Find the EGU on

Tag your tweets with #EGU18

Please select your preferred programme groups:

Union-wide
Interdisciplinary Events

Disciplinary Sessions
 
  • Programme Groups: NP5

NP – Nonlinear Processes in Geosciences

Programme Group Chairs: François G. Schmitt, Stéphane Vannitsem, Olivier Talagrand, Reik Donner, Stefano Pierini, Jose M. Redondo, Valerio Lucarini, Philippe Fraunie

NP5 – Predictability

Programme Group Scientific Officer: Olivier Talagrand

NP5.1

Inverse Problems, Data Assimilation and Predictability Studies in Geophysics
Convener: Olivier Talagrand  | Co-Conveners: Mu Mu , Natale Alberto Carrassi , Javier Amezcua , Amos Lawless , Wansuo Duan , Stéphane Vannitsem 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 08:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

NP5.3/AS1.5/HS4.8

Advances in statistical post-processing for deterministic and ensemble forecasts (co-organized)
Convener: Stéphane Vannitsem  | Co-Conveners: Jakob W. Messner , Daniel S. Wilks 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

HS7.2/AS1.17/CL2.06/NH1.17/NP5.4

Precipitation Modelling: uncertainty, variability, assimilation, ensemble simulation and downscaling (co-organized)
Convener: Andreas Langousis  | Co-Conveners: Simone Fatichi , Roberto Deidda , Alin Andrei Carsteanu , Jérôme Benveniste , Giovanna Grossi , András Bárdossy 
Orals
 / Thu, 12 Apr, 08:30–12:00  / 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Fri, 13 Apr, 13:30–15:00

CL3.03/AS4.12/BG4.13/HS11.8/NH11.15/NP5.5/SSS13.13

Earth System Prediction and Application (co-organized)
Convener: Andrea Alessandri  | Co-Conveners: Yoshimitsu Chikamoto , Noel Keenlyside , June-Yi Lee 
Orals
 / Wed, 11 Apr, 10:30–12:00
Posters
 / Attendance Wed, 11 Apr, 17:30–19:00

CL3.04/NP5.6 Media

Climate Predictions from monthly, seasonal to decadal time scales (co-organized)
Convener: Francisco J. Doblas-Reyes  | Co-Conveners: Mark A. Liniger , Wolfgang Müller 
Orals
 / Tue, 10 Apr, 13:30–15:00
Posters
 / Attendance Tue, 10 Apr, 17:30–19:00