban environments (co-organized) | PICO
Convener: Mark Wilkinson  | Co-Conveners: Paul Quinn , Brian Kronvang 
PICOs
 / Tue, 25 Apr, 15:30–17:00

HS10.3/BG9.4/SSS9.34

General Ecohydrology (co-organized)
Convener: Keith Smettem  | Co-Conveners: Christoph Hinz , Giulia Vico , Julian Klaus , Lucile Verrot , Daniela Campana , Miriam Coenders-Gerrits , Pilar Llorens , Anke Hildebrandt , Jan Friesen , Alexander Zimmermann , Glenda Garcia-Santos 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 17:30–19:00

GM4.2/HS11.14/NH3.16/SSS9.35

Erosion and Sedimentation in Mountain Landscapes (co-organized)
Convener: Sabine Kraushaar  | Co-Conveners: Jan Henrik Blöthe , Kristen Cook , Christoff Andermann , Luca C Malatesta , Antonius Golly , Jens Turowski 
Orals
 / Fri, 28 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

GM6.2/BG9.43/SSS9.36

Biogeomorphology: conceptualising and quantifying processes, rates and feedbacks (co-organized)
Convener: Annegret Larsen  | Co-Conveners: William Nardin , Wietse van de Lageweg , Nico Bätz , Federico Falcini , Moritz Thom 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 17:30–19:00

BG2.10/SSS9.37

Greenhouse gases balance and management in natural and anthropogenic boreal landscapes (co-organized) | PICO
Convener: Ivan Vasenev  | Co-Convener: Riccardo Valentini 
PICOs
 / Fri, 28 Apr, 13:30–15:00

BG2.8/CL3.14/SSS9.38

Terrestrial ecosystem responses to global change: integrating carbon, nutrient, and water cycles in experiments and models (co-organized)
Convener: Teresa Gimeno  | Co-Conveners: Maarten Braakhekke , Karin Rebel , Jean-Cristophe Domec 
Orals
 / Thu, 27 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 28 Apr, 10:30–12:00

BG2.16/CL5.24/SSS9.40

Response of terrestrial ecosystems to climate change: Learning from experimental manipulations and natural gradients (co-organized)
Convener: Frank Hagedorn  | Co-Conveners: Werner Borken , Andreas Schindlbacher 
Orals
 / Wed, 26 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 27 Apr, 15:30–17:00