Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: GD3

GD – Geodynamics

Programme Group Chairs: Hans-Peter Bunge, Paul Tackley, Shun-ichiro Karato, Irina M. Artemieva, Andy Biggin

GD3 – Mantle Dynamics and Long Term Deep Interior-Surface-Exterior Interactions

Programme Group Scientific Officer: Paul Tackley

GD3.1/GMPV7.3/PS1.2/SM4.08

Dynamics, structure, evolution and cyclicity of the plate-mantle system in the Earth and planetary bodies (including Augustus Love Medal Lecture) (co-organized)
Convener: Paul Tackley  | Co-Conveners: Christine Thomas , Stephanie C. Werner , Sébastien Merkel , Martina Ulvrova , Dietmar Müller , Dan Bower , Thomas Bodin , Antoine Rozel 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GD3.2/GMPV7.2/SM4.19/TS9.6

Causes and consequences of mantle upwellings (co-organized)
Convener: Vincent Strak  | Co-Conveners: Maxim Ballmer , Chiara Civiero , Malcolm J. Hole , Wouter P. Schellart 
Orals
 / Fri, 13 Apr, 15:30–17:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 17:30–19:00

GMPV2.3/GD3.4/SM4.20

Evolution of the Earth's mantle: a petrological, geochemical and isotopic perspective on lithospheric mantle xenoliths, orogenic peridotites and deep-seated mantle domains (co-organized)
Convener: Jacek Puziewicz  | Co-Conveners: Andrea Mundl-Petermeier , Costanza Bonadiman , Marion Garcon , Michel Grégoire , Károly Hidas , Bradley Peters , Jesse Reimink 
Orals
 / Mon, 09 Apr, 13:30–17:00
Posters
 / Attendance Mon, 09 Apr, 17:30–19:00

IE2.2/GMPV1.4/BG1.11/CL4.29/ERE1.6/GD3.6/PS1.1/SSP1.10

Terrestrial Planet Evolution: deep carbon cycle and interior/exterior coupling (co-organized)
Convener: Sabin Zahirovic  | Co-Conveners: Cédric Gillmann , Mattia Pistone , Lotta Purkamo , Nina Bellot , Gregor Golabek , Vincenzo Stagno 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–10:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00