Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: G3

G – Geodesy

G3 – Geodynamics and Earth fluids

G3.1/CL4.20/CR8.6/GD11.6/GM11.10/NH11.17

Glacial isostatic adjustment and its role in the global earth system (co-organized)
Convener: Wouter van der Wal  | Co-Conveners: Maaria Nordman , Pietro Sternai , Holger Steffen 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

G3.2/CR2.9/GD10.8/HS11.9/OS4.13

Geophysical Signal Separation in Global Geodesy (including G Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Henryk Dobslaw  | Co-Conveners: Rory Bingham , Bert Wouters , Krzysztof Sośnica , Carmen Boening 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 15:30–17:00
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

G3.3

Earth Rotation: Theoretical aspects, observation of temporal variations and physical interpretation
Convener: Florian Seitz  | Co-Conveners: David Salstein , Sigrid Böhm 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

G3.5/GD2.7/SM2.18

Monitoring and modelling of geodynamics and crustal deformation: progress during 37 years of the WEGENER initiative (co-organized)
Convener: Haluk Ozener  | Co-Conveners: Susanna Zerbini , Matthias Becker , Sara Bruni 
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

G3.6/SM2.20

Transients detection and modeling in geophysical time series (co-organized) | PICO
Convener: Adriano Gualandi  | Co-Conveners: Nicola D'Agostino , Enrico Serpelloni , Jonathan Smith 
PICO
 / Fri, 13 Apr, 13:30–15:00

GMPV4.1/G3.7/GM7.7/NH2.8/TS10.3

Volcanic processes: Tectonics, Deformation, Geodesy (co-organized)
Convener: Valerio Acocella  | Co-Conveners: Sigurjon Jonsson , Thomas R. Walter , Adelina Geyer , Alessandro Bonforte , Agust Gudmundsson 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00

NH6.2/CR7.4/G3.8/GI2.24/SM3.11/SSS13.55

Imaging Geodesy with InSAR for geohazard and infrastructure monitoring (co-organized)
Convener: Mahdi Motagh  | Co-Conveners: Ziyadin Cakir , Zhenhong Li , Roberto Tomás Jover , Caijun XU 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

TS5.2/G3.9/GD2.8/NH4.9/SM2.07

The Interplay between Earthquakes, the Seismic Cycle and Long-term Deformation: Models and Observations (including TS Division Outstanding ECS Lecture) (co-organized)
Convener: Luca Dal Zilio  | Co-Conveners: Marcel Thielmann , Romain Jolivet , Jean-Philippe Avouac , Ylona van Dinther , Adriano Gualandi 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00