Orals

SM1.1

The session General Contributions on Earthquakes, Earth Structure, Seismology features a wide range of presentations on recent earthquakes and earthquake sequences of local, regional, and global significance, as well as recent advances in characterization of Earth structure using a variety of methods.

The session is also dedicated to the Beno Gutenberg medal and the award lecture of the medalist.

Share:
Convener: P. Martin Mai | Co-convener: Philippe Jousset
Orals
| Wed, 10 Apr, 08:30–12:30, 14:00–15:45
 
Room D2
Posters
| Attendance Wed, 10 Apr, 16:15–18:00
 
Hall X2

Wednesday, 10 April 2019 | Room D2

Chairperson: Martin Mai
Case studies
08:30–08:45 |
EGU2019-9611
Konstantinos Lentas, Domenico Di Giacomo, James Harris, and Dmitry Storchak
08:45–09:00 |
EGU2019-2601
Valentina Melnikova, Alena Seredkina, Yan Radziminovich, and Nadezhda Gileva
09:00–09:15 |
EGU2019-7693
Prosanta Kumar Khan, Rashmi Singh, and Ajay Pratap Singh
09:15–09:30 |
EGU2019-1396
Joel D. Simon, Frederik J. Simons, and Guust Nolet
09:30–09:45 |
EGU2019-6457
Lok Bijaya Adhikari, Laurent Bollinger, Jerome Vergne, Bharat Prasad Koirala, Mukunda Bhattarai, Chintan Timsina, Thakur Kandel, Sophie Lambotte, and Frederic Perrier
09:45–10:00 |
EGU2019-17079
Daniele Spallarossa, Davide Scafidi, Marco Cattaneo, Maddalena Michele, Lauro Chiaraluce, Margarita Segou, and Ian Main
10:00–10:15 |
EGU2019-16458
Ingi Th. Bjarnason and Bergthóra S. Thorbjarnardóttir
Coffee break
Chairperson: Martin Mai
Low frequency earthquakes, arrays, hazard
11:15–11:30 |
EGU2019-3870
Gulum Tanircan and Seda Yelkenci-Necmioglu
11:30–11:45 |
EGU2019-4599
Tz-Shin Lai, Yih-Min Wu, and Wei-An Chao
11:45–12:00 |
EGU2019-14994
Afifa Imtiaz, Cecile Cornou, and Eleni Koufoudi
12:00–12:15 |
EGU2019-13490
Nikolaos S. Melis, Konstantinos Konstantinou, Wen-Tzong Liang, Ioannis Kalogeras, Efthimios Sokos, and Konstantinos Boukouras
12:15–12:30 |
EGU2019-17657
Nasim Karamzadeh, Torsten Dahm, Frank Krüger, and Sebastian Heimann
Lunch break
Chairperson: Philippe Jousset
Seismology variations
14:00–14:15 |
EGU2019-14664
| Highlight
Susana Custódio, Carlos Sousa Oliveira, Célia Marreiros, Paulo Alves, Fernando Carrilho, Diogo Rodrigues, and Guilherme Weishar
14:15–14:30 |
EGU2019-8723
Lutz Sonnabend, Sigward Funke, and Michael Korn
14:30–14:45 |
EGU2019-10911
Marco Bohnhoff, Patricia Martinez-Garzon, and Oliver Heidbach
14:45–15:00 |
EGU2019-12989
Hubert Pelletier
15:00–15:15 |
EGU2019-427
Kamila Karkowska and Monika Wilde-Piórko
15:15–15:30 |
EGU2019-6819
Stefan Mauerberger and Matthias Holschneider