Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: CL2

CL – Climate: Past, Present, Future

Programme Group Chairs: Julia Hargreaves, Didier Roche, Martin Wild, Jan-Berend Stuut

CL2 – Present climate

CL2.01

Earth radiation budget, radiative forcing and climate change
Convener: Martin Wild  | Co-Conveners: Rolf Philipona , Paul Stackhouse , Arturo Sanchez-Lorenzo , Uwe Pfeifroth 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

ST4.5/AS4.15/CL2.02

Solar Total and Spectral Irradiance Recent Observations and Results, Links with Models and Possible Consequences for Climate (co-organized)
Convener: Luc Damé  | Co-Conveners: William Ball , Margit Haberreiter , Katja Matthes , Martin Snow , Rémi Thiéblement , Martin Wild 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL2.03

Detecting and attributing climate change: trends, extreme events, and impacts
Convener: Pardeep Pall  | Co-Conveners: Alexis Hannart , Seung-Ki Min , Aurélien Ribes 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS1.16/CL2.04/HS11.6

Precipitation: Measurement, Climatology, Remote Sensing, and Modeling (co-organized)
Convener: Silas Michaelides  | Co-Conveners: Vincenzo Levizzani , Yukari Takayabu , Gail Skofronick-Jackson 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS4.3/CL2.05

The atmospheric water cycle: processes, dynamics and characteristics (co-organized)
Convener: Harald Sodemann  | Co-Conveners: David Lavers , Marie-Estelle Demory , Alexandre M. Ramos , Irina V. Gorodetskaya 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

HS7.2/AS1.17/CL2.06/NH1.17/NP5.4

Precipitation Modelling: uncertainty, variability, assimilation, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Simone Fatichi , Roberto Deidda , Alin Andrei Carsteanu , Jérôme Benveniste , Giovanna Grossi , András Bárdossy 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 13:30–15:00

AS3.24/CL2.07

Advances in estimating and attributing long-term ozone and temperature trends in the middle atmosphere (co-organized)
Convener: Daan Hubert  | Co-Conveners: Viktoria Sofieva , Andrea K. Steiner , Sophie Godin-Beekmann , Amanda Maycock 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

IE2.1/NP3.4/AS1.8/CL2.08/CR1.9/OS1.20/ST4.7 Media

Climate Variability Across Scales and Climate States (co-organized)
Convener: Kira Rehfeld  | Co-Conveners: Thomas Laepple , Shaun Lovejoy , Louise Sime , Anna von der Heydt , Michel Crucifix , Anne-Katrine Faber , Katherine Hutchinson , Pragallva Barpanda , Ruth Geen , Mads Bruun Poulsen 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

NP2.1/AS1.25/CL2.10/OS1.13

ENSO: Dynamics, Predictability and Modelling (co-organized)
Convener: Dietmar Dommenget  | Co-Conveners: Michael McPhaden , Andrew Wittenberg , Eric Guilyardi 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NP2.2/AS1.9/CL2.11

Dynamical Extremes in Climate Sciences (co-organized)
Convener: Davide Faranda  | Co-Conveners: Carmen Alvarez-Castro , Gabriele Messori , Alexis Tantet 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

AS4.9/CL2.12

Atmospheric composition, weather and climate in Sub-Saharan Africa (co-organized)
Convener: Céline Mari  | Co-Conveners: Peter Hill , John Marsham , Véronique Yoboué 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

OS1.5/AS1.29/CL2.14 Media

Climate variability of the Atlantic and Europe (co-organized)
Convener: Monika Rhein  | Co-Conveners: Richard Greatbatch , Blanca Ayarzagüena , Adam Scaife , Tim Woollings , Michael Kelleher , Penelope Maher , Stephen Thomson , Joe Osborne 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

CL2.15

Phenology and seasonality in climate change
Convener: Kjell Bolmgren  | Co-Conveners: Christina Koppe , Iñaki Garcia de Cortazar-Atauri , Marie Keatley , Helfried Scheifinger 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

BG2.19/CL2.17

Land use and land cover change effects on surface biogeophysics, biogeochemistry and climate (co-organized)
Convener: Gregory Duveiller  | Co-Conveners: Ryan Bright , Edouard Davin , Alan Di Vittorio , Julia Pongratz 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

CL2.18 Media

Urban climate, urban biometeorology, and science tools for cities
Convener: Sorin Cheval  | Co-Conveners: Matthias Demuzere , Hendrik Wouters , Matei Georgescu , Cynthia Rosenzweig 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

HS7.3/CL2.19/ERE2.5/NH1.16/NP9.1 Media

Water, climate, food and health (co-organized) | PICO
Convener: Hwa-Lung Yu  | Co-Conveners: Alin Andrei Carsteanu , Andreas Langousis , George Christakos , Alexander Kolovos , José M. Angulo 
PICO
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00

AS1.3/CL2.20

Aviation Meteorology: Observations, Modeling, and Operations (co-organized)
Convener: Ismail Gultepe  | Co-Conveners: Stan Benjamin , Wayne Feltz , Debra Blondin , Dr. Michael Witiw 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

NH3.10/CL2.21 Media

Effects of climate and environmental changes on landslides (co-organized)
Convener: Guido Rianna  | Co-Conveners: Stefano Luigi Gariano , Fausto Guzzetti , Luciano Picarelli 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Thu, 12 Apr, 17:30–19:00

IE2.7/AS3.6/BG1.10/CL2.24/CR8.7 Media

Atmosphere – Cryosphere interaction with focus on transport, deposition and effects of dust, black carbon, and other aerosols (co-organized)
Convener: Pavla Dagsson Waldhauserova  | Co-Conveners: Outi Meinander , Biagio Di Mauro , Marie Dumont , Chris Williamson , Krzysztof Zawierucha , Ewa Poniecka 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

OS5.1/AS2.4/CL2.25

Surface Waves and Wave-Coupled Effects in Lower Atmosphere and Upper Ocean (co-organized)
Convener: Alexander Babanin  | Co-Conveners: Francisco J. Ocampo-Torres , Miguel Onorato , Fangli Qiao 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 10:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00